Etkinlikler

Papazın Bahçesi

Papazın Bahçesi faaliyeti Mersin Doğa Sporları Kulübü – MDK tarafından gerçekleştirilmektedir.*

Papazın Bahçesi Doğa Yürüyüşü

Detaylar

20.05.2018 PAZAR

Bu hafta eşsiz güzellikte yürüyüş parkurlarına ve doğal güzelliklere sahip ÇamlıyaylaPapazınbahçesi’ne gidiyoruz.

PROGRAM :

(07.00 Mezitli Belediyesi önünden hareket)
07.30 Hareket (MDK)
08.15 Hareket (Tarsus Tren İstasyonu)
10.30 Çamlıyayla (Çay-kahvaltı molası)
11.30 Yürüyüş başlangıcı
15.30 Yürüyüş sonu (Papazınbahçesi)
17:15 Dönüş
19.45 Mersin


AÇIKLAMALAR :

– Yürünecek parkur uzunluğu 10-11 km civarında olacaktır. Yürüyüş genel olarak iniş şeklinde gerçekleşecek olup zorluk içermeyen sağlıklı herkesin yapabileceği bir spor etkinliğidir.

– Araçlar katılımcıları belli mesafeden takip edecektir. Yürüyüşün sona ereceği Papazınbahçesi bu mevsimde görülmesi gereken ilimizin cennet köşelerinden birisi olup burada 1-2 saatlik dinlenme, fotoğraf vs için serbest zaman olacaktır.

– Yürüyüşün gerçekleşeceği bölge Milli Park niteliğinde olup giriş izne bağlı ve ücretlidir. Kulübümüzce önceden tahmini katılımcı sayısı kadar bir ödeme yapıldığından katılımcı sayısı da sınırlı olacaktır. Bu nedenle katılımcıların son anı beklemeden verilen telefonlardan bize ulaşarak rezervasyon yaptırması önemlidir.

– Katılımcılar yiyecek ve su ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır.(Talep olması durumunda ortakça hazırlanan sac kavurma seçeneği de olacaktır.)

– Diğer etkinliklerimizde olduğu gibi yürüyüş öncesinde Çamlıyayla’da uygun bir yerde çay-kahvaltı molası verilecektir.

– Yürüyüş yolu üzerinde bulunan ve bölgenin eşsiz manzaralarının izlenebildiği seyir terasları yer almakta olup rehberce belirlenen bunun gibi uygun yerlerde dinlenme ve fotoğraf çekme molaları verilecektir.

– Yürüyüş belli bir tempoda ve grupça olacak, katılımcılar kendi güvenlikleri açısından rehberlerin talimatlarına uyacaktır.

– Mevsim ve yürüyüş parkuru göz önüne alınarak her etkinlikte olduğu gibi su ve yiyeceğin yanı sıra yürüyüşe uygun ayakkabı, yedek giysi, şapka, güneş kremi ve yağmurluk alınmalıdır.

– Hareket yerimiz Kulüp(Pirireis İlkok. önü) olup önceden belirtilmesi durumunda yolumuz üzerinde yer alan Çetinkaya, Karayolları, Devlet Hastanesi ve Tarsus Tren Garından katılım mümkündür.


BAŞVURU VE BİLGİ :

(19.05.2018 Cumartesi günü 15:00’a kadar tlf ile olacaktır.)

Feyruz İSTANBULLU : 532 642 02 03
Harun KARA : 555 561 24 32
H.Eylül US : 533 651 33 47
Pelin DEMİR : 553 644 13 04

Mail : feyist@hotmail.com
mdkmersin@hotmail.com

Ulaşım Bedeli+millî park giriş ücreti: 55 TL

 


Bilgi:

ÇAMLIYAYLA – PAPAZINBAHÇESİ

Papazınbahçesi, Çamlıyayla‘nın en çok ziyaret edilen mesire yerlerinden biridir. Çakırlı boğazından Fakılar köyüne ayrılan yolu takip ederek stabilize bir yoldan ya da ilçenin batısındaki Toroslara çıkılan yolun Boklu boyun mevkiinde aşağıya ayrılan yoldan gidilir.

Papazınbahçesi, Çamlıyayla’nın çarşı merkezine 13 km mesafededir. 27 viraj la Berdan Çayı’nın bir kolu olan Kara geçit Irmağı’nın seviyesine inilir. Kış mevsiminde yağışlar nedeniyle yolun çok zarar görmesine rağmen, bu bölgede Orman İşletme Müdürlüğü’nün koruma ve dikim alanları bulunması, Çamlıyayla Belediyesi’nin içme suyu pompaları ve alabalık yetiştirme havuzları bulunduğu için yol devamlı olarak araç trafiğine açıktır.
Berdan Çayı’nın bir kolunun gözü buradaki çınar ağaçlarının altından çıkar ve ilçeye özgü kırmızı benekli doğal alabalık (mercan) yaşar. Vadi içerisinde muhteşem ağaçlar ve şelaleler arasında alabalık yetiştirme havuzları, mesire yerleri ve hizmet binaları bulunmaktadır. Bahçeden ilerisi orman koruma sahası olduğu için geçiş kontrollü olarak verilmektedir.

MDK TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU ÜYESİDİR


*(Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Mersin Doğa Sporları Kulübü – MDK tarafından sağlanmaktadır.)

0 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.