Yaka Kanyonu

Anamas’tan akan suların oluşturduğu doğal güzelliklerden bir tanesidir Yaka Kanyonu .

Yaka Kanyonu Hakkında Bilgi

Kanyonun toplam uzunluğu yaklaşık 4 km, genişliği 1,5 ile 2 metre arasında değişmekte olup sarp ve yalçın kayalıklarının duvar yüksekliği 30 metre den başlayıp 100 metreyi geçmektedir. Kanyonun içerisinde bir çok şelale ve doğal havuzlar bulunmaktadır.

Zengin bitki örtüsü bulunan bölgede birçok kuş ve bazı hayvan türleri ile birlikte rengarenk kelebekleri de görebilirsiniz.

Genellikle Kanyona giriş Melikler Yaylasının hemen alt kısmından yapılmaktadır. Eşine az rastlanır nitelikte doğal bir yapıya sahip olan, derin bir kanyon içerisinde rahatlıkla herkes yürüyebilir. Kanyon içerisinde bazen küçük şelaleler ve havuzlar ile karşılaşacaksınız buraları da geçmek çok tehlikeli ve zor değildir. Bu kanyon geçişi kolay bir parkur olduğu için çok fazla malzeme, ekipman ve bilgiye sahip olmanız gerekmeyebilir. Ayakkabı seçiminize dikkat etmenizi öneririz, genel olarak kanyon geçişleri için geçerli olan kaymaz ayakkabınız burada da mutlaka olmalı. Kask olmazsa olmaz tabii ki ! Kanyonun bitim yeri Yaka Köyüdür.

Bazen kanyonu tam tersinden yani Yaka köyünden kanyona girip, Melikler yaylasının alt kısmından kanyondan çıkış yapanlar da olabilmektedir.

 

Yaka Kanyonu
Yaka Kanyonu

 

Yaka Kanyonu Özellikleri

Sağlıklı her insanın rahatlıkla yürüyebileceği bir yapıya sahiptir.

Çok fazla malzeme ve ekipmana ihtiyaç duymazsınız.

Dedegöl Dağı ‘nın eteğinde bulunan Melikler Yaylası parkurun başlangıç noktasıdır.

Uzunluğu 4 km olan kanyon’nun bitiş noktası Yaka köyüdür.

Yağışlı havalarda kanyon koridoru dar olduğundan, su seviyesi hızla yükseleceği için tehlikeli olabilir.

Haziran ay’ı bu kanyon geçişi için en uygun zaman diyebiliriz.

 

Yaka Kanyonu
Yaka Kanyonu

 

Yaka Kanyonu Bisiklet Parkuru

Yaka Kanyonu’na köy içinden giden yol, dağ bisikleti parkuru olarak da kullanılmaktadır. Parkurun başlangıç noktası olarak Aksu – Yenişarbademli Kara yolu’nun 22. km ‘sinden Yaka köyü ’ne ayrılan yol kabul edilir. Köyün içinde bulunan muhtarlık binasından sağa doğru döndükten 2 km sonra karşılaşılan köprüden de sağa dönerek yola devam edilir ve 1.3 km daha gittikten sonra Yaka Kanyonu girişine ulaşmış olacaksınız.

 

Yaka Kanyonu
Yaka Kanyonu

 

Yaka Kanyonu Kamp

Isparta’nın doğa harikası yerlerinden bir tanesi olan Yaka kanyonu’nu geçmek/gezmek için geldiğinizde Melikler Yaylası ‘nda kamp yapabilirsiniz.

 

Yaka Kanyonu
Yaka Kanyonu

 

Yaka Kanyonuna Nasıl Gidilir

Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kanyon ‘a şahsi aracınızla, Aksu – Yenişarbademli Kara yolu üzerinde yer alan Yaka Köyüne ulaştıktan sonra, köyün 4 km güneyinde bulunan Kanyona ulaşabilirsiniz.

 

Yaka Kanyonu
Yaka Kanyonu

 

Yaka Kanyonu Nerede

Isparta ili’nin saklı cenneti olan Yaka kanyonu, Anamas Dağları’nın eteklerinde kurulu olan Aksu ilçesi ‘nin, Yaka köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Isparta il merkezine 84 km, Aksu ilçe merkezine 22 km, Yaka köyüne 4 km mesafededir.

 

Yaka Kanyonu Yol Tarifi

 

 

Çevrede Gezilecek Yerler

Melikler Yaylası ’nda temiz hava eşliğinde yürüyüş ve kamp yapabilirsiniz.

Dedegöl Dağı ’na tırmanış yapabilirsiniz.

Ülkemizin en uzun mağarası olarak bilinen Pınargözü Mağarası ‘nı ziyaret edebilirsiniz.

 

25 Paylaşımlar

One thought on “Yaka Kanyonu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.