DoğaGezi Rehberi

Kümbet Yaylası

Karadeniz’in muhteşem güzelliklerinden bir tanesi olan Kümbet Yaylası , gür ormanlarla çevrili saklı bir cennet.

Kümbet Yaylası Hakkında Bilgi

Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan yayla Sis Dağı Yaylasından sonra en yoğun yerleşim biriminin de olduğu yaylalardan birisidir. Çevresi gür ormanlarla çevrili, çayır ve çiçeklerle kaplı geniş bir alana yayılmıştır.

Tamamen bakir durumda olan yaylada ; geleneksel yaylacılık yapılmaktadır ve yayla evleri yöre halkı tarafından genel olarak yazlık olarak kullanılmaktadır.

1640 metre rakımda bulunan yayla da bakkal, kasap, manav, et lokantası, kır kahvesi, fırın ve sağlık ocağı bulunmaktadır. Yaylada elektrik, su ve telefon bulunmaktadır.

Aymaç tepesi, Melikli obası ve Yavuzkemal gibi birçok yayladan oluşan Kümbet yaylaları genel olarak kamp ve piknik amaçlı olarak tercih edilmektedir.

 

Kümbet Yaylası
Kümbet Yaylası

 

Aymaç mevkii

Yaylaları, ormanları ve doğa manzarasını izleyebileceğiniz hakim bir tepedir. Kümbet yaylası merkezinin 2 km kuzey batısında yer almaktadır. Harika doğa manzaraları izleyebileceğiniz Aymaç mevkiinde her yıl temmuz ayının ikinci pazar günü Kümbet şenlikleri yapılmaktadır.

 

Kümbet Yaylası - Aymaç Mevkii
Kümbet Yaylası – Aymaç Mevkii

 

Kümbet Yaylasında Neler Yapılabilir

Salon Çayırı Piknik alanınında bulunan piknik masaları ve ocakları günübirlik kullanabilir, temiz hava eşliğinde güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Yöre halkı tarafından kurulan pazarı da gezmenizi ve gerçekten doğal olan ürünleri almanızı da tavsiye ederiz.

Harika manzaralar eşliğinde bol oksijenli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Yaylada bulunan kasaptan alacağınız et ile de mangal keyfi yapabilirsiniz.

Aymaç mevkiine mutlaka çıkın ve o eşsiz manzaranın tadını çıkarın.

Fotoğraf makinanız sürekli yanınızda olsun, muhteşem manzaraları kaçırmamalısınız.

Kümbet Yaylası - Pazar Yeri
Kümbet Yaylası – Pazar Yeri

Kümbet Yaylası Konaklama

Diğer yaylalar ile birlikte 1991 yılında turizm merkezi ilan edilen yaylada bulunan otellerde ve bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Ayrıca Kümbet yayla merkezinin 1 km uzağında bulunan Salon Çayırı mevkisinde bulunan Orman Bölge müdürlüğüne ait kamp tesislerini de kullanabilirsiniz.

 

Kümbet Yaylası Bungalov Evler
Kümbet Yaylası Bungalov Evler

 

Kümbet Yaylası Kamp

Yaylanın her yanı çadır kurup kamp yapmak için uygundur. Çadırınız ile gelerek yaylada kamp yapabilirsiniz. Aymaç mevkisinde harika manzaralar eşliğinde kamp yapmak harika olacaktır. Temel ihtiyaçlarınızı yaylada bulunan işletmelerden karşılayabilirsiniz. Salon Çayırı mevkisinde bulunan Orman işletmelerine ait kamp tesislerini de kullanabilirsiniz.

 

Kümbet Yaylası - İşletmeler
Kümbet Yaylası – İşletmeler

 

Kümbet Yaylası Ulaşım

Stabilize olan yolun 2004 yılında asfaltlanması ile ulaşım daha kolay sağlanmaktadır.
Dereli ilçesi sınırlarında bulunan yaylaya ulaşım için ilçeye geliyorsunuz, Dereli ilçe merkezinden sonra yaylaya kadar yaklaşık 27 km lik güzel manzaralar eşliğinde bir yolculuk sizi bekliyor. Yaz aylarında yaylalara giden ( Bektaş yaylasına giden ) dolmuşlar ile ulaşım sağlayabilirsiniz. (Ulaşımda yaz aylarında sıkıntı yaşanmamaktadır.) Yaylaya çıkarken harika manzaralar eşliğinde yolculuk yapmak için Giresun – Şebinkarahisar yolu üzerinden İkisu dan geçerek yaylaya çıkabilir ve dönüşü de Güdül köyü üzerinden yapabilirsiniz.

 

Yaylaların Başkenti Kümbet Yaylası
Yaylaların Başkenti Kümbet Yaylası

 

Kümbet Yaylası Nerede

Giresun’un en popüler yaylalarından olan Kümbet yaylası Dereli ilçesi, kümbet köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Giresun il merkezine 60, Dereli İlçe merkezine 27 km mesafededir.

 

Kümbet Yaylası Yol Tarifi

3 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.