DoğaGezi Rehberi

Munzur Vadisi Milli Parkı

Günübirlik etkinliklerin yanında su ve doğa sporları için büyük potansiyeli bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı flora ve faunasıyla da oldukça dikkat çekicidir.

Munzur Vadisi Milli Parkı Hakkında Bilgi

Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde bulunan göller, kanyonlar, gözeler ve şelaleler ile birçok görsel zenginliği bir arada sunmaktadır.

Türkiye ‘de doğal yayılışı çok az olan huş ağaçları ile kaplı olan Munzur Suyu Ovacık ilçesi yakınlarından büyük gözeler halinde doğarak Fırat nehrine karışmaktadır.

Meşe ormanları ile kaplı olan Munzur vadisi 21 Aralık 1971 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Zengin bitki örtüsü bulunan Milli Park 62.674 hektar alana sahiptir.

Milli Park sınırları içerisinde 1500 civarında bitki türü ve 200 ün üzerinde endemik tür bulunmaktadır. Vadi tabanlarında karaağaç, dişbudak, çınar, asma, kavak ve söğüt ağaçları bulunmaktadır.

Munzur vadisi kırmızı alabalıklar ile birlikte ayı, kurt, su samuru, porsuk, sincap, tavşan, yaban domuzu, yaban keçisi ve cengel boynuzlu dağ keçisi gibi hayvanları da barındırmaktadır.

Milli parkı ziyaret için için en uygun zamanlar Haziran ayından başlayarak Eylül ayı sonuna kadar olan dönemdir. Yeşil tonları ile başlayan doğal güzellik, sonbaharın renk cümbüşü ile sona ermektedir.

 

Munzur Vadisi
Munzur Vadisi

 

Munzur Vadisi Milli Parkı Tarihi

Neolitik dönemlerde iskanın var olduğunu gösteren tarihi alanlardan olan Tülin Tepe, Pulur ve Tepecik Höyükleri önemli tarihi alanlardandır.

Tarihi açıdan önemli değeri olan Şahverdi köyü’nün Kuzeybatısında yer alan 1635 mt rakımlı Kale Tepe Mevkii kalıntıları da 1. Derece Arkeolojik Sit alanı olarak tescil edilmiştir.

 

Halbori Gözeleri

Munzur Suyu kenarında vadinin içerisinde bulunan Halbori Gözeleri soğuk kaynak suları ile dinlenme ve mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Doğal yapısı ve güzelliğini koruyan gözeler de masa ve oturaklar bulunmaktadır. Tunceli il merkezine yaklaşık 20 km. uzaklıktadır.

 

Halbori Gözeleri
Halbori Gözeleri

 

Anafatma Kaplıcası

Genellikle bölge halkı tarafından kullanılan kaplıcanın bulunduğu yerde dinlenme ve yeme içme tesisi bulunmaktadır. Günübirlik kullanım alanında bulunan Ziyaretçi Tanıtım Merkezinden bilgi alabilirsiniz. Tunceli il merkezine yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunmaktadır.

 

Munzur Vadisi Milli Parkı Neler Yapılabilir

Birçok doğa güzelliği bulunan park içerisinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Munzur suyunda rafting yapabilirsiniz

Bisikletiniz ile muhteşem doğa manzaraları eşliğinde keyifli bir tur yapabilirsiniz.

Harika doğa manzaralarını fotoğraflamadan olmaz tabii ki de.

Yoğun orman alanlarının bulunduğu milli parkın güney taraflarında kamp yapabilirsiniz.

Günübirlik kullanım alanında piknik yapabilirsiniz.

Tüm bu etkinliklerin yanı sıra çeşitli su ve doğa sporları (rafting, dağcılık v.b.) yapabileceğiniz alanlarda mevcut.

 

Munzur Vadisi
Munzur Vadisi

 

Munzur Vadisi Milli Parkı Neler Var

El değmemiş tabiatı, binbir çeşit bitki örtüsü, buz gibi suyu, şelalesi, kanyonu, gölleri ile Munzur Vadisi mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Çeşme, Gölet, Gölet, Dere, Kuş Gözetleme Kulesi, Yürüyüş parkurları, Tırmanma Parkuru, Wc, Piknik alanları bulunmaktadır.

 

Munzur Vadisi Milli Parkı Nerede

Tunceli il merkezi ile Ovacık ilçesi arasında yer almaktadır. Tunceli il merkezinden 8 km sonra başlamakta ve Munzur dağlarına kadar uzanmaktadır. Milli Park’ın il merkezine uzaklığı 65 km , Ovacık ilçe merkezine uzaklığı 38 km dir.

 

Munzur Vadisi Milli Parkı Nasıl Gidilir

Şahsi aracınız ile Tunceli il merkezinden , Tunceli – Ovacık yolunun 56 km sindeki yol ayrımından Milli parka gidebilirsiniz.

Tunceli Otogarı’ndan Ovacık ilçesine giden minibüsler ile ilçeye giderek, buradan taksi ile milli parka ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Munzur Vadisi Milli Parkı Yol Tarifi

2 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.