Etkinlikler

Kocayayla – Sefaköy – Topuk Gölü

Kocayayla – Sefaköy – Topuk Gölü Doğa Yürüyüşü etkinliği Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilmektedir.*

Kocayayla – Sefaköy – Topuk Gölü Doğa Yürüyüşü

27.01.2019 Pazar günü KOZA DAĞCILIK etkinliği olarak; “DOMANİÇ KOCAYAYLA-ÜÇTEPELER YOLU-SAFA KÖY-TOPUK GÖLETİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ” yapılacaktır.

Yürüyüşümüz; 1400m rakımlı Domaniç Kocayayla odun depolarından başlayıp, kayın ve gürgen ormanlarında, bazen traktör yollarından, bazen orman içi patikalardan ve orman içi doğal yürüyüşlerle, Üçtepeler yangın kulesine doğru 6 km kadar devam edecek ve 1540m rakımlı sapaktan Safa Köye doğru dönülecektir. Sapak-Safa köy arası 3.8 Km kadardır. Safa köy 1230m rakımdadır.

Öğle molası Safa köyde verilecektir. Köy kahvesinde sıcak sobamız ve sıcak çayımız hazır olacaktır.

Mola sonrası; ormaniçi doğal patikalardan 4.4 Km kadar yürünerek, Domaniç yolu üzerinde 1340m rakımlı noktada bulunan Topuk göletine ulaşılacaktır. TOPUK göletinde verilecek serbest zamanda göl çevresinde bir tur atıp, fotolar çekildikten sonra, araçlara binilip, Bursa’ya doğru dönüş başlayacaktır.

Toplam yürüyüş mesafesi 14.2 Km kadardır. Karlı zeminden dolayı ORTA-ZOR sınıfında bir yürüyüş olacaktır.

DOMANİÇ KOCAYAYLA çevresi, karlı mevsimde yürünecek en güzel parkurlardan birisidir. Yürünecek alanda kar seviyesi yüksek olacaktır. Zamanla karın eriyip sıkışmasından dolayı fazla derine batmayacağız, fakat bu tür karlı zeminde yürümek epey zorlayıcıdır.

Karlı arazide yürümede en önemli malzemeler; SU ALMAYAN – HAVA ALIR – BİLEKLİ AYAKKABI, BATON VE TOZLUKtur. Bunlar yerinde ise yürüyüş konforunuz artar. Tozluk yok ise; gurubun arka sıralarında yürünerek, olumsuzluklardan bir nebze de olsa korunmuş oluruz.

Bölgede içme suyu (çeşme) yeteri kadar vardır. Fakat kış olması nedeni ile donma olabileceğinden gün boyu yetecek içme suyu+sıcak su miktarı ile etkinliğe gelinmesinde yarar var.

Etkinlik günü (27.01.2019 pazar) hava hafif yağışlı gözüküyor. Etkinlik gününe yaklaşıldığında son hava durumu ve kar seviyesi hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Kış mevsimi ve karlı zemine uygun olarak; kıyafet ve ayakkabı seçilmeli, tozluk, baton, bere, eldiven, yağmurluk unutulmamalı. İçimizi ısıtacak içecek ve atıştırmalıkları da unutmuyoruz.

Yürüyüşümüzün gönlünüzce olması dileğimizle.


*(Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından sağlanmaktadır.)

1 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.