Etkinlikler

Sugören – Höyüktepe – Beşpınar – Dumantepe

Sugören – Höyüktepe – Beşpınar – Dumantepe  Doğa Yürüyüşü etkinliği Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilmektedir.*

Detaylar

03.03.2019 Pazar günü; KOZA DAĞCILIK rehberliğinde, “Sugören + Höyüktepe + Beşpınar + Radar + Dumantepe + Sugören doğa yürüyüşü” yapılacaktır.

Yürüyüş Yalova/Sugören çıkışından başlayıp, İznik gölüne bakan kısımdan dağ sırasının sırtına çıkıp Höyüktepe, Höyüktepe piknik alanı görülecektir. Devamında dağ sırasının Yalova taraflarına bakan yamaçlarından patikalar ve orman yollarından yürüyerek Beşpınar yaylasına ulaşılacaktır.

Yaylada verilecek mola sonrası Radar bölgesine ve Dumantepeye çıkılacak.

Dumantepe’den itibaren dağ sırasının İznik gölüne bakan yamaçlarından ve ağırlıklı olarak patikalar kullanılarak, başlangıç noktamız olan Sugören köyüne geri yürünecektir.

Hava açık olursa Höyüktepe’den Mahmudiye sırtlarına kadar Yalova tarafları ve İznik gölü, Uludağ, Gemlik ve Orhangazi sırtları, samanlı dağları manzarası bizlere eşlik edecektir.

Parkur uzunluğu 15 Km.dir. Gidişte Sugören’den sırta çıkışta çıkış eğimli ve dönüşte sırttan Sugören’e inişte iniş eğimli arazi yürüyüşü yapılacaktır.

Yürüyüş başlangıç rakımı 450m.dir. Sırta çıktıktan sonra ortalama 700m rakımda hafif dalgalı bir arazide yürünecektir.

Parkurda içme suyu vardır. 1lt su ile yola çıkılması yeterlidir.

Orman yapısı çam, kayın, meşe gibi ağaçlardan oluşmaktadır. Orman içi çok çeşitli çiçek mevcuttur.

Bilek burkulmalarına karşı bilekli ayakkabı tercih edilmelidir. Su-dere geçişi yoktur.

Bu günden bakıldığında (24.02.2019); yürüyüş günü (03.03.2019 Pazar) hava durumu yağışsız ve bulutlu gözükmesine rağmen, daha kış ortamında bulunduğumuz ve sırtlarda da yürüyeceğimiz için her ihtimale karşı soğuk geçişlerine karşı hazırlıklı olunmalı ve yağmurluklar unutulmamalıdır.

27.02.2019 Çarşamba akşamı ve 01.03.2019 Cuma akşamı parkur ve hava durumu ile ilgili daha detaylı bilgiler verilecektir.

KATILIMCILARA İYİ YÜRÜYÜŞLER.


*(Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından sağlanmaktadır.)

1 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.