DoğaGezi Rehberi

Ay Kayası Mesire Alanı

Her şeyden, herkesten uzak olup kafamı dinleyim, sessiz sakin bir yer olsun istiyorsanız kesinlikle Ay Kayası Mesire Alanı nı tavsiye ederiz. Kesinlikle kimse size ulaşamaz 🙂

Ay Kayası

Ormanı, deresi, temiz havası, sessizliği ile gerçekten huzur dolu bir yer. Doğa ile baş başa kalayım, arkadaşlar ile sessiz sakin huzur dolu bir kamp yapalım derseniz yada ailem ile birlikte güzel bir piknik yapayım derseniz burası tam size göre.

ay-kayasi-kamp-alani

Ay Kayası Mesire Alanında Neler Yapılabilir

Yakın ilçe halkı burayı genel olarak piknik amaçlı kullanıyor, sizde piknik yapmak için tercih edebilirsiniz.
Çadırınızı kurup kamp yapabilirsiniz.
Orman içeresinde yürüyüş yapabilirsiniz.
En güzel kafa dinleme yeri bizce , Kuş uçmaz kervan geçmez tabirine uyuyor 🙂
Doğa ile baş başasınız, yanınızda akan derenin ve kuşların sesi , temiz hava bol oksijen ohhh 😉

 

Ay Kayası Piknik Alanı

Ay kayası mesire alanı genellikle bölge halkı tarafından günü birlik piknik amacı ile kullanılmaktadır.
Piknik için özel olarak yapılmış alanlar bulunmamaktadır istediğiniz yere oturup piknik yapabilirsiniz.
Derenin kenarında çok güzel piknik yapılacak yerler var, keşfettikten sonra vazgeçilmeziniz olabilir. 😉
Piknik için tüm alışverişinizi yapmış olarak gelmelisiniz çünkü alış veriş yapabileceğiniz hiçbir yer bulunmamaktadır.
Su için birçok çeşme var, wc ler de mevcut.
Burada belediye tarafından bazı şenlikler de düzenlenmektedir.

ay-kayasi-mesire-alani

Ay Kayası Kamp Alanı

Mesire alanına ilk geldiğinizde geniş bir düzlük ve açıklık mevcut, mevsimsel şartları da göz önünde bulundurarak istediğiniz yere kamp kurabilirsiniz.

Dere kenarında ve ağaçların altında çadır için ideal yerler mevcut. Dereye çok yakın olmasın isterseniz biraz daha yukarı taraflara kayalıklara yakın bölgelere çıkarak oraya çadırınızı kurabilirsiniz.

Dere suyu genel olarak kirliydi , şehirden bu kadar uzak olan bir yerde su nasıl bu kadar kirli olabilir bilmiyoruz (mevsimsel yada dönemsel bir şey de olabilir) ama dere suyunu kullanmamanızı tavsiye ediyoruz. Yeterince çeşme ve su mevcut dere suyuna ihtiyaç kalmıyor zaten.

Mesire alanını geldiğinizde ağaçların altında bulunan çeşmenin hemen arkasında göreceğiniz bir wc var, daha ilerisinde de bir adet mevcut wc içerisinde su taşıma usulü, sabit bir hat yok.

Tüm hazırlığınızı ve alış verişinizi mutlaka yapmış olarak gelin, alış veriş için hiçbir yer yok.

Kimse bana ulaşamasın diyorsanız tam yerindesiniz, burada telefonlar da çekmiyor.

Genel olarak mesire alanında telefon çekmiyor. Kayalık alanların üzerine yada tepelere çıkmanız gerekiyor. ( Mesire alanının karşı tarafındaki tepede bir ağıl göreceksiniz o ağılın üst tarafında bir tepecik daha var orada tüm hatlar çekiyor 🙂

 

ay-kayasi-piknik-ve-kamp-alani

Ay Kayası Nerede

Ankara İli , Çubuk ilçesi, Uluağaç mahallesi (Uluağaç Köyü) sınırları içeresinde bulunmaktadır. Ankara il merkezine 83 km , Çubuk ilçe merkezine 45 km uzaklıktadır.

 

Ay Kayası Nasıl Gidilir

İki farklı güzergahtan ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara – Bolu yolundan Kızılcahamama doğru giderken, Kızılcahamama gelmeden Akdoğan mahallesinden sağa dönerek, sırası ile Taşlıcı, Balcılar, Yıldırımevci, Karaçam ve Uluağaç mahallesini geçtikten sonra yaklaşık 4 km sonra Ay Kayası mesire alanına ulaşmış olacaksınız.
Çubuk ilçe merkezinden Karagöl caddesinden Kuzeye yaklaşık 36 km giderek Yeşilkent ve Karaçam mahallelerini geçtikten sonra Uluağaç mahallesine ulaşacaksınız, Uluağaç mahallesinden 4 km sonra Ay Kayası mesire alanına ulaşmış olacaksınız.

 

Ay Kayası Ulaşım

Kızılcahamam tarafından yada Çubuk ilçe merkezinden her iki yol da genellikle stabilize, özellikle Uluağaç mahallesinden sonraki 4 km lik yol tamamen toprak yol ve inişli – çıkışlı. Yağışlı olduğu zamanlarda özellikle uygun araç, gereç ve malzemeye sahipseniz buraya gidin.

 

Ay Kayası Mesire Alanı Ücret

Bu mesire alanı için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Böyle de devam etmesini ümit ediyoruz.
Lütfen doğaya hiçbir çöpünüzü bırakmayın.

 

Ay Kayası Mesire Alanı Yol Tarifi

 

Ay kayası mesire alanının farklı yerlerinden alınmış görüntüler ile oluşturduğumuz kısa bir video hazırladık, gitmeden önce biraz fikir vermesi açısından da iyi olur diye düşündük 😉

4 Paylaşımlar

One thought on “Ay Kayası Mesire Alanı

  • Bülent ILGAZ

    Bugün 04 Eylül 2020 günü Aykayası mesire alanına gittik. Gerçekten çok güzel bir yer. isteğim odur ki stabilize yol yenilenip asfalta çevrilmesin. Çünkü bu kadar güzel bir alanın bu kadar hor kullanıldığını görmedim. Eğer yolu yapılırsa ve belki de yapılmadan o ormanlar piknikçilerin yaktığı ateşlerle yanacak. Mesire alanının girişinde Orman Bölge Müdürlüğünün ” Piknik yapmak yasaktır” tabelası görülüyor. Başka hiç bir önlem yok ve her yer pislik içinde. Doğa aslında bize neden güzelliklerini veriyor anlamıyorum. Çünkü biz o güzel doğaya layık değiliz.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.