Etkinlikler

Akçatekir – Gülek Kalesi

Akçatekir – Gülek Doğa Yürüyüşü faaliyeti Mersin Doğa Sporları Kulübü – MDK tarafından gerçekleştirilmektedir.*

27 Ocak 2019

Bu Pazar Tekir Yaylası ve Gülek Kalesi’ne gidiyoruz.

Daha önce defalarca çeşitli yön ve rotalardan yürüyerek ulaştığımız Gülek Kalesi‘ne bu kez de Akçatekir’den başlayarak güneye doğru uzanan bir rotadan yürüyerek ulaşacağız. Geniş görüş açısı bulunan bir tepede yer alan Gülek Kalesi son zamanlarda ziyaretçilerin çektiği fotoğraflarla sıkça gündeme geliyor. Ankara otoyolunun kuş bakışı izlenebildiği bir noktadan fotoğraflarda tehlikeli gibi görünen bir kayanın üzerinde çekilen kareleri bu kez karlı manzarada çekme imkanı olacak.

Sabah 07.30’da Mezitli’den ve 08.00’da Kulüp önünden yola çıkıyoruz. Yolda vereceğimiz molanın ardından yürüyüşe saat 10.30 civarında ulaşacağımız Akçatekir civarında başlıyoruz. Halil İbrahim Paşa Tabyası’ndan itibaren orman içi yollar ve patikaları takip edilerek Gülek’e ve ardından Gülek Kalesi’ne yürüyoruz. O günkü hava koşullarına göre birbirine paralel yürüyüş yollarından en uygun olan rotayı takip ederek yapacağımız yürüyüş mesafesi her durumda yaklaşık 9-10 km olacaktır. Bugün itibariyle yürüyüş parkurumuzun bir bölümünde 10-15 cm lik kar tabakası bulunmaktadır. Ancak ön görülen hava tahminleri yürüyüş gününe kadar bölgedeki kar örtüsünün daha da azalacağını ve kolay, keyifli bir yürüyüş imkanı sunacağını göstermektedir..

Sonuç olarak yürüyüş, karlı zeminin yer yer yaratabileceği zorluk dışında sağlıklı ve yürüyüş alışkanlığı olan herkesin yürüyebileceği zorlu olmayan bir ‘SPOR ETKİNLİĞİ’dir.

PROGRAM

07.30 : Mezitli
08.00 : Hareket (MDK)
08.45 : Hareket (Tarsus Tren Garı)
10.30 : Yürüyüş başlangıcı
14.30 : Gülek Kalesi’ne varış ve öğle molası
16.00 : Yürüyüş sonu ve Mersin’e hareket
17.45 : Mersin

AÇIKLAMALAR

– Katılımcılar yiyecek ve su ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır. Ancak çay-kahvaltı molası verilecek yolumuz üzerindeki Dörtler mevkiinde alışveriş imkanı bulunmaktadır. (Öğle molasında sucuk-sac kavurma vs yapılabilir)

– Yürüyüş sırasında rehberce belirlenen uygun yerlerde kısa molalar verilecektir.

– Mevsim ve yürüyüş parkuru göz önüne alınarak her etkinlikte olduğu gibi su ve yiyeceğin yanı sıra su geçirmeyen yürüyüşe uygun ayakkabı, yedek giysi, şapka alınmalıdır.

– Hareket yeri Kulüp Binası önü (Palmiye Mh. 2.Cd. Pirireis İlkok. Yanı)olup rezervasyon sırasında bildirilmesi kaydıyla gidiş yolumuz üzerinde bulunan Çetinkaya, Karayolları, 23 Evler ve Tarsus Tren Garı gibi noktalardan da katılım mümkündür.

 

BAŞVURU VE BİLGİ

(26 Ocak 2019 Cumartesi günü 17:00’e kadar) :

MDK

Feyruz İSTANBULLU : 532 642 02 03

Harun KARA : 555 561 24 32

Mail : feyist@hotmail.com

 

ULAŞIM BEDELİ

Katılımcı sayısına göre belirlenmekle birlikte 45-50 TL civarında olacaktır.

(Faaliyete katılacak üye ve arkadaşlarımızın Çarşamba toplantılarında ya da son anı beklemeden yukarıdaki telefonları arayarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.)

MDK TÜRKİYE DAĞCILIK VE ORYANTİRİNG FEDERASYONLARI ÜYESİDİR


*( Bu Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Mersin Doğa Sporları Kulübü – MDK tarafından sağlanmaktadır.)

2 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.