Etkinlikler

Boğazova – Tepel – Tuzla

Boğazova – Tepel – Tuzla faaliyeti DOSTUM Doğa Sporları ve Turizm Merkezi tarafından düzenlenmektedir. *

DOSTUM 7. GELENEKSEL DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

Tarih: 08 Temmuz 2018
Parkur / 16Km. / Boğazova – Tepel – Tuzla
Zorluk Derecesi / Orta

Etkinlik yemek ikramlı olacaktır.

Kayıt Yeri / Dostum/Gençlik Merkezi/ Müze
Son Kayıt Tarihi / 07.07.2018 Saat: 15:00
Hareket Yeri / Gençlik Merkezi Önü Saat: 08:30

İrtibat:
DOSTUM: 0538 931 52 42
Gençlik Mrk.:0224 713 70 55
By CKU : 0543 831 55 56
http://www.dostum.org.tr

ISLAK İMZALI KAYIT YAPTIRMAK ZORUNLUDUR


FAALİYET KURALLARI

Faaliyet sorumlusu “gerek gördüğü durumlarda” rotayı değiştirmeye veya faaliyeti iptal etme hakkına sahiptir.

Bu nedenle herkes faaliyet liderinin kararlarına ve söyleyeceklerine uymak zorundadır.

Yürüyüş sınırları dışına izinsiz çıkılmayacaktır.

Herkes kişisel çöplerini şehre geri getirilecektir. Doğaya en ufak çöp dahi bırakılmayacaktır.

Çiçekler, çimenler ve diğer bitki örtüsünü, kayalar ve çevre dokusunu bozacak, zarar verecek eylemlerden uzak durulacaktır.

Faaliyet Buluşma Noktasında Başlayıp Bitiş Noktasında Bitecektir.

Astım, Kalp yetmezliği, Epilepsi, Tansiyon gibi sağlık problemleri olan ve sürekli ilaç kullanan dostlarımızın, habersiz ve bilgi vermeden, Doğada sportif faaliyetlere katılmaları sonucu oluşabilecek olumsuzluklar, kendileri kadar bizi de üzer. Bu durumda olan arkadaşlarımızın önce Doktorları ile sonra da faaliyet rehberi ile görüşmelerinde kesin fayda vardır.

Etkinliklere katılmak tamamen isteğe bağlı olup, gerek ulaşım, gerekse etkinlik esnasında meydana gelebilecek kazalardan dolayı etkinliğin rehber ve organizatörlerinin hiçbir cezai ve hukuki sorumlulukları bulunmamaktadır. Faaliyete katılan her sporcu bunu biliyor ve kabul etmiş sayılır. Dağcılık sporu risk içeren bir spordur. Yaptığımız Faaliyetlerde, Doğa Yürüyüşlerimizde, tırmanışlarda, oluşabilecek kazalardan, rehberimiz sorumlu tutulamaz. Teorik bilgiler, pratik eğitimler ile takviye edilmediği sürece yetersizdir. Lütfen dağcılık kulüplerinden, kurumlardan ya da bilgili dağcılardan eğitim almadan, dağa çıkmayınız.

Çevreci ve korumacı bir kimlik ile faaliyet düzenlediğimiz bölgelerin bitki dokusu ve hayvan çeşitliliğine, kültürel değerlerine ve insanına saygı duyar, görüntü hariç hiç bir şey almayız. (taş, çiçek, ağaç fidanı, bitki yumrusu, vb. gibi ), hiçbir şey de bırakmayız. Doğaya zarar verecek hiç bir etkinlikte bulunmayız. Yöre insanlarının gelenek ve göreneklerine aykırı ve yörenin özgün yapısına zarar verecek davranışlardan kaçınırız. Faaliyet düzenlediğimiz bölgelerin insanlarına artı değer yaratmak için gerekli çabayı harcarız.

Katılımcı, sporcu, dostlarımızla birlikte zamanın çok önemli olduğunu bilir ve programda belirtilen zamanlamaya uyarız.

Doğada yapılacak sportif aktivitelerin RİSK’ li olduğunu bilir, bu riski minimuma indirmek için faaliyet liderinin talimatlarına hiç itirazsız riayet ederiz.

Doğadaki doğal su kaynaklarının kirletilmemesi ve zarar görmemesi için azami özen gösterir ve gerekli tedbirleri alırız.

Yaban hayatına saygılıyız. Doğada yaşayan hayvanların alışkınlıklarını değiştirecek etkinliklerde bulunmayız.

Doğada zorunlu haller dışında ateş yakmayız. Ateş yakmak zorunda kaldığımız takdirde daha önceden ateş yakılmış yerlerde yakmaya özen gösteririz. Bölgeyi terk etmeden önce de, yaktığımız ateşin söndüğünden emin olur ve bölgeyi öyle terk ederiz.

FAALİYET KURALLARI

Faaliyetlerimiz esnasında mümkün olduğunca çöp üretmemeye özen gösterir, ürettiğimiz çöpleri de yanımızda getirdiğimiz çöp torbalarında şehre kadar taşırız.

Doğada yapılan her türlü sportif aktivitenin ne kendimizle, ne de arkadaşlarımızla asla bir yarış olmadığını bilir, yaptığımız faaliyetin tamamen bir ekip çalışması olduğunu, dolayısıyla da ekip uyumu prensibine riayet etmemiz gerektiğini unutmaz, rehberin önüne geçmez, grubun yürüyüş temposuna uyarız…

“Birlikte geldik birlikte döneriz” kuralını unutmadan, Yürüyüş esnasında ve molalarda rehbere haber vermeden gruptan ayrılmayız. Bencil davranmaz, Kişisel sorunlarımızı başkalarına yansıtmayız. Grup içinde diğer katılımcılar ile yardımlaşırız.

Doğa yürüyüşleri veya doğada yaptığımız her türlü faaliyet esnasında, mümkün olduğunca önceden kullanılmış patikalardan ve tek sıra haline yürürüz. Dağınık yürüyerek çevredeki bitkilerin gelişimini engellemeyiz…

Etkinliklerimiz her türlü hava koşullarında yapıldığı ve iptal söz konusu olmadığı için, iklim koşullarına uygun giysi, malzeme, yeteri kadar yiyecek ve içecek ihtiyaçlarımızı yanımızda bulundururuz. Bu konularda rehberimizin bilgisine başvurur ve tavsiyelerini dikkate alırız.

Aktivite programlarımızı titizlikle hazırlar ve olağanüstü koşullar dışında programlarımızı aynen uygularız. Araştırmacı ve geliştirmeciyiz. Kültürel ve doğal zenginliği olan ancak henüz bilinmeyen bölgelerin potansiyellerini ortaya çıkartır ve bu bölgelerde de faaliyetler organize ederiz.

Rehberlerimizi konularında uzman ve yöreyi iyi bilen profesyonel kişiler arasından seçeriz.

Faaliyetlerimizin sistemli ve düzenli olması, katılımcılarımızın da keyifli ve sorunsuz faaliyetler gerçekleştirmesi için gereken önlemleri alır, sportif faaliyetler dışında sosyal faaliyetlerde de bir araya gelebilmek için gerekli çaba ve gayreti gösteririz.

Her faaliyet başlangıcı tanışma yapılır, her faaliyet bitiminde katılan her arkadaşımızdan faaliyet değerlendirmesi alırız.


*(Faaliyet ile ilgili tüm detaylar DOSTUM Doğa Sporları ve Turizm Merkezi tarafından sağlanmaktadır.)

0 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.