Etkinlikler

Kendir Yayla – Tepel Yayla – Çukur Çayır

Kendir Yayla – Tepel Yayla – Çukur Çayır – Baraklı Doğa Yürüyüşü etkinliği Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilmektedir.*

Doğa Yürüyüşü

06.01.2019 Pazar günü KOZA DAĞCILIK rehberliğinde; “KELES / KENDİR YAYLA + TEPEL SIRTLARI + ÇUKUR ÇAYIR + BARAKLI ODUN DEPOSU-ÇATAK DOĞA YÜRÜYÜŞÜ” yapılacaktır.

Yürüyüşümüz 1250 m rakımlı Keles / Kocayayla devamında bulunan KENDİR YAYLA’dan başlayacak ; çıkış eğimli bir yol ile 5.6 Km sonra 1860 m rakımlı TEPEL sırtlarına varılacak, 2 Km kadar sırtta gittikten sonra, 1735 m rakımlı Çukur çayır bölgesine (Tepeltepe sırtı altı) inilecektir. Devamında iniş eğimli bir yol ile öncelikle BARAKLI GÖLETİ yakınlarına ve oradan yine iniş eğimli yol ile BARAKLI ODUN DEPOSU – ÇATAK bölgesine ulaşılacak ve yürüyüşümüz burada bitecektir.

Yukarıda açıklanan rota kar durumu çok fazla değilse uygulanacaktır. Kar derinliği çok fazla ise TEPEL sırtlarına çıkılmadan; KENDİR YAYLA + ALUÇ YAYLA + ÇUKUR ÇAYIR + BARAKLI ODUN DEPOSU-ÇATAK şeklinde bir rota takip edilecektir.

1. Durumda çıkılacak en yüksek rakım 2030m. dir. 2. Durumda çıkılacak en yüksek rakım 1735 m. dir.

Yürünecek mesafe her iki rotada da 15 Km kadardır.

Hava durumu müsait olursa öğle molasında ateş yakılabilir.

Kış ortamı nedeni ile rotada içme suyu sıkıntısı olabilir. Yürüyüşe katılacaklar gün boyu yetecek içme sularını yanlarında getirmeliler.

Rota boyunca güzel çam ormanlarından; bazen geniş bir toprak yoldan, bazen orman içi patikalardan, bazen orman içi serbest yürüyüş olacaktır.

Karlı bir arazide yürüyüş yapacağımız için; termal içlik, polar, hava geçirir-yağmur geçirmez dağcı montu, eldiven, bere, atkı, kar suyuna dayanıklı ayakkabı, termal veya yün çorap, yedek çorap, yedek eldiven, enerji verici atıştırmalıklar, sıcak içecek, ayakkabı ve paçaları korumak için tozluk mutlaka olmalı. Karlı yürüyüşlerde baton çok önemlidir. Baton; karda devrilmemenizi veya kara battığınızda doğrulmanızı sağlayacaktır

Karlı ve biraz da soğuk doğa bizi bekliyor. Yürüyüşümüzde buluşmak üzere.


*(Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından sağlanmaktadır.)

1 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.