DoğaFotoğraflar

Uludağ’dan Kış Manzaraları

Kış turizmi denilince akla ilk gelen yerlerden Uludağ muhteşem manzaraları ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor.

Uludağ Kış Manzaraları
Uludağ’dan Kış Manzaraları ( Fotoğraf: @Busralb )

Uludağ’da Kış

Yaz – kış yerli ve yabancı birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor Uludağ. Beyaz örtüsü ile muhteşem manzaralar eşliğinde güzel bir tatil veya eğlenceli bir günübirlik gezi yapabilirsiniz.

 

Uludağ Kış Manzaraları
Uludağ’dan Kış Manzaraları ( Fotoğraf: @Busralb )

 

Uludağ da ortalama 4 ay kış sporları yapılabilmektedir. Kayak ve Snowboard yapmak için en uygun zamanlar yağışlara da bağlı olarak 21 Aralık’tan sonra – Mart ayının ortalarına kadardır.

Uludağ Kış Manzaraları
Uludağ Kış Manzaraları ( Fotoğraf: @Busralb )

 

Uludağ’a Gideceklere Tavsiyeler

Uludağa Gitmeden Önce

Kışın Uludağ için tatil veya gezi programı yapıyorsanız mutlaka hava durumunu inceleyin. Havanın açık olması yapacağınız geziden keyif almanızı ve eğlenceli zaman geçirmenizi etkileyecektir. Havanın kapalı olduğu ve yağış olduğu zamanlarda çok fazla keyifli ve eğlenceli olmayacaktır. Gitmeden önce hava durumu tahminlerini inceleyin ve havanın açık olduğu günü tercih edin.

Kış şartlarına uygun kıyafet ve ayakkabı ile gidin mutlaka. Havanın açık ve güneşli olması sizi aldatmasın, Uludağ’ın havası çok çabuk değişebilir. Hava günlük güneşlikken bir saat sonra sis ve yağış ile karşılaşabilirsiniz.

 

Uludağ Kış Manzaraları
Uludağ’dan Kış Manzaraları ( Fotoğraf : @Busralb )

 

Uludağ’a Giderken

Çıkış için teleferik kullanmanızı tavsiye ederiz, muhteşem kar manzaralarını izleyebilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Teleferik ile çıkış daha kısa sürecektir. Şahsi aracınızla çıkmayı düşünüyorsanız ; ki yine teleferik ile çıkmanızı tavsiye ederiz aracınızı teleferik istasyonunda otoparka park edebilirsiniz. Şahsi kayak takımlarınız var ise teleferik kabinlerinde taşıma yerleri mevcut.

İlla ki ne olursa olsun ben şahsi aracımla çıkacağım diyorsanız kış lastiğiniz olmalı ve mutlaka aracınızda zincir bulundurun.

 

Uludağ Kış Manzaraları ( Fotoğraf : @Busralb )
Uludağ Kış Manzaraları ( Fotoğraf : @Busralb )

 

Uludağ’da Neler Yapılabilir?

Kayak severler için birçok alternatif pist bulunmaktadır. Acemi iseniz alıştırma pistlerinde takılabilirsiniz 🙂 Kendi kayak takımınızı getirebilir veya Uludağ’da bulunan birçok işletmeden kayak takımı, pantolon ve mont kiralayabilirsiniz.

Snowboard yapabilirsiniz, yine kayak gibi kendi snowboard’ınızı getirebileceğiniz gibi işletmelerden kiralayabilirsiniz de.

Kar motorları ile yapılan turlara katılabilirsiniz ama fiyat olarak oldukça yüksek, imkanınız var ise kar motoru ile gezmenizi tavsiye ederiz.

Çocuklar için oldukça keyifli olan kızak, büyükler için de eğlenceli oluyor. Kızak için belirlenmiş alanlar var oralarda kızak kiralayarak eğlenebilirsiniz. Kendi kızağınızı getirirseniz, kızak kiralama alanlarının yakınında kaymak istediğinizde kızak kiralamacılarının gözü üzerinizde olacaktır ve size hiç hoş bakmayacaktır 🙁 bu yüzden kızak alanlarından uzak, pistlerin de içinde olmayan yerlerde kızak yapabilirsiniz.

Karla birleşen orman manzaralarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz. Çok fazla uzaklaşmamanızı ve yalnız gitmemenizi tavsiye ederiz. İz olmayan yerler, kayak pistleri ve otellerin olduğu bölgeden çok fazla ayrılmayın lütfen, kaybolmanızı istemeyiz.

Tatil planınız varsa birçok otel bulunmakla beraber erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz ve alternatif olarak ta Sarıalan da bulunan Orman Köşklerinde konaklayabilirsiniz.

Bakacak seyir terasına giderek Bursa’yı ve Gemlik körfezini seyredebilirsiniz.

Aileniz yada arkadaşlarınızla kartopu oynayıp eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Uludağ Kış Manzaraları
Uludağ Kış Manzaraları ( Fotoğraf : @Busralb )
24 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.