DoğaGezi Rehberi

Körkün Kanyonu ve Körkün Şelaleleri

Körkün Kanyonu ve Körkün Şelaleleri eşsiz doğası ve mükemmel manzarası ile her zaman ziyaretçilerini büyülemiştir.
Aslında Körkün kanyonu Türkiye de çok fazla bilinmemektedir, Adana ve çevre illerdeki doğa severler burayı bilmekte ve sık sık ziyaret etmektedir. Zaman zaman yapılan faaliyetler ile buraya ilk defa gelenlerin de hayranlığını gizleyemediği harika şelaleri, doğal havuzları, muhteşem havası ve manzarası olan bir yer.

 

Körkün Şelaleleri ve Körkün Kanyonu

Körkün kanyonu içerisinde, yer yer irili ufaklı bir çok şelale oluşmaktadır.

Mevsimsel olarak su seviyesindeki değişiklikler ile kanyonun geciş zorluğu değişmektedir ve gittiğiniz mevsime bağlı olarak şelalelerin bazıların göremeyebilirsiniz.

Yağışlara da bağlı olarak kimi zaman suyun debisi artarak kanyonu çok zorlu hale getirebilmektedir.

Kanyon içerisinde ilerlerken bazı yerlerde keçiler ve ağıllar görebilirsiniz. Yöre halkı kanyonun bazı bölümleri doğal ağıl olarak kullanmaktadır.

Körkün Irmağı

Körkün kanyonu içerisinden geçen körkün ırmağı buradan Seyhan Nehrine kadar uzanıp gitmektedir.
Buz gibi suyu ile Körkün ırmağı, Kanyon içerisinden geçerken bazı yerlerde çok daralırken bazı yerlerde oldukçe geniş akmaktadır.

Körkün Irmağı’nın geniş aktığı kanyon içerisindeki bazı yerlerde doğal havuzlar oluşmuştur, buralarda yüzmek size ayrı bir keyif verecektir.

korkun-kanyonu-karaisalı-korkun-selalesi-korkun-cayı
Körkün Kanyonu ve Körkün Şelalesi

Körkün Kanyonuna Nasıl Gidilir ?

Kanyon geçişleri zor ve tehlikelidir, bu yüzden kanyon geçişi yapmayı düşünüyorsanız mutlaka kanyonu ve bölgeyi bilen birileri ile gidiniz.

Karaisalı İlçe merkezine ulaştıktan sonra yaklaşık 15 km asfalt ve 3 km gibi bir stabilize yol gittikten sonra kanyon girişine ulaşırsınız.
Buz gibi akan körkün ırmağının içerisinden çok fazla zor olmayan ve tırmanış gerektirmeyen bir gezi için toplamda 6 – 7 km lik bir yürüyüş yapmanız gerekir.
Bu yürüyüşte bazen ırmağın kenarından, bazen içinden, bazen ormanlık alanlardan ilerleyeceksiniz muhteşem manzaralar, şelaleler ve doğal havuzlar sizi bekliyor olacak keyfini çıkarın.

 

Kanyon geçişi için gerekli malzemeler

Kanyon geçişi yapacaksanız bu malzemeleriniz olmadan kesinlikle gitmeyin.

Tüm kanyon geçişlerinde mutlaka güzel manzaralarla karşılaşacaksınız, bazen mükemmel bazen de harika manzaraları göreceksiniz, bunları ölümsüzleştirmek için Fotoğraf makinenizi ilk olarak hazırlayın.

Su içerisinde giyebileceğiniz, mümkünse bot olmalı, bileğinizi koruyan ve kavrayan ayakkabı.

Sırt çantası, su geçirmez çantanız var ise onu almanız daha iyi olur ama yoksa da mutlaka bir sırt çantası alın. Atıştırmalık bir şeyler yanınıza alın ve bunları çantanıza koyun. Çantanız su geçirmez çanta olsa bile her ihtimale karşı siz tüm koyduğunuz malzemelerinizi bir poşet içerisine koyarak ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra çantanıza koyun.

Su içerisinde rahat hareket edebileceğiniz giysiler, şort ve tişört olabilir. (Tercih sizin)

Yedek kıyafetlerinizi ve havlunuzu almayı da unutmayın.

korkun kanyonu ve korkun selalesi karaisali
Körkün Kanyonu ve Körkün Şelaleleri

Körkün Kanyonu Nerede?

Adana ili, Karaisalı ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. İlçe merkezine yaklaşık 18 km ve Adana il merkezine yaklaşık 72 km uzaklıktadır.

 

Körkün Kanyonu Yol Tarifi

3 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.