DoğaGezi Rehberi

Ormanya Tabiat Parkı

Kesinlikle gidilmesi, gezilmesi, görülmesi gereken yerlerden bir tanesi. Ormanya Tabiat Parkı hakkında anlatılan gidin, görün, şöyle güzel, böyle harika, diyenler çok haklılar. Gittiğinizde iyi ki gelmişim diyeceğiniz yerlerden bir tanesi.

Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya tabiat parkı ilk açıldığı günden beri ismi ile ve özellikle de Hobbit evleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir. 2018 yılında açılan park 20.000 metrekare alan üzerine kurulmuştur.

Ormanya merak ettiğim yerlerden bir tanesi idi, çok fazla duyuyordum. Şöyle güzel böyle harika vs gibi sözleri duyunca da merakım daha fazla artmıştı. Sonbaharda genel olarak ülkemizin birçok yeri daha gezilesi oluyor diyorum ben. Bu yüzden de Ormanya gezisini de sonbahar da yapmayı planlamıştım.

Ormanya Girişi

Giriş kısmı oldukça güzel; ağaçlar, çimler, kulübeler, turnikeler, çevre düzenlemesi oldukça güzel görünüyor. Bunları görünce bile insan burası güzel bir yere benziyor diyor.

 

Ormanya Tabiat Parkı
Ormanya Tabiat Parkı Girişi

 

İlk olarak girişteki otoparklardan başlamak istiyorum birkaç tane otopark var bunlardan bir tanesini belediye bir tanesini de spor kulübü işletiyor gördüğüm kadarıyla. İşletme olduğundan da anladığınız gibi haliyle buralarda ücretli ama ücret ne kadar bilmiyorum çünkü otoparka girmedim J Yol kenarına bir yere bıraktım zaten onlarca kişi de öyle yapmıştı.

Girişte turnikeler var orada güvenlik görevlileri bekliyor ve halen devam eden Kovid salgını nedeniyle tedbiren sadece ateş ölçümü yapıyorlar. Hes kodu yada aşı sorgulaması yapılmıyor. Girişleri turnikeden yapıyorsunuz ama girişler ücretsiz.

İçeriye girdikten sonra sizleri karşılayan tabelalar yapmak istediğiniz şeyler doğrultusunda sizi yönlendiriyor.

 

Hobbit Evleri (Ormanköy)
Hobbit Evleri (Ormanköy)

Ormanya da Neler var?

Sergi salonu, piknik alanı, kır lokantası, yaban yaşam alanı, mescit, çocuk hayvanat bahçesi, yürüyüş parkurları, sportif olta balıkçılığı, Hobbit evleri (ormanköy), göller, kamelyalar, kuş gözlem alanı, doğa okulu, Botanik yol, restoran, kafeterya, wc, bebek bakım odası, çeşme, voleybol sahası, futbol sahası, orman kütüphanesi gibi birçok alan bulunmaktadır.

Ormanya
Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya Tabiat Parkında Neler Yapılabilir?

Park içerisinde bulunan parkurlarda yürüyüş yapabilirsiniz. İstediğiniz uzunlukta parkuru seçerek muhteşem doğa içerisinde, temiz hava alarak keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Parkur uzunlukları: Sarı Parkur 3 km, Turuncu parkur 4 km, Mavi parkur 6 km, Kırmızı parkur 8 km dir.

Kuş gözlem alanından kuşları gözlemleyebilirsiniz.

Saklı göl ve Yeşil gölü ziyaret edebilirsiniz.

Saklı Göl - Ormanya Tabiat Parkı
Saklı Göl – Ormanya Tabiat Parkı

Ormanköyü (Hobbit evleri) ziyaret edebilirsiniz.

Mesire alanı oldukça büyük, aileniz yada sevdikleriniz ile birlikte güzel bir kahvaltı yada piknik yapabilirsiniz. Ateş ve mangal yakmak yasak ama ocak kullanabiliyorsunuz.

Olta balıkçılığı yapıyorsanız, sportif olta balıkçıları için ayrılmış olan gölet’e giderek balık tutabilirsiniz.

Çocuklarınızın birçok farklı hayvanı görebileceği çocuk hayvanat bahçesini gezebilirsiniz.

Sergi salonunu gezebilirsiniz.

Yeşil Göl - Ormanya Tabiat Parkı
Yeşil Göl – Ormanya Tabiat Parkı

Kır lokantasında güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Kafelerden alacağınız sıcak ya da soğuk içecekler ile koyu bir muhabbete dalabilirsiniz.

 

Botanik Yol - Ormanya Tabiat Parkı
Botanik Yol – Ormanya Tabiat Parkı

Eşiniz, sevgiliniz ya da sevdiğiniz ile birlikte Botanik yolda romantik bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Yaban yaşam alanında yılkı atı, ala geyik ve ceylanları görebilirsiniz.

 

Hobbit Evleri (Ormanköy)

Hobbit evlerini aslında Ormanya tabiat parkını ön plana çıkaran ve merak uyandıran alanların başında geliyor desek doğru olur herhalde.

Gerçekten hakkını vermişler ve çok güzel yapmışlar. Hayran kaldık Hobbit evlerine. Mimari olarak tasarım olarak, düşünce olarak gayet başarılı. Sadece yapılan alanın dar olduğunu düşünüyoruz.

Ormanya Tabiat Parkı - Hobbit Evleri
Ormanya Tabiat Parkı – Hobbit Evleri

Bizim ve oraya gelenlerden de duyduk bunu genel olarak eleştirilen nokta da budur diye düşünüyoruz. Haberlerde, reklamlarda, ya da paylaşımlarda diyelim gördüğümüz gibi çok büyük geniş bir alana yapılmamışlar. Dar bir alana biraz sıkıştırılmışlar diyelim. Ama bu da ayrı bir güzellik katmış diyelim, fotoğraflar da birkaç tanesi birden çıkıyor, ya da öyle ayarlıyor alıyorsunuz bu da güzel bir görünüm sağlıyor.

Burada harika kareler yakalayacağınıza eminiz. Sonbaharı seviyoruz ve sonbaharın her zaman ayrı bir güzelliği vardır diyoruz. Sizlerin de buraya sonbahar da gitmenizi tavsiye ederiz.

Hobbit evlerinde konaklama yapılıyor mu?

Hobbit evlerinin içerisinde konaklama yapılması maalesef mümkün değil. Sadece dekor amaçlı yapılan Hobbit evlerinin içerisine giriş yapıp, içerisini gezme ya da içerisinde kalma imkanı bulunmamaktadır. Harika fotoğraflar alacağınız kesin ama J

"<yoastmark

Çocuk Hayvanat Bahçesi

Çocuklarınızın eğlenmesi ve öğrenmesi açısından oldukça güzel düşünülmüş bir yer olmuş. Alan tasarımları ve yerler de çocuklar için oldukça uygun  yapılmış.

Çocuk hayvanat bahçesinde bulunan hayvanlar ; Yaban koyunu, tek hörgüçlü deve, alpaka, saanen keçisi, emu deve kuşu, pony atı, zebra, beyaz tavus kuşu, mavi tavus kuşu, habeş tavuğu, gümüş sülün, yaban koyunu, beyaz kıl keçisi, siyah kıl keçisi, ankara tiftik keçisi, mısır eşeği, lama, valabi kanguruları, afrika deve kuşu, haflinger atı, arap atı, oklu kipri, tavşan evi, rakun, beç tavuğu, ispenç tavuğu, güvercin, brahman tavuğu, Kafkas sülünü, vervet maymunu, beyaz kuğu  gibi birçok hayvan çeşidi bulunmaktadır.

Çocuk Hayvanat Bahçesi - Ormanya Tabiat Parkı
Çocuk Hayvanat Bahçesi – Ormanya Tabiat Parkı

 

 

Burada yazmış olduğumuz hayvanların birkaç tanesi dışında hepsini gördük. Göremediklerimiz belki yuvalarındaydı ya da bakım için götürülmüşlerdi.

 

 Ormanya Tabiat Parkı İçerisindeki Kafeler
Ormanya Tabiat Parkı İçerisindeki Kafeler

 

Ormanyada Yeme İçme

Burada yeme içme ile ilgili hiçbir sıkıntınız olmayacaktır. İsterseniz evinizden gelirken bir şeyler hazırlayıp burada yiyebilirsiniz ya da burada bulunan Restoran, kafe ve büfelerden de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

 

Ormanyada Kamp

Giriş kısmında dikkat çeken bir yer vardı ki burası da kamp ve karavan alanıydı. Birçok karavanda orada duruyordu. Girişte ayrı bir bölgede etrafı tellerle çevrili oldukça emniyetli ve güvenli bir yer ayırmışlar kamp ve karavancılar için.

Çoğu milli park ve tabiat parklarının girişleri ile karavan ve çadır alanlarının ücretli olmasına rağmen Ormanya da bu alanlar ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

 

Mesire Alanı - Ormanya Tabiat Parkı
Mesire Alanı – Ormanya Tabiat Parkı

Ormanya Tabiat Parkına Ulaşım

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüslerinin 281 ve 287 nolu Uzuntarla – Eşme otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Ulaşım için şahsi aracımız ile biz ücretsiz yolu tercih ettik, navigasyon her ne kadar her fırsatta ücretli yola yönlendirse de ücretsiz yolu tercih ettik Yalova üzerinden gittik.  Bursa taraflarından gelecekler için özellikle navigasyon da ücretli yolları kapatın. Yarım saat geç gidersiniz belki ama gereksiz yere bir sürü para ödememiş olursunuz.

Ormanya Tabiat Parkı Tabelalar
Ormanya Tabiat Parkı Tabelalar

Ormanya Tabiat Parkı Nerede?

Kocaeli ili, Kartepe ilçesi, Uzuntarla Mahallesi sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Ormanya Kocaeli – Sakarya arası D100 karayolunda üzerinde yer almaktadır.

 

Ormanya Tabiat Parkına Giriş Ücretli mi?

Şuan için Belediye tarafından işletilen alana girişler tamamen Ücretsiz.  Alan içerisine bulunan mevcut bölgelerinin tamamına  (Mesire Alanı, Çocuk Hayvanat Bahçesi, Yürüyüş Parkurları gibi alanların tamamına ücretsiz olarak giriş yapıyorsunuz. Karavan ve Çadır kamp alanları da ücretsiz.

Ayrıca 6 – 18 yaş grubu çocuk ve gençler için at biniş eğitimi de ücretsiz olarak verilmektedir.

 

Ormanya Tabiat Parkı Ziyaret Saatleri

 

Tabiat Parkı sadece pazartesi günleri kapalı diğer her gün açıktır.

Ziyaret saatleri ise yaz ve kış döneminde değişmektedir. Yaz aylarında saat 09.00’da açılan park saat 20:00 de kapanmaktadır. Kış aylarında saat 09:00 açılan park  18:00 de kapanmaktadır.

Saatlerde değişiklik olabilmektedir, kapanmadan önce belirli aralıklarla kapanış saati söylenerek anonslar yapılmaktadır.

Ormanya Tabiat Parkı - Hobbit Evleri
Ormanya Tabiat Parkı – Hobbit Evleri

Hobbit Evleri Nerede?

Ormanya Tabiat Parkı içerisinde bulunmaktadır. Hobbit evleri ile burasının daha dikkat çekici ve merak uyandırıcı olduğunu söyleyebiliriz.

Park içerisine girdiğinizde tabelalarda genel olarak Ormanköy olarak yazıyor. Hobbit housses biraz daha küçük yazılı olduğu için Ormanköy diye takip ederek gidebilirsiniz.

 

Ormanya Tabiat Parkı Yol Tarifi

39 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.