Çınarlı Yol

Sonbahar da sarı ve yeşilin harika tonlarına bürünen Çınarlı Yol ‘a gitmenin tam zamanı şimdi.

Bursa Çınarlı Yol

Bursa her yerinde farklı bir doğal güzelliğe ve tarihi zenginliğe sahip, gidip görülmesi gereken çok yeri var.  Bursa’nın birçok yerinde karşınıza yüzlerce yıl önceden dikilmiş olan ulu Çınarlar çıkacaktır.

Her mevsim güzel olan, sonbaharda bir başka güzel olan Çınarlı yoldaki çınarlarda kim bilir ne kadar çok sevince, mutluluğa, hüzne şahit olmuştur.

Çınarlı yol fotoğrafçıların da özellikle sonbahar mevsiminde, yaprak dökümü zamanında tercih ettikleri mekanlarından birisi.

Yaklaşık 1300 metre uzunluğunda yol boyunca her iki tarafınızda çınar ağaçları ile çevrili, çınarlar sizin için bir koridor oluşturmuş adeta.

Burada ilk baharda kuş sesleri ile başlayan güzelliklere, yaz aylarında yeşile bürünen çınarların gölgesinde serinleyerek devam edersiniz, sonra sonbahar gelir ve yeşil ile sarının renk cümbüşüne şahit olursunuz, renklerin harmonisine hayran kalırsınız, kışın gelmesiyle beyaza bürünür her yer her şey , beyazın da ayrı bir güzelliği ve asaleti vardır.

 

Çınırlı Yol da Neler Yapılabilir

Fotoğrafçılar tercih ediyor, fotoğraf çekimi için geliniyor dedik ama buraya sadece fotoğraf çekmek için gelinmiyor tabii ki.

Sıcak havalardan bunaldığınızda çınar ağaçlarının altında serinlemek isterseniz,

Yaz ve sonbahar aylarında özellikle harika manzaralar ve temiz hava ile çınar ağaçlarının içerisinde yürüyüş yapmak isterseniz,

Ailemle, arkadaşlarımla güzel bir mekanda piknik yapayım derseniz,

Temiz hava ile birlikte huzur dolayım, biraz da bisiklet sürüp kondisyon yapmak isterseniz,

Çınarlı Yol’a gelebilirsiniz.

 

cinarliyol-dudakli-bursa
Dudaklı / Çınarlı Yol

 

Çınarlı Yol Piknik Alanı

Günübirlik buraya gelebilir çınarların içerisinde piknik yapabilirsiniz.
Dudaklı köyü tarafından gelirseniz çınarlı yolun başlangıcında, gölbaşı tarafından gelirseniz çınarlı yolun sonunda piknik alanını bulabilirsiniz.

 

Çınarlı Yol Kamp

Burada kamp yapabilirsiniz ama tüm ihtiyaçlarınızı karşılayarak gelmiş olmanız gerekir. Su için yakında bulunan çeşme akmıyor(du) , bunun için biraz fazla yürümeniz gerekebilir. Yakınlarda alış veriş yapabileceğiniz herhangi bir yer yok. Geceleri çok sessiz, sakin ve ıssız.

 

Çınarlı Yol Nerede?

Bursa ili Kestel ilçesi, dudaklı köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bursa il merkezine yaklaşık 22 km mesafededir.

 

Çınarlı Yola Nasıl Gidilir ?

Bursa’dan Ankara istikametine doğru giderken Kestel ilçesini geçtikten sonra Turan köy rampasının başındaki menfezden (Dudaklı tabelasını göreceksiniz) geçerek Gölbaşı’na doğru dönülür, menfezden karşıya geçtikten sonra minibüs durağını geçtikten sonra sağa dönülür.  Sağa dönünce stabilize yoldan 250 – 300 metre ilerledikten sonra sola doğru döndükten sonra Çınarlı yolun başlangıcına gelmiş olacaksınız.

cinarliyol-yol-tarifi
Turan köy rampasının başındaki Dudaklı Tabelası

Dudaklı köyünün içerisinden geçerekte çınarlı yola ulaşabilirsiniz.

 

Çınarlı Yol yol tarifi

Navigasyon ve Haritalar da bulunan nokta yanlış, haritalardaki noktaya giderseniz Dudaklı köyünün içerisine götürüyor sizi, burada dolaşır durursunuz , tecrübe ile sabit 🙂

Haritalarda doğru noktayı işaretlemiştik ama haritalardan tekrar silmişler, haritalardan alınan ekran görüntüsü ve koordinatları paylaşıyoruz.

Koordinatlar

40.219172, 29.318569

cinarliyol-nasil-gidilir-harita

 

Buraya kadar gelmişken hemen yanında bulunan Gölbaşı Gölü ‘nü de görebilirsiniz.

13 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.