DoğaGezi Rehberi

Türkiye’deki En Güzel Kanyonlar

Ülkemizdeki birbirinden harika manzaraları ve büyüleyen güzellikleri ile dolu kanyonları Türkiye’deki en güzel kanyonlar listemizde. Bu muhteşem güzellikleri mutlaka gidip görmelisiniz.

Türkiye’nin En Güzel Kanyonları

Yeryüzün de bulunan doğa harikalarından bazıları da kanyonlardır. Doğa severlerin, ekstrem doğa sporu tutkunlarının ve fotoğrafçıların sıklıkla ziyaret ettiği kanyonlar harika manzaralar, muhteşem bir doğa ile birlikte birçok güzelliği barındırmaktadır.

Kanyon tanım olarak, nehirlerin yada çayların dünya üzerindeki kalkerli alanları oymasıyla zamanla oluşan derin vadiler ve dar boğazlar olarak bilinmektedir.

Dünya üzerindeki en ünlü kanyon ABD sınırları içinde bulunan, Kolorado Nehri’nin milyonlarca yılda oluşturduğu Büyük Kanyon’dur.

Ülkemiz de coğrafyası itibariyle kanyon oluşumları açısından oldukça zengin olmasına rağmen yeterli ve gerekli tanıtımın yapılmadığı için birçoğu bilinmemektedir.

Türkiye’de bulunan baş döndürücü güzellikleri ile hayran kalacağınız kanyonlar listemizi inceleyelim.

 

Türkiye’deki Görülmesi Gereken En Güzel Kanyonlar

Türkiye’de bulunan baş döndürücü güzellikleri ile hayran kalacağınız ‘ Türkiye’deki En Güzel Kanyonlar ‘ listemizi inceleyelim.

 

Valla Kanyonu – Kastamonu

Kastamonu’nun Pınarbaşı İlçesi Muratbaşı Köyü sınırları içerisinde bulunan kanyonun girişi kanlıçay mevkiindedir. Devrekani çayının Küre Dağları’nı parçalamasıyla oluşan kanyonun uzunluğu 12 km dir. Kanyon yan duvarları çoğu zaman 1000 metre civarında seyrederken bir noktada 1200 metreyi bulmaktadır.

Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde bulunan kanyon uzunluğu ve barındırdığı tehlikeler nedeniyle ülkemizdeki en zorlu kanyon parkurudur. Mükemmel güzelliklere sahip olan kanyona barındırdığı tehlike ve risklerden dolayı rehbersiz girmek yasak.

 

Valla Kanyonu Kastamonu
Valla Kanyonu – Kastamonu

 

Göynük Kanyonu – Antalya

Antalya’nın Kemer ilçesinin Göynük beldesinde bulunan kanyon harika bir doğal güzelliğe sahip. Dünyanın en iyi yürüyüş parkurları arasında gösterilen Likya Yolu’nun üzerinde bulunan kanyon, yürüyüş parkurları ve yüzme noktaları ile bilinmektedir.

 

Göynük Kanyonu Antalya
Göynük Kanyonu – Antalya

 

Köprülü Kanyon – Antalya

Türkiye’nin en önemli rafting merkezlerinden biri konumunda olan Köprülü Kanyon Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlamakta ve Antalya’ya kadar uzanmaktadır. Trekking yapanlarında sıklıkla geldiği kanyonu geçmek için yaz ayları en uygun zamanlardır.

Turkuaz renkli sularıyla harika manzaralar sunan Köprülü Kanyon, 14 kilometre uzunluğa sahip.

Değişken dokusu nedeniyle rafting yapmak için oldukça ideal olan Köprüçay Irmağı kanyonun içerisinde bulunmaktadır.

 

Köprülü Kanyon
Köprülü Kanyon – Antalya

 

Saklıkent Kanyonu – Muğla

Muğla ili Fethiye ilçesinde bulunan kanyon Eşen çayı’nın, Akdağ’ın kireç taşlarını parçalaması sonrası meydana gelmiştir. Bölgenin popüler turizm yerlerinden bir tanesi olan kanyon Ksantos Antik Kenti yakınlarında bulunmaktadır. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 18 km ve duvar yüksekliği 200 metreyi bulmaktadır.

Kaya tırmanışı için oldukça zorlu parkurlar bulunmaktadır ve rafting gibi aktiviteler yapılabilmektedir.

Harika görünümü ile saklı bir cenneti andıran kanyonun Antik dönemde sığınak olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

 

Saklıkent Kanyonu - Muğla
Saklıkent Kanyonu – Muğla

 

Ihlara Vadisi – Aksaray

Türkiye’nin en popüler merkezlerinden birisi olan kanyon Aksaray il sınırları içerisinde bulunmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı bir çok turist burayı ziyaret etmektedir. Hasandağı’ndan çıkan lavların zamanla soğuyarak çöküntüye uğraması ve bu çatlaklardan akan Melendiz çayı’nın yıllar içinde kanyona bugünkü şeklini verdiği bilinmektedir. Hasan Dağı’nın kuzeydoğusunda yer alan Vadinin eski adı “Peristremma” dır.

Dünyada, içinde insan yaşayan en büyük kanyon olduğu söylenen vadi bir zamanlar en güzel atların yetiştiği büyük bir çiftlik olarak ta bilinmektedir. Vadinin uzunluğu 14 km dir ve duvar boyu 100 ile 200 m arasındadır.

Kanyon içerisinde bulunan birçok kilise ve barınağın yer altından birbiri ile bağlantılı olduğu bilinmektedir. Kanyon içerisinde ilerlerken dik yamaçlara oyulmuş eski kiliseler, mezarlar ve barınaklar göreceksiniz. Bu yönüyle de vadi’nin sadece coğrafi açıdan değil, tarihi açıdan da önemli bir yeri vardır.

 

Ihlara Vadisi - Aksaray
Ihlara Vadisi – Aksaray

 

Tohma Kanyonu – Malatya

Darende ilçe merkezinde bulunan kanyon doğal sit alanıdır. Somuncu Baba mevkiinden başlayıp Darende Devlet Hastahanesi civarında biten kanyonda rafting yapılabilmektedir. Jeolojik dönemdeki kırılmalar sonucunda oluşan kanyon harika bir manzaraya sahip. Bölge halkı tarafından da sıklıkla ziyaret edilmektedir.

 

Tohma Kanyonu - Malatya
Tohma Kanyonu – Malatya

 

Karanlık Kanyon – Erzincan

Erzincan ilinin Kemaliye İlçe’sinde bulunan kanyonda 2009 yılından bu yana BASE jumping atlayışları yapılmaktadır. Uzun zamandır Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali’ne de ev sahipliği yapan kanyon Dünyanın en büyük kanyonları arasında yer almaktadır.

 

Karanlık Kanyon - Erzincan
Karanlık Kanyon – Erzincan

 

Cehennem Deresi Kanyonu – Artvin

Artvin il’i , Ardanuç ilçesi, Avcılar köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Çoruh Nehri’nin kollarından olan Ardanuç Suyu’nun açtığı kanyona içerisinde bulunan dik ve tehlikeli kayalıklar nedeniyle yöre halkı tarafından bu isim verilmiştir.

Kanyonun toplam uzunluğu yaklaşık 2.5 km ve bazı yerlerde duvar yüksekliği 200 metreyi bulmaktadır. En geniş yeri yaklaşık 70 metre en dar yeri ise ancak tek kişinin geçebileceği kadardır.

 

Cehennem Deresi Kanyonu - Artvin
Cehennem Deresi Kanyonu – Artvin

 

Güver Kanyonu – Antalya

Karstik kayaçlar üzerinde oluşan kanyon Döşemealtı’nda bulunmaktadır. Kanyon uzunluğu yaklaşık 2 km dir ve genişliği 15 ile 30 metre arasında değişmektedir. Kaya duvarı boyu bazı yerlerde 100 metrenin üzerine çıkmaktadır. Karaca, dağ keçisi ve kartal gibi yabani hayvanlara da ev sahipliği yapan kanyonda seyir terası bulunmaktadır. Kanyon ve içerisinde bulunan irili ufaklı birçok şelale doğa severler için harika manzaralar sunmaktadır.

 

Güver Kanyonu - Antalya
Güver Kanyonu – Antalya

 

Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya kanyonu Samsun’un Vezirköprü ilçesine yaklaşık 17 km uzaklıkta. Kızılırmak’ın milyonlarca yılda şekillendirdiği bilinmektedir.
Kanyon Altınkaya Baraj Gölü’nun ortalarında bulunuyor ve yaklaşık olarak uzunluğu 3 buçuk km dir. Kanyonun yüksekliği bazı yerlerde 600 metreyi bulmaktadır.

şahinkaya kanyonu
Şahinkaya Kanyonu

 

İncesu Kanyonu – Çorum

Çorum’un Ortaköy ilçesine bağlı İncesu köyünde yer alan kanyonun uzunluğu yaklaşık 12 km dir. Duvar yüksekliği 200 ile 300 metre arasında değişmektedir. Rafting ve doğa sporları yapılabilmektedir.

 

İncesu Kanyonu - Çorum
İncesu Kanyonu – Çorum

 

Kapuz Kanyonu – Muğla

Kanyon yöre halkı tarafından Kırkurgan ismiyle de bilinmektedir. Rivayete göre, Köylüler vadinin derinliğini ölçmek isterler ve kırk urganı birbirine ekleyerek sarkıtırlar, fakat eklenen urganlar kanyon tabanına ulaşmaz. Yöre halkı da burayı Kırkurgan ismiyle anmaya başlar ve böyle kalır. Dar ve derin olan kanyon yaklaşık 20 km uzunluğundadır.

 

Kapuz Kanyonu - Muğla
Kapuz Kanyonu – Muğla

 

Şahinderesi Kanyonu – Balıkesir

Kaz Dağları Milli Parkı içerisinde bulunan kanyon çevresinde çam ağaçları bulunmaktadır. Çok dik ve engebeli bir yapıya sahip olan kanyon yaklaşık 27 km uzunluğundadır.

 

Şahin Deresi Kanyonu - Balıkesir
Şahin Deresi Kanyonu – Balıkesir

 

Ulubey Kanyonu – Uşak

Ulubey ve Banay çayları boyunca devam eden kanyon birbirine bağlı birçok farklı kanyondan oluşmaktadır. Çok fazla bilinmeyen kanyon büyüklüğü ve doğası ile harika manzaralar barındırıyor.

Yeni yeni adını duymaya başladığımız kanyonun turizme kazandırılması için çalışmalar yapılmaktadır. Ulubey ilçesinde bulunan kanyonun ziyaretçisini artırmak için cam teras yapılmıştır.

 

Ulubey Kanyonu - Uşak
Ulubey Kanyonu – Uşak

 

Horma Kanyonu – Kastamonu

Pınarbaşı ilçesi sınırlarında bulunan kanyon ilçe merkezine 5 km mesafededir. Kanyonun içerisinde bulunan Ilıca Şelalesi yaklaşık 10 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan doğal havuz doğa manzarası ile birleşince muhteşem bir yüzme alanı oluyor.

 

Horma Kanyonu - Kastamonu
Horma Kanyonu – Kastamonu

 

Yazılı Kanyon – Isparta

Filozof Epiktetos’un yolculara verdiği öğütlerin yazılı olduğu kaya kitabeden dolayı Yazılı Kanyon ismini almıştır. Muhteşem doğası, harika manzaraları ve buz gibi suyu ile birçok güzelliği barındırmaktadır.

 

Yazılı Kanyon - Isparta
Yazılı Kanyon – Isparta

 

Kapıkaya Kanyonu – Adana

Seyhan Nehri’nin kollarından birisi olan Çakıt Deresi’nin oluşturduğu kanyon Karaisalı ilçesinde bulunmaktadır. Adana’ya 40 km, Karaisalı’ya 4 km uzaklıkta bulunan kanyonun girişi yaklaşık 16 metre yükseklikteki köprü ile bağlanmıştır. Kanyonun oluşumunda tektonik çöküntüler ve su etkili olmuştur.

 

Kapıkaya Kanyonu - Adana
Kapıkaya Kanyonu – Adana

 

Şehriban Kanyonu – Kastamonu

Şenpazar ilçesi sınırlarında bulunan kanyon 1997 yılında ilk kez Atlas ekibi tarafından geçilmiştir. Küre dağlarını ikinci kez bölme özelliğine sahip olan kanyon duvarlarının yüksekliği bazı yerlerde 1000 metreye ulaşmakta ve genişliği bazı yerlerde 1 metreye kadar düşmektedir.

 

Şehriban Kanyonu - Kastamonu
Şehriban Kanyonu – Kastamonu

 

Sason Kanyonu – Mersin

Mut ilçesi sınırlarında bulunan Kanyon, 2400 yıllık bir geçmişin izlerini taşımaktadır. Kıca köyünden başlayıp Dereköy de sona eren kanyonun uzunluğu yaklaşık 12 km dir. Kanyonun duvar yüksekliği 300 metreye kadar çıkmakta olup duvarlarda bulunan kaya mezarların da yırtıcı kuşlar barınmaktadır. 2000 yılında 1. derece Sit Alanı ilan edilen kanyon göçmen kuşların göz rotası üzerinde yer almaktadır.

 

Sason Kanyonu - Mersin
Sason Kanyonu – Mersin

 

Sansarak Kanyonu – Bursa

İznik ilçesinde bulunan kanyonun uzunluğu yaklaşık 7 km dir. Bölgede bulunan kamp ve doğa severler sıklıkla yürüyüş ve kamp yapmak için gelmektedir.

 

Sansarak Kanyonu - Bursa
Sansarak Kanyonu – Bursa

 

Çatak Kanyonu – Kastamonu

Bölgenin en hareketli turizm merkezlerinden olan kanyon yüzerek yada botla geçilebilen zorlu bir parkura sahiptir.

 

Çatak Kanyonu - Kastamonu
Çatak Kanyonu – Kastamonu

 

İncekaya Kanyonu – Karabük

Safranbolu ilçesi sınırlarında bulunan kanyonda oldukça dik ve derin yamaçlar bulunmaktadır.

 

İncekaya Kanyonu - Karabük
İncekaya Kanyonu – Karabük

 

Sugözü Kanyonu – Adıyaman

Trekking sıklıkla ziyaret ettiği kanyonun İçerisinde onlarca mağara bulunmaktadır.

 

Sugözü Kanyonu - Adıyaman
Sugözü Kanyonu – Adıyaman

 

Sadağı Kanyonu – Bursa

Bursa şehir merkezine 58 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır.

 

Sadağı Kanyonu - Bursa
Sadağı Kanyonu – Bursa

 

Kurugöl Kanyonu – Düzce

Düzce İli, Akçakoca ilçesi, Kurugöl Köyünde bulunan kanyon, İlçe merkezine 14 km uzaklıktadır.

 

Kurugöl Kanyonu - Düzce
Kurugöl Kanyonu – Düzce

Türkiye’deki En Güzel Kanyonlar listemizde unuttuğumuz bilmediğimiz yada şurası da var dediğiniz yerler var ise lütfen yorum kısmına yazınız. Keyifli, huzurlu, ferah ve doğa ile iç içe  günler dileriz…

2 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.