DoğaGezi Rehberi

Adana’da Gezilecek Yerler

Adana’da gezilip görülmesi gereken yerler çok fazla , doğa güzelliği olan yerleri sizler için sıraladık, Adana da yaşıyorsanız veya yolunuz düşerse buraları görmediyseniz mutlaka gidip görmenizi tavsiye ederiz. 

Bizim işimiz doğa ile doğayı seviyoruz, her fırsatta doğaya çıkıyoruz. Her bireyin de doğayı sevmesini, doğaya ile iç içe olmasını ve doğaya saygı duymasını istiyoruz.

Adana da bulunan bizim bilmediğimiz yada unuttuğumuz doğal güzelliği olan başka yerler de var ise lütfen onları da yorum kısmına yazın. Hem bizleri, hemde diğer doğa sever arkadaşlarımızı doğanın farklı güzelliklerinden mahrum etmemiş olursunuz.

 

Dokuzoluk Kanyonu

Karaisalı ilçesine bağlı Boztahta köyü, Eğlence Irmağı üzerinde bulunmaktadır. Mesire alını ve gölette bulunmaktadır. Gölet, sıcaktan bunaldıysanız buz gibi bir su sizi bekliyor olacak. Mesire alanı ve gölet tatil günlerinde çok kalabalık olabilir.

dokuzoluk kanyonu adana
dokuzoluk kanyonu adana

Feke – Göksu Nehri

Seyhan Nehrinin en gür kollarından biri olan Göksu nehri kaynağını tahtalı dağlarından almaktadır. Göksu Nehri’nin her mevsim suyu ve debisi fazladır ve feke de en uzun seyreden akarsudur. Kano, rafting ve akarsu turizmi için büyük bir potansiyele sahiptir.

feke göksu ırmağı
feke göksu ırmağı

Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu Karaisalı ilçesinin Kapıkaya köyünde bulunmaktadır. Seyhan Nehrinin kollarından birisi olan Çakıt deresi ve tektonik çöküntüler kanyonu oluşturmuştur. Kanyon da yaklaşık olarak 7250 metrelik bir yürüyüş parkuru da bulunmaktadır.

kapıkaya kanyonu
kapıkaya kanyonu

Karapınar Parkı

Karaisalı ilçesinde bulunmaktadır. Mesire alanı, çocuk oyun alanları, piknik masaları mevcut. Göl, yeşillikler, ağaçlar ve çiçekler içerisinde güzel zaman geçirebilirsiniz.

Karaisalı Karapınar Parkı
Karaisalı Karapınar Parkı

Kumluk Tabiat Parkı

Karataş ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 2 km , Adana merkeze ise yaklaşık 45 km uzaklıkta bulunmaktadır. 2012 yılında Tabiat Parkı statüsü kazanmıştır. Genellikle Kızıl çam ağaçlarının bulunduğu parkın yaklaşık 30 ha bir alanı vardır.

karataş kumluk tabiat parkı
karataş kumluk tabiat parkı

Kızıldağ Yaylası

Karaisalı ilçe sınırlarında bulunmaktadır. Yayla adını Kızıldağ dan almaktadır ve Karaisalı ilçe merkezine 27 km uzaklıkta bulunmaktadır. Temiz havası ve serinliği ile genel olarak yakın ilçelerden rağbet görülmektedir. Yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek için uygun.

Kızıldağ yaylası
Kızıldağ yaylası

Göller Yaylası

Kozan ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yaz aylarında serinlemek için çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Yaylaya belirli zamanlarda minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Kozan ilçe merkezine 40 km uzaklıkta bulunan yaylanın temiz havası ormanı ve tabii ki bunların verdiği serinlikten dolayı çok fazla ziyaretçisi olmaktadır.

kozan göller yaylası

Obruk Şelalesi

Şelale Saimbeyli ilçe sınırlarında bulunan şelale Seyhan nehrinin bir kolu olarak Göksu ya dökülmektedir. Adana il merkezine yaklaşık 158 km ve Saimbeyli ilçe merkezine de 4 km uzaklıkta bulunmaktadır. Şelalenin çevresinde çam ve çınar ağaçları bulunmaktadır. Mesire alınında kamelyalar bulunmakta, manzarası ile de farklı bir şelale sizi bekliyor.

obruk şelalesi
obruk şelalesi

Obruk Yaylası

Saimbeyli ilçe sınırında bulunmaktadır. Saimbeyli – tufanbeyli yolunun 5. km sinde yolun iki tarafında bulunan yayladır. Herhangi bir yapı bulunmayan yaylada genellikle Karaçam, sedir ve ardıç ağaçları bulunmaktadır. Şelaleye gitmeyi de unutmayın.

obruk yaylası saimbeyli
obruk yaylası saimbeyli

Seyhan Barajı

Seyhan nehrinin sebep olabileceği su taşkınlarından korunmak amacıyla inşaa edilmiştir. 1956 yılında hizmete girmiştir. Şimdilerde sıcaklardan bunalan bölge halkının serinlemek için gittiği, ailecek piknik yaptığı, birlikte zaman geçirdiği yerlerden birisi durumunda. Birçok kuş türünü barındıran baraj havzasının su sporlarında önemli bir yeri bulunmaktadır.

seyhan barajı
seyhan barajı

Varda Köprüsü (Alman Köprüsü)

Varda Köprüsü Karaisalı ilçesi hacıkırı mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Köprünün yapımı 15 yıl sürmüştür, yapımına 1907 yılında başlanmış ve 1912 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Köprü inşaatının yapımında Almanlar ve Türkler birlikte çalışmışlardır. Köprü konumu itibariyle doğa ile iç içe bulunmaktadır.

varda köprüsü alman köprüsü
varda köprüsü alman köprüsü

Körkün Kanyonu ve Şelalesi

Karaisalı İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Karaisalı da birçok doğal güzellik mevcut olduğundan Körkün kanyonu ve şelalesi biraz gizli kalmış bir yer aslında. Kanyon parkuruna girmek isteyenler için debisi yüksek olduğundan dolayı biraz zorlu bir parkur. Buz gibi suyu, kanyonu ve şelalesinin güzelliği ile gittiğinizde pişman olmayacağınız yerlerden bir tanesi.

körkün kanyonu
körkün kanyonu ve şelalesi
1 Paylaşımlar

Adana’da Gezilecek Yerler” için 4 yorum

 • aysel

  Botanik bahçesi , dilberler sekisi merkez parkıda var

  Yanıtla
 • Mehmet Can

  Bir adanalı olarak çok güzel anlatılmış gezilecek yerler. Fakat Kebap’ın yanısıra, geceleri şırdan, sabahları da çiğer yemeyi unutmayın. Tabi eğer yazın geldiysenizde, menderese ( göl kenarı) inerek bici bici adlı yazların vazgeçilmezi soğuk tatlımızı yemenizi öneririm.
  Adana Merkez Parkı
  • Sabancı Merkez Camii
  • Varda Alman Köprüsü
  • Arkeoloji Müzesi
  • Adana Sinema Müzesi
  • Saydam Otel
  • Seyhan Baraj Gölü
  • Adana Merkez Parkı
  • Anavarza Ören Yeri
  • Kozan Kalesi
  • Misis Mozaik Müzesi
  • Kapıkaya Kanyonu
  • Yumurtalık Plajı

  Yanıtla
  • Doğaya Gel

   Geri bildiriminiz için Teşekkürler.
   Adana kebap tabii ki mükemmel, bici biciyi de aynen dediğiniz gibi vazgeçilmezi 🙂

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.