DoğaGezi Rehberi

Yedigöller Milli Parkı

Her mevsim ayrı güzelliği ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Yedigöller Milli Parkı ‘nı halen ziyaret etmediyseniz ilk gezilecek yerler listenize mutlaka burayı ekleyin.

Yedigöller Milli Parkı Hakkında Bilgi

Batı Karadeniz bölgesinin en muhteşem yerlerinden bir tanesi olan Yedigöller 29 Nisan 1965 yılında Milli Park ilan edilmiştir. İçerisinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl bulunduran park 2.019 hektar alana sahiptir.

İlkbaharla birlikte yeşiller içerisinde başlayan güzellikler, sonbaharda birçok farklı renk tonu ile güzelliğini sergilemektedir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında harika manzaralar yakalayabilirsiniz. Bu mevsimlerde doğa severler, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar bu eşsiz manzaraları görmek ve kaydetmek için yoğun olarak buraya gelmektedir.

Bilimsel araştırmalarında yapıldığı park birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Gesizi

Milli parklara geldiğinizde girişte yerleşim planı bulunan bir tabela göreceksiniz. Bu tabelaya göre gezi rotanızı ve gezi programınızı planlayabilirsiniz. Her gölün yanında gölün özellikleri ve yaşayan canlılarla ilgili kısa bilgiler olan tabelalar bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı
Yedigöller Milli Parkı Yerleşim Planı

Yedigöller Milli Parkında Neler Yapılabilir

Doğa yürüyüşü yaparak mükemmel doğanın ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Fotoğraf makinananız yoksa buna çok üzüleceksiniz, bu kadar harika güzelliği görmek ve kaydetmek için bir daha gelmeniz gerekecek 🙂 O yüzden fotoğraf makinanız mutlaka yananızda olsun. Dedik ya her zaman ayrı güzelliği var, bir daha ki geldiğinizde farklı güzellikleri fotoğraflarsınız 😉

Yedigöller’e geldiniz, geldiğiniz yerin hakkını verin ve yedi gölü de mutlaka gidin görün.

Milli park sınırları içerisinde bir çok irili ufaklı şelale bulunuyor, bunları gezebilirsiniz.

Manzara seyir noktasından eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Geyik üretim istasyonu ve anıt ağacı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Olmazsa olmazımız tabii ki piknik.

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı Konaklama

Harika doğa manzarası içerisinde bulunan bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Yakın çevrede bulunan otelleri de konaklama için tercih edebilirsiniz. Çadır veya karavanınızla gelerek burada kamp yapabilirsiniz.

 

Yedigöller Milli Parkı Kamp

Çiçekler, böcekler, kuş sesleri ve temiz hava içerisinde çadırınızı kurup unutamayacağınız bir kamp yapabilirsiniz. Karavan ile de milli parklar içerisinde konaklamanız mümkün. Göllerin çevresinde çadırınızı kurabileceğiniz uygun kamp alanları mevcut. Milli park içerisinde kamp için ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir yer bulunmamaktadır, tüm hazırlıklarınızı yaparak gelmelisiniz.

Yedigöller Milli Parkı
Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller

Kayan kütlelerin vadilerin önünü kapatması sonucu oluşan 7 göl, iki plato üzerinde yaklaşık 1,5 km boyunca sıralanmıştır. Yaklaşık 800 metre yükseklikteki platolar arasında bulunan göller arasında 100 metrelik yükseklik farkı bulunmaktadır.

 

Büyükgöl

Milli Parklar içerisindeki göllerin en büyüğüdür. Heyelan sonucu oluşan göl 780 metre rakımda bulunmaktadır ve gölün büyüklüğü 24.895 m2 dir. En derin yeri yaklaşık 15 metre civarında olan göl ülkemizde 1969 yılında ilk alabalık tesisi kurulmuştur. Halen burada alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır. Gökkuşağı, mercan ve kadife gibi balık türlerini barındırmaktadır. Deringöl’ün de Büyükgöl ile bağlantısı vardır.

 

Yedigöller Milli Parkı ( Büyük Göl )
Yedigöller Milli Parkı ( Büyük Göl )

 

Nazlıgöl

Gölün dibinden çok miktarda sızan su gölün kuzeydoğusundan yüzeye çıkmakta ve şelale oluşturmaktadır, şelale oluşumundan dolayı bu isimle anılmaktadır. 15780 m2 alana sahiptir.

 

Sazlıgöl

Gölün bulunduğu çevrede irili ufaklı dereler bulunmaktadır. Göle ulaşmak için Dilek çeşmesi ve Şelale tabelasını takip ederek ulaşabilirsiniz. 5950 m2 alana sahiptir.

 

Yedigöller Milli Parkı ( Sazlıgöl )
Yedigöller Milli Parkı ( Sazlıgöl )

 

Deringöl

Büyüklüğü 15.063 m2 olan gölün derinliği yaklaşık 10 metredir.

 

Seringöl

Büyükgölün kuzeyinde bulunan gölün büyüklüğü 1758 m2 ve derinliği ortalama 2,5 metredir.

 

Yedigöller Milli Parkı ( Seringöl )
Yedigöller Milli Parkı ( Seringöl )

Küçükgöl

Kurugöl olarakta isimlendirilmektedir. Büyüklüğü 500 m2 ve derinliği yaklaşık 1 metre kadardır.

 

İncegöl

Uzungöl olarakta isimlendirilmektedir. Büyüklüğü 1036 m2 olan gölün derinliği de yaklaşık 2 metredir.

 

Yedigöller Milli Park Giriş Ücreti

Kişi Başı          4 TL

İndirimli          2 TL

Bisiklet           4 TL

Motosiklet      8 TL

Otomobil      12 TL

Minibüs        60 TL

Otobüs       120 TL

Çadır            25 TL

(*2019 Giriş Ücretleri)

 

Yedigöller Balık Avı

Harika doğa ve manzara içerisindeki milli park içerisinde bulunan Büyükgöl ve Deringöl de mayıs ve eylül ayları arasında sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir. Gökkuşağı, mercan, kadife ve abant alası balık türleri bulunmaktadır.

 

Yedigöller Milli Parkı Nerede

Bolu ilinin Mengen ve Yığılca ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Milli Park, Bolu’ya yaklaşık 42 km ve Mengen ilçe merkezine yaklaşık 53 km dir.

 

Yedigöller Milli Parkı Ulaşım

Kış ay’ı dışında ulaşım için tüm yolları kullanabilirsiniz. Kış aylarında Bolu – Yedigöller güzergahı kar yağışları ile birlikte kapanabilmekte ve ulaşım imkansız olabilmektedir. Kışın ulaşım için Yeniçağa – Mengen – Yazıcı güzergahını yada Devrek – Yazıcak güzergahını kullanabilirsiniz.

 

Yedigöller Milli Parkı Yol Tarifi

 

Tabiattaki tüm güzellikleri koruyalım, gelecek nesillere yaşanabilir, güzel bir dünya bırakalım…

2 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.