DoğaGezi Rehberi

Cehennem Deresi Kanyonu

Doğal yapısıyla hayranlık uyandıran Dünya’nın büyük kanyonları arasında yer alan Cehennem Deresi Kanyonu ‘nu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cehennem Deresi Kanyonu Hakkında Bilgi

Kanyonun toplam uzunluğu yaklaşık 2.5 km ve bazı yerlerde duvar yüksekliği 200 metreyi bulmaktadır. En geniş yeri yaklaşık 70 metre en dar yeri ise ancak tek kişinin geçebileceği kadardır.

Tipik bir kanyon vadi olan Cehennem Deresi‘nin ; taşlı, dik ve zor patikalar bulundurması kanyonun bazı yerlerdeki tek kişinin geçebileceği kadar dar bazı yerlerinin de çok geniş da kanyonu ziyaret edenlere biraz aksiyon, biraz macera, birazda gerilim katıyor 🙂

 

Cehennem Deresi Kanyonu
Cehennem Deresi Kanyonuna Kuşbakışı 🙂

 

Kanyon içerisinde ilerledikçe karşılaşacağınız birbirinden farklı ve güzel manzaralara hayran kalacaksınız.

İlkbaharda aylarında yeşile büründüğünde adeta gizli bir cennet gibi olan kanyonun yerli ve yabancı bir çok ziyaretçisi oluyor.

Kanyonun ilk giriş kısmı fazla geniş olmadığı için kanyon girişi dar bir yürüyüş yolu gibidir.

Cehennem Deresi Kanyonu
Cehennem Deresi Kanyonu’nun Girişi

 

Doğa yürüyüşü sevenler bu kanyon geçişinden çok keyif alacak ve farklı bir deneyim yaşayacaklardır.

Fotoğraf tutkunlarının harika manzaralar kaydedecekleri bir yer.

Ülkemizin en büyük kanyonlarından olan Cehennem Deresi Kanyonu ‘nun çevresinde yürüyüş yolları ve sosyal tesisler yapılması planlanmaktadır.

Yapılan planlamada kanyon çevresine yapılacak sosyal tesisler, yürüyüş yolları, gezi yolları, kafeteryalar ve cam köprü ile bölgenin cazibesinin artması amaçlanmaktadır.

 

Cehennem Deresi Kanyonu Giriş Merdivenleri
Cehennem Deresi Kanyonu’nun Giriş Merdivenleri

 

Kanyonu Geçerken Dikkat Edin

Taşlı ve dik yerlerden yürüyeceğiniz için kayıp düşmemeye dikkat etmelisiniz. (Bazı kısımlarda bulunan merdivenler yürüyüşünüzü kolaylaştıracaktır.) Kanyon içerisinde yılan ve akrep türleri bulunmaktadır, bunlar için de dikkatli olmanızda fayda var.

Kanyonun tamamını geçecekseniz mutlaka ayakkabı giyin ve tedbir olarak çoraplarınızı da pantolonunuzun üzerine çekin. Batonunuz varsa yanınızda bulunmasında fayda var, dengenizi sağlamanızda ve yabani hayvanları uzaklaştırmak için gerekli olabilir.

 

Cehennem Deresi Kanyonunda Dar ve Dik Yerlerden Bir Tanesi
Cehennem Deresi Kanyonunda Dar ve Dik Yerlerden Bir Tanesi

 

Cehennem Deresi Kanyonu Nerede

Artvin il’i , Ardanuç ilçesi, Avcılar köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Artvin il merkezine yaklaşık 29 km, Ardanuç ilçe merkezine yaklaşık 7 km mesafededir.

 

Cehennem Deresi Kanyonu
Cehennem Deresi Kanyonunda harika manzaralar göreceksiniz.

 

Cehennem Deresi Kanyonuna Nasıl Gidilir

Artvin – Ardanuç yolunun yaklaşık 25. km’sinde bulunmaktadır. Kanyonun girişinde (anayol üzerinde) tabelaları göreceksiniz, genellikle sizden önce gelmiş olan birkaç araçta mutlaka oralarda vardır.

Toplu taşıma ile ulaşım için Artvin – Ardanuç arası sefer yapan minibüsleri kullanabilirsiniz.

 

Cehennem Deresi Kanyonu
Cehennem Deresi Kanyonu

 

Cehennem Deresi Kanyonu Yol Tarifi

 

2 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.