Etkinlikler

Suuçtu Şelalesi – Çatal Dağı

Suuçtu Şelalesi – Çatal Dağı etkinliği Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilmektedir.*

Suuçtu Şelalesi – Çatal Dağı Doğa Yürüyüşü

11.11.2018 Pazar günü KOZA DAĞCILIK rehberliğinde “MUSTAFAKEMALPAŞA / ÇATALDAĞ + SUUÇTU ŞELALESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ” yapılacaktır.

Yürüyüşe 750m rakımlı Alabalık tesislerinden başlanıp; yükselen eğimdeki ormaniçi patika yürüyüşüyle, 1110m rakımlı PERİ BACALARI (PİLAVLIK) bölgesine, devamında 1250m rakımlı ÇATALDAĞ zirvesine, sonra 1310m rakımlı ÇOBANDEDE tepesine çıkılacak ve buradan çevre gözlenecektir. Çevrenin en yüksek noktasıdır. Hava açık olduğunda (sis olmazsa) tarifsiz güzellikte bir çevre manzarası var.

Dönüş rotamızda da tamamen ormaniçi serbest yürüyüş yapılacaktır. Bölge ormanları genelde bakımlı-büyük-seyrek kayın ve gürgen ağaçları ve yerler şu anda ağaç yaprağı ile kaplı. Hafif iniş eğimli orman kısımlarından geçilerek, SUUÇTU ŞELALESİne su taşıyan dere kenarına inilecek ve dere kenarınca yürünerek, SUUÇTU ŞELALESİ üst noktasına kadar gidilecek ve görseli bol bu kısımda bol bol fotoğraflar çekilecektir.

Şelale üst bölgeden incelenip, şelale önüne inilecek ve burada da bol bol fotoğraflar çekildikten sonra araçlara binip Bursa’ya doğru yola çıkılacaktır.

Özellikle zemin taşları ıslak ve kaygan olduğu için şelale önünde çok dikkatli olunması gerekiyor, ayrıca şelale üst bölgesinde fotoğraflar çekilirken çok kenarlara yaklaşıp tehlike yaratmamak önemli.

Yürünecek mesafe 15Km cıvarındadır. Daha önce doğa yürüyüşü yapmamış, uygun dağcılık malzemesi olmayan (baton, bilekli vibran tabanlı ayakkabı, bel ve göğüsten bağlamalı sırt çantası) doğaseverlere uygun parkur değildir. Orta-zor sınıfındadır.

Hava; yürüyüş günü güneşli ve yağışsız gözüküyor, fakat bu bölge iklim yapısı her an değişebilir durumda. Kısacası tepelerde yağmur, çok soğuk bir geçiş, her taraf sis altında olabilir. Bu nedenle eldiven, bere, iyi bir polar üstlük, yağmurluk, sıcak içecek olması iyi olur.

Güzergahta su mevcut olsa da en az kişi başı 1 lt su ile yola çıkılmalıdır. Öğle molası, içme suyu olan bir noktada verilecektir. Hava müsait olursa ateş yakılacaktır. Buna uygun gıda getirilebilir.

Doğasever, maceracı, anı yaşamak isteyen tüm katılımcılara; katıldıklarına çok memnun olacaklarını umduğumuz KOZA DAĞCILIK -“MUSTAFAKEMALPAŞA / ÇATALDAĞ + SUUÇTU ŞELALESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ” gönlünüzce olması dileğimizle.


*(Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından sağlanmaktadır.)

0 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.