FotoğraflarGezi Rehberi

Doğuya Giden En Güzel Yol

Doğu Ekspresi

Farklı coğrafyalar farklı insanlar farklı mekanlar…

Yolculuk öncesi…

Önce zihinlerdeki sonra yollardaki mesafeleri aşarak epey bir yol katettik.

Kars’ta ne işiniz var, bu havada gidilir mi, gibi sorular olsa da biz inandık ve gittik. Siz donarsınız doğuda, dediler kat kat giyinmekten pandaya döndük oysa öyle yumuşak bir havası vardı ki karlarda yuvarlanana kadar hiç üşümedik .(-21°)

Güzelliklerin Başlangıcı…

Karşılaştığımız insanlar gördüğümüz manzaralar bizi öyle mutlu etti ki. Hani Anlatılmaz yaşanır derler ya işte tamda öyle bir duygu.  Yöre halkı inanılmaz derecede hoşgörülü, yardim sever, kibar bir yapıya sahipler gittiğimiz her herde gurup sayımıza bakmaksızın yöreye özgü helva ve cay ikram etmekten asla kaçınmadılar.

 

Ani Harabeleri
Ani Harabeleri ( Fotoğraf:  Nilüfer Doğa Sporları)

Ani Harabeleri

Kars turumuzda ilk durağımız Ani harabeleri oldu. Tarihin günümüze bıraktığı en büyük iz; yaşanan savaşlar, dinler arası saygı ve medeniyetler arası mimari yapısını en belirgin şekilde gözler önüne seriyor. Adım adım gezerek görerek hatta dokunarak tarihi tekrardan yasaya bileceğiniz bir harabe burası.

 

Çıldır Gölü
Çıldır Gölü ( Fotoğraf:  Nilüfer Doğa Sporları)

Çıldır Gölü

Gezimizin ikinci gününde Kars ve Ardahan sınırları içinde kalan Çıldır gölünü ziyaret ettik. Misafirlerimizle birlikte artık bir gelenek haline gelen atlı kızaklarla göl üzerinde kısa turumuzu gerçekleştirdik. Halkında geçim kaynağı olan sarı sazan balığını yedikten sonra Kars müzesine doğru yol aldık. Müzede Ani Ören Yerinin ve bölgedeki yoğun Arkeolojik yerleşmenin oluşturduğu taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarını inceleme fırsatını bulmuş olduk.

 

Sarıkamış Şehitliği

Üçüncü günümüzde Sarıkamış Şehitliği ziyareti ve anma töreni ile güne başladık daha sonra Sarıkamış kayak pistinde bulunan kütük eve geçerek doyasıya kayak yaptık. Ayrıca bu bölgeye gidenler için mutlak ama mutlak bölge yöresine ait Kafkas oyunu Lezginka ve aşıklar atışmasını izlemeleri önemle belirtmek isteriz.

 

Doğu Ekspresi
Doğu Ekspresi ( Fotoğraf:  Nilüfer Doğa Sporları)

 

Rüya gibi yolculuğun başlaması

Dördüncü günümüz doğu ekspresi ile Kars gardan başlayıp Ankara garda son bulacak rüya gibi bir yolculuğa çıkma vakti gelmişti. Otelde aldığımız kahvaltı ile birlikte heyecanla Kars gara geçtik doğu ekspresi treni gelmiş yolcularını bekliyordu. Kontrollerden geçildi ve trene doğru gurup olarak hareket ettik her anını doyasıya yaşanması gerekli olan bu zamanı kimse es geçmek istemiyordu.

 

Doğa Ekspresi Tren Yolculuğu
Doğa Ekspresi Tren Yolculuğu  ( Fotoğraf:  Nilüfer Doğa Sporları)

 

Çantaları vagona yerleştirdikten sonra herkes aşağı indi halaylar çekildi oyunlar oynandı fotoğraflar çekildi ve işte o an ekspresin yüksek korna sesi ile artık rüya gibi bir yolculuğun ilk sinyali gelmişti. Nazlı bir kız edası ile yer yüzüne düşen kar taneleri arasında tren hareket etmeye başladı inanı o anı hiç bir kelime veya sözle anlatmak mümkün olmazdı. Beyaz gelinliğini giymiş dağlar karşıladı bizleri, kah demir köprüler kah eski tastan yapılmış köprüleri tünelleri aştık her anı ayrı bir macera olan bu unutulmaz yolculuğa çıkmadan yasamadan ne kadar okursan oku asla bilemesin., anlayamasın…*

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu
Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu  ( Fotoğraf:  Nilüfer Doğa Sporları)

 

(*Tüm fotoğraflar ve yazı içeriği Nilüfer Doğa Sporları Tarafından Sağlanmıştır.)

2 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.