DoğaGezi Rehberi

Topuk Yaylası ve Göleti

Eşsiz göl manzarası ile şehrin gürültüsünden uzak harika doğa güzelliği Topuk Yaylası ve Göleti mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Topuk Yaylası ve Göleti

Topuk Yaylası ‘nın insana huzur veren mükemmel bir manzarası var. Şehirden uzakta sessiz sakin bir yer, sessizliği bozan kuşların harika ötüşleri var.

Harika doğası ve manzarası ile birlikte 1280 metre rakımda bulunan yaylanın ortasında genişçe bir göl yer alıyor. Gölet dağdan çıkan kaynak sularıyla beslenmektedir.

Topuk Göleti ‘nin genellikle ziyaretçisi fazla. Etrafı ormanlarla çevrili olan göletin çevresinde birçok olta balıkçısını da göreceksiniz. Orman da genellikle sarıçam, köknar, kayın, gürgen ağaçları ile birlikte birçok kuş çeşidi de bulunmaktadır.

Fenerbahçe Spor Kulubü Topuk Yaylası Tesisleri de göl kenarında bulunmaktadır.

 

Topuk Yaylası ve Göleti
Topuk Yaylası ve Göleti

 

Topuk Yaylası Neler Yapılabilir

Gölün etrafında harika bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Orman içerisinde kelebeklerin, kuşların veya gölün muhteşem manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Bisikletiniz ile gelirseniz göl çevresinde keyifli bir bisiklet turu yapabilirsiniz.

Göl çevresinde piknik yapabilirsiniz.

Çadırınız ile buraya gelip birkaç gün kamp yapabilir, kafanızı dinleyip, stres atabilirsiniz.

Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesislerini ziyaret edebilirsiniz.

Olta takımlarınız yanınızda ise balık tutabilirsiniz.

 

Topuk Yaylası Göleti Balık Avı
Topuk Yaylası Göleti Balık Avı

 

Topuk Yaylası Göleti Balık Avı

Yayla ve göletin iç içe bulunması burayı daha cazip hale getirmektedir. Olta balıkçılığı yapılmakta olup gölette; Yayın, Kadife, Aynalı sazan, kadıncık ve Hollanda sarısı gibi balık türleri bulunmaktadır. Bazı dönemlerde bazı türlerin tutulması yasaktır.

 

Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri

Gölün hemen kenarında Fenerbahçe Spor Kulübünün temelini 27 Mayıs 2010 tarihinde attığı ve 13 aylık bir çalışmanın ardından 2011 yılında hizmete açılan Fenerbahçe Spor Kulübü Topuk Yaylası Tesisleri bulunuyor.
Topuk Yaylası Tesisinin dört bir yanı ağaçlar ile çevrilidir. UEFA standartlarına uygun olarak yapılan tesis spor ve eğlence aktiviteleri için de pek çok imkan sunmaktadır.

 

Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri
Fenerbahçe Topuk Yaylası Tesisleri

 

Topuk Yaylası Kamp

Topuk Yaylası ve gölünün çevresinde çadır kurup kamp yapabilirsiniz. Yaylada izcilik ve gençlik kampları da belirli dönemlerde yapılmaktadır. Birçok doğa sporları kulübü de burada kamp ve doğa yürüyüşü yapmaktadır. Gece – gündüz hava sıcaklığı farkını göz önünde bulundurarak giyecek tercihinizi buna göre yapınız.

 

Topuk Yaylası ve Göleti Nerede

Birçok güzelliği bir arada bulunduran Topuk yaylası Düzce ili’nin, Kaynaşlı ilçesi – Bıçkıyanı köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Topuk Yaylası ve Göleti Düzce il merkezine 35 km, Kaynaşlı ilçe merkezine 20 km mesafededir.

 

Topuk Yaylası ve Göleti
Topuk Yaylası ve Göleti

 

Topuk Yaylası Nasıl Gidilir

D100 karayolundan (Adapazarı – Bolu ) yolu üzerinden, Kaynaşlı ilçe merkezinden 9 km sonra sağa yol ayrılmaktadır, Sağa dönüp Dipsizgöl den de geçtikten sonra, Bıçkıyanı Köyü’nü ulaşacaksınız, buradan 2 km sonra Topuk Yaylası’na ulaşacaksınız. Kış aylarında eğer arazi aracınız yok ise ulaşımda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Düzce il merkezi ile yayla arası 35 km dir ve ortalama olarak 40 dakika sürmektedir.

Toplu taşıma aracı ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır.

 

Topuk Yaylası Yol Tarifi

25 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.