DoğaGezi Rehberi

Kapıkaya Kanyonu

Harika doğa manzaralarına sahip olan kanyonlardan bir tanesi de Kapıkaya Kanyonu, gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin ve burada muhteşem manzaraların tadını çıkarın.

Kapıkaya Kanyonu Hakkında Bilgi

Kanyonun oluşumunda tektonik çöküntüler ve akarsu etkili olmuştur. Çakıt deresinin geçtiği kanyonun toplam uzunluğu 20 km dir. Kanyonun 7250 metrelik bölümü turizme kazandırılmış ve yürüyüş yolları ile bu alan geçilebilmektedir.

Karaisalı Kaymakamlığının yaptığı incele sonrasında 2011 yılında geliştirilen proje ile turizme kazandırılmış. 2014 yılında yapılan düzenlemeler ve yapılan baraj ile birlikte kanyon daha güzel bir görünüme kavuşmuştur. Doğa severler, dağcılar, doğa yürüyüşçüleri, kanyon tutkunları ve fotoğrafçılar tarafından sıklıkla ziyaret edilmeye başlanmıştır.

Yürüyüş parkurunun bazı kısımlarında dar olan yollar doğal yapıya zarar verilmeden genişletilmiş, bazı yerlerinde 4-5 metre uzunluğunda köprüler yapılmış ve yaklaşık 400 metrelik olan küçük bir kısmına da korkuluklar yapılarak güvenlik sağlanmıştır.

Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)
Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)

Kapıkaya Kanyonu Gezisi

Harika doğa manzaraları görebileceğiniz kanyonun girişi yaklaşık 16 metre yükseklikteki köprü ile bağlanmıştır. Köprüden geçerek kanyona girdikten sonra 200 metreyi bulan kayalıklar sizi bekliyor. Kanyon içine doğru ilerledikçe harika doğa manzaraları ile karşılaşacaksınız, ilk olarak muhteşem şelale manzarası sizi karşılayacak. Burada dinlenebilir ve şelaleden kopup gelen su tanecikleri ile serinleyebilirsiniz. Kanyonda ziyaretçiler için oluşturulmuş dinlenme alanları ve seyir teraslarında doğanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bölgede bazı endemik türlerle birlikte yüzlerce çeşit bitki bulunmaktadır. Çınar ağaçları, meşe, kızıl çam, zakkum ve erguvanların yoğun bulunduğu bölgede harika doğa manzaraları ile karşılaşacaksınız. Özellikle sonbahar renklerinin bin bir tonu sizi hayran bırakacak.

Kanyon içerisinde bulunan Çakıt deresinde yöre halkı amatör olta balıkçılığı yapmaktadır. Sizde balık tutmayı seviyorsanız oltanızı yanınıza almayı unutmayın.

Son zamanlarda yapılan tanıtımlarla kanyona olan ilgiyi artırmıştır. Özellikle tatil günlerinde ve hafta sonlarında çok kalabalık olmaktadır. Sonbahar ve yaz mevsimlerinde gezmenin güzelliği bir başka güzel olsa da yıl boyunca hemen hemen her zaman gezilebilmektedir.

Kanyon girişinde çay içebileceğiniz ve bir şeyler atıştırabileceğiniz büfe bulunmaktadır.

Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)
Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)

Kapıkaya Kanyonunda Kamp

Kanyon girişinde bulunan alanda çadırınızı kurup kamp yapabilirsiniz. Kanyon içerisinde çadır kurulabilecek uygun alanlar mevcut, buralarda az da olsa kamp yapanlarda oluyor ama kanyon içerisinde kamp yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Kaya düşmeleri ve su seviyesinde oluşacak artışlar tehlike arz etmektedir.

 

Kapıkaya Kanyonunda Dikkat Edilecekler

Kanyon geçişi düşünüyorsanız mevsim yağışları ve su seviyesi hakkında bilgi alın, önceki günlerden yağan yağmur veya siz kanyon içerisinde iken yağacak yağmur tehlike arz edebilir.

Yanınızda su ve yiyecek bulundurun.

Kapıkaya kanyonuna giriş şimdilik ücretsiz.

Kanyon duvarlarından irili ufaklı kaya düşmeleri ! olabilmektedir.

Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)
Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)

Kanyon Geçişleri İçin Tavsiyeler

Kanyon geçişleri zor ve tehlikelidir, bu yüzden kanyon geçişi yapmayı düşünüyorsanız yanınızda kanyonu ve bölgeyi bilen birileri olması faydalı olacaktır.

Tüm kanyon geçişleri için gideceğiniz kanyonu daha önce geçmiş tecrübeli kişiler ile geçiş yapmanızı ve asla yalnız hareket etmemenizi tavsiye ederiz.

Yüzme biliyor olmanız sizin için iyi olacaktır. Su seviyesi fazla ise can yeleğiniz varsa mutlaka yanınıza alın.

 

Kanyon geçişleri için gerekli malzemeler

Kanyon geçişi yapacaksanız bu malzemeleriniz olmadan kesinlikle gitmeyin.

Su içerisinde giyebileceğiniz, kaymayan, bileğinizi koruyan ve kavrayan ayakkabı. ( Kısa bot olabilir)

Sırt çantası, su geçirmez çantanız var ise onu almanız daha iyi olur ama yoksa da mutlaka bir sırt çantası alın.

Atıştırmalık bir şeyler yanınıza alın ve bunları çantanıza koyun. Çantanız su geçirmez çanta olsa bile her ihtimale karşı siz tüm koyduğunuz malzemelerinizi bir poşet içerisine koyarak ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra çantanıza koyun.

Su içerisinde rahat hareket edebileceğiniz giysiler, şort ve tişört olabilir. (Tercih sizin)

Yedek kıyafetlerinizi ve havlunuzu almayı da unutmayın.

Tüm kanyon geçişlerinde mutlaka güzel manzaralarla karşılaşacaksınız, bu mükemmel güzellikleri ölümsüzleştirmek için Fotoğraf makinenizi hazırlayın. ( Su’dan etkilenmemesi için kılıfını almayı unutmayın yada su geçmemesi için hazırlıklı olun)

Sürekli hareket halinde olacağınız için fotoğraf makineniz elinizde olmamalı bunun için ve hareket halinde iken sağa sola çarpmayıp sabit kalması için tedbirinizi alın.

Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)
Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)

Kapıkaya Kanyonu Nerede?

Kapıkaya kanyonu Adana’nın Karaisalı ilçesi sınırlarında bulunmaktadır.

Adana il merkezine yaklaşık 52 km, Karaisalı ilçe merkezine yaklaşık 5 km mesafededir.

Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)
Kapıkaya Kanyonu ( Karaisalı)

 

Kapıkaya Kanyonu Yol Tarifi

 

Buraya kadar gelmişken meşhur Varda Köprüsü’nü (Alman Köprüsü) de ziyaret edebilirsiniz.

 

3 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.