DoğaGezi Rehberi

Ankara’da Gezilecek Yerler

Başkent sadece bürokrasi ve memur şehri, soğuk ve betonlarla kaplı bir yer değil. Birçok doğal güzelliği de içerisinde barındıran bir şehir, Başkent’in güzellikleri Ankara’da gezilecek yerler listemizde.

Botanik Park
Botanik Park

Botanik Park

Şehrin gürültüsünden ve trafiğinden kurtulup stres atabileceğiniz, doğa içerisinde keyifli zaman geçireceğiniz, sessizlik içerisinde kafa dinleyebileceğiniz güzel bir yer. Çankaya ilçe sınırlarında bulunan park, Çankaya caddesi ile Cinnah caddesinin arasında 65.000 m2 alanı kapsamaktadır. Park içerisinde havuz, çocuk oyun alanı, spor alanı, çiçek serası, bank ve piknik masaları bulunmaktadır.

Mogan Gölü
Mogan Gölü

Mogan Gölü

Gölbaşı ilçesinde bulunan göl, Gölbaşı gölü olarakta bilinmektedir ama asıl ismi Mogan Gölüdür. Göl etrafına 2004 yılında yapılan çalışmalar ile yaklaşık 663.000 m2 lik bir rekreasyon alanına sahiptir. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan göl de sportif olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Park içerisinde piknik alanları, çocuk oyun alanları, spor alanları, seyir terası, amfi tiyatro, nikah salonu, futbol ve basketbol sahaları bulunmaktadır.

Soğuksu Milli Parkı
Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı

Ormanı, manzarası ve mükemmel havası ile tüm ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaktadır. Kızılcahamam’ın muhteşem ormanları içerisinde 1817 hektarlık bir alanı kapsayan Soğuksu 19 Şubat 1959 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Park içerisinde piknik masaları, piknik ocakları, çeşmeler, yürüyüş yolları, kuş gözlem alanları ve konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Soğuksu Milli Parkı ile ilgili ayrıntılı yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz…

Çubuk Barajı
Çubuk Barajı

Çubuk Barajı

Cumhuriyet döneminin ilk barajı olan Çubuk Barajı’nın yapımına 1930 yılında başlanmış ve 3 Kasım 1936 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılmıştır. Çubuk çayı üzerinde bulunan baraj Ankara’ya 11 km mesafede yer almaktadır. İlk yapılan baraj Ankaranın su ihtiyacını karşılamaktaydı, fakat zamanla suyun kirlenmesi ile Çubuk-2 ismiyle ikinci bir baraj yapılmıştır. Zaman içerisinde yapılan ağaçlandırma rekreasyon çalışmaları ile birlikte burası mesire alanı haline gelmiştir. Burada balık tutabilir, piknik ve yürüyüş yapabilirsiniz.

Tuz Gölü
Tuz Gölü

Tuz Gölü

Türkiye’nin önemli sulak alanlarından biri olmasının yanında ülkemizin tuz ihtiyacının %50‘den fazlası da bu gölden sağlanmaktadır. Kuş varlığı yönünden Türkiye’nin en zengin göllerinden biridir. Göl derinliği mevsimsel olarak değişmekle birlikte genellikle birçok yerde 0.5 metreden azdır. Halk arasında Koçhisar gölü olarak ta söylenmektedir, İç Anadolu Bölgemizin Konya, Aksaray ve Ankara illerinin sınırının kesiştiği yerde bulunmaktadır. Şereflikoçhisar ilçesi sınırlarında bulunan göl, Ankara il merkezine 125 km , Aksaray il merkezine 105 km mesafededir.

Tuz gölü ile ilgili ayrıntılı yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.

Seğmenler Parkı
Seğmenler Parkı

Seğmenler Parkı

Çankaya Köşkü’nün hemen alt tarafında yer alan park 1983 yılında açıldı. Yerleşim yerlerinin arasında bulunmasına rağmen güzel bir rekreasyon alanı. Park içerisinde adını aldığı Seğmenler’in de heykeli bulunmaktadır. Havuz ve oyun alanlarının da bulunduğu parkı popüler kılan ise sıklıkla amfi tiyatrosunda düzenlenen kültürel etkinlikler. Tiyatro ve konser gibi birçok etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır.

Karagöl Tabiat Parkı
Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl

Çubuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan derin bir krater gölüdür. Göl çam, meşe, söğüt ve dağ kavakları ile çevrilidir. Her mevsim farklı güzellikler sunan tabiat parkı ilk baharda yeşiller ile sonbaharda sarıdan kahverengiye rengarenk güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Burada balık tutabilir, piknik, yürüyüş ve kamp yapabilirsiniz. Ankara il merkezine 74 km , Çubuk ilçe merkezine yaklaşık 40 km mesafededir.

Harikalar Diyarı ve Masal Adası
Harikalar Diyarı (Masal Adası)

Harikalar Diyarı

Avrupanın en büyük parklarından olan Harikalar Diyarı Sincan ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Park 2004 yılında açılmış olup toplam kullanım alanı 1 Milyon 320 Bin m2 dir. Park içerisinde suni gölet ve adalar yer almaktadır, çocuklarınız için en keyifli olacak yeri birçok çizgifilm ve masal kahramanının bulunduğu Masal Adası olacaktır. Park içerisinde piknik yapabilirsiniz, deniz bisikletlerine binebilirsiniz, yürüyüş yapabilirsiniz, bir çok spor faaliyet alanı bulunmaktadır buralarda spor yapabilirsiniz. Model araba pisti, Halı saha, masa tenisi alanı, 5 bin kişilik amfi tiyatro gibi bir çok kültürel ve sportif faaliyet alanı bulunmaktadır.

Elmadağ Kayak Merkezi
Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi

Ankaralılar için en yakın kış sporlarının yapılabileceği yer. Vakti olmayanlar yada amatör olarak kış sporları yapmak isteyenler şehre yakın olan Elmadağı tercih ediyorlar. Hafta sonları ve tatil günlerinde çok kalabalık oluyor. Kayak yapabilir, kızak kiralayabilirsiniz, aileniz yada arkadaşlarınızla kartopu oynayıp eğlenebilirsiniz.

Dikmen Vadisi
Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi

Şehrin göbeğinde özellikle bahar aylarında yeşilin her tonunu görebileceğiniz, aileniz ile yürüyüş yapıp keyifli zamanlar geçirebileceğiniz bir park. Park içerisinde yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, çay bahçeleri, büfeler, havuzlar ve şelaleler bulunmaktadır. Park içeresinde güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra çay bahçelerinde sıcak çayınızı yudumlayıp, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Atatürk Orman Çiftliği
Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği

Çiftlik 1925 yılında Atatürk’ün talimatı ile kurulmuş ve Türk tarımına öncülük etmiştir. Atatürk tarafından 11 hazirzan 1937 tarihinde hazineye bağışlanan çiftlik 1992 yılında da 1. dereceden tarihi ve doğal sit alanı ilan edilmiştir. Ülkemizin en büyük hayvanat bahçesi ve Atatürk’ün Selanik’te bulunan evinin bir benzeri de çiftlik içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca çiftlik içerisinde müze, park, piknik alanı ve sergi salonu bulunmaktadır. Çiftlikte üretilen süt, süt ürünleri, bal, meyve suyu ve birçok bitki ürününü de satış merkezinden alabilirsiniz.

Göksu Parkı
Göksu Parkı

Göksu Parkı

Şehrin büyük parklarından birisi olan Göksu Parkı 2003 yılının Haziran ayı sonunda Eryaman da hizmete açılmıştır. Park Eryaman’daki eski Susuz göletinin olduğu bölgeye kurulmuştur. 508 bin m2 kullanılabilir alana sahip olan parkın yaklaşık 127 bin m2’sini gölet oluşturmaktadır. Park içerisinde kafe, restoran, piknik alanları, lunapark, yürüyüş yolları, barbeküler ve göl etrafında iskeleler bulunmaktadır. Yaz kış ziyaret edip keyifli zamanlar geçirebileceğiniz güzel yerlerden bir tanesi.

Nallıhan Kuş Cenneti
Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan ilçesi, Davutoğlan köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Nallıhan Kuş Cenneti ülkemizin önemli kuş varlığı alanlarından birisi olduğu için “Nallıhan Kuş Cenneti” olarak tanımlanmıştır. 425 hektar alana sahip olan kuş cenneti 1994 yılında Yaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak belirlenmiş ve avcılık yasaklanmıştır. Nallıhan Kuş Cennetin’de 191 kuş türü gözlemlenmiştir. Ziyaretçi merkezine uğrayıp bilgi alabilirsiniz, doğa’nın ve manzaranın keyfini çıkarıp fotoğraf çekebilirsiniz. Kuş gözlem kulelerinden kuşları gözlemleyebilirsiniz, kuş gözlemi için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar.

Eymir Gölü

Eymir Gölü

Eymir Gölü

Çankaya ilçe sınırları içeresinde yer alan Eymir gölü, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) ormanı içerisinde olduğu için ODTÜ gölü olarak ta bilinmektedir. Kendine özgü bitki ve hayvan çeşitliliği ile farklı bir doğal güzelliği sahip. ODTÜ Spor Kulübü kürek takımının antremanlarını yaptığı göl üzerinde kürek kursları da düzenlenmektedir. Burada piknik yapabilir, bisiklet turları yapabilir, yürüyüş yapabilirsiniz ve yeme içme için çevrede bulunan kafe ve restaurantları da kullanabilirsiniz.

sorgun yaylası

Sorgun Tabiat Parkı

Sorgun Tabiat Parkı

Güdül ilçesi Sorgun mahallesi sınırları içerisinde bulunnan gölet Sorgun Tabiat Parkı içerisinde kalmaktadır. Göleti çevreleyen çam ağaçları yazın gölgelik olarak kullanılırken kış aylarında da muhteşem manzaralar sunmaktadır. Park içerisinde çadır kurabilir kamp yapabilirsiniz, göletten balık tutabilirsiniz, piknik yapabilirsiniz, fotoğraf çekebilir ve doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Mavi Göl
Mavi Göl (Bayındır Barajı)

Mavi Göl (Bayındır Barajı)

Mamak ilçesi sınırları içerisinde bulunan Göl Samsun yolu üzerindedir. Bayındır barajının rehabilite edilmesi sonucunda 2005 yılında rekreasyon alanı olarak düzenlenmiş ve Mavi Göl adıyla hizmete açılmıştır. Şehre 12 km mesafede bulunan parkın 2 milyon 121 bin m2 lik kullanım alanında barbekü, piknik masaları, seyir terasları, çeşmeler, çocuk oyun alanları, çardaklar ve çay bahçeleri bulunmaktadır. Burada piknik yapabilir, yürüyüş yapabilir, deniz bisikletine binebilir ve birçok spor alanında çeşitli sporları yapabilirsiniz.

Ankara’da gezilecek yerler listemizde göremediğiniz, bizim bilmediğimiz yada unuttuğumuz doğa güzelliği olan yerler varsa lütfen yorum kısmına yazarak bize ulaştırınız. Doğanın tüm güzelliklerini görelim ve gösterelim.

Doğayı sevelim ve koruyalım lütfen!

3 Paylaşımlar

Ankara’da Gezilecek Yerler” için 3 yorum

 • Bolca gezen

  asıl güzellikleri görmek istiyorsanız karadenize gitmelisiniz, karadenizin her yeri bir başka güzel

  Yanıtla
 • Doğaya Gel

  Ülkemizin her yerinde birçok güzellikler mevcut ‘Bolca Gezen’ , Karadeniz tabii ki bu güzelliklerin bir çoğunu bulunduran bölgemiz 🙂

  Yanıtla
  • Süleyman YARADILMIŞ

   Ankara çubuk ilçesi Hacılar köyü şelalesi, ay kayası, eskiçöte şelalesi gibi arastırabilirsininiz

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.