Maral Şelalesi

Karadeniz’in doğa harikalarından olan Maral Şelalesi eşsiz ve büyüleyici güzelliğine hayran kalacağınız tam bir doğa harikası.

Maral Şelalesi Hakkında Bilgi

Karçal dağlarının eteklerinde bulunan, son zamanlarda yerli turistlerin en çok dikkatini çeken ve merak ettiği yerlerden birisi Maral Şelalesi. Yöre halkı buraya “yeryüzü cenneti” diyor ve gerçekten de güzelliği ile bu ismi hak ediyor.

Maçahel vadisini güzelliği ile süsleyen şelale yaklaşık 64 metre yükseklikten dökülmektedir. Şelaleyi benzerlerinden ayıran en önemli özelliği de suların tek seferde 64 metre yükseklikten düşmesi.

Maral Şelalesi
Maral Şelalesi

Kayın ve ladin ağaçlarının içerisinde yeşilliklerin içerisinde, tertemiz havası ve muhteşem doğası ile ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

Maçahel vadisi içerisinde birçok doğal güzelliği barındırıyor, Camili Havzası olarakta tanımlanan vadi 2006 yılında UNESCO tarafından ‘Dünya Biyosfer Rezerv alanı‘ seçildikten sonra Türkiye’nin ilk biyosfer alanı unvanına sahip olmuştur.

Maçahel ve Camili aslında aynı bölgeyi ifade etmekte, Maçahel gürcü dilinden kalma ismi. 1921 yılında yapılan sınır anlaşması ile vadide bulunan köylerden 12 tanesi Gürcistan 6 tanesi de Türkiye sınırlarına dahil edilmiş. Bu köyler Efeler, Kayalar, Uğurköy, Maralköy, Düzenli ve Camili. Maçahel ismi bir zaman sonra bir kenara bırakılarak Merkez köy diyebileceğimiz Camili ile anılır olmuş.

Maral Şelalesi
Maral Şelalesi

Maral Şelalesi için Tavsiyeler

Şelaleye ulaşmak için yaklaşık 1 km’lik bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. (Yürüyüş için uygun ayakkabı ve giyeceğiniz olmasını tavsiye ederiz.) (Bazı yerlerde köylülerin yapmış olduğu ahşap merdivenler yürüyüşte kolaylık sağlayacaktır.)

Yanınızda mutlaka bir çanta ile atıştırmalık yiyecek ve su bulundurun.

Şelalenin önünde oluşan göle girmek için hazırlıklı gelmeyi unutmayın. (Göle inmek biraz zorlu olsa da, gölde yüzme keyfi herşeyi unutturacak 🙂

Genellikle yağış olan bir bölge olduğu için yanınıza yağmurluk almayı unutmayın.

Maral Şelalesi
Maral Şelalesi

Maral Şelalesi Nerede

Artvin ili, Borçka ilçesi, Maral köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Artvin il merkezine 88, Borçka ilçe merkezine yaklaşık 54 km mesafede bulunmaktadır.

Maral Şelalesine Ulaşım

Borçka ilçe merkezine geldikten sonra Borçka – Muratlı kara yolu üzerinden 47 km sonra Camili köyüne ulaşmış olacaksınız. Camili köyünden yaklaşık 6 km sonra Maral köyüne vardıktan sonra 1 km yürüyerek şelaleye ulaşabilirsiniz.

(Yolları dar olduğu için araç ile ulaşımda sıkıntı yaşayabileceğinizi unutmayın.)

Maral Şelalesi Ağaç Köprü
Maral Şelalesi Ağaç Köprü

Maral Şelalesine Nasıl Gidilir

28 Paylaşımlar

2 thoughts on “Maral Şelalesi

 • 11 Aralık 2018 tarihinde, saat 00:36
  Permalink

  Ne güzel yerleri nazara vermişiniz teşekkürler.

  Yanıtla
 • 10 Ocak 2019 tarihinde, saat 00:33
  Permalink

  Her zaman güzellikleri paylaşmak dileğiyle, Biz Teşekkür ederiz ilginiz için Fatih Pınar

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.