DoğaGezi Rehberi

Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Bol temiz hava, muhteşem manzara, doğa, sükunet ve zümrüt yeşili bir göl.

Birçok güzelliği bir arada bulundurmaktadır, doğa ile baş başa kalıp kafa dinlemek için harika bir yer burası.

Boraboy Gölü

Gölün rengi etrafındaki ormanlarında etkisiyle zümrüt yeşilidir.
Kendi içerisinde kaynağı olan gölü ayrıca derelerden gelen sular da beslemektedir.
Deniz seviyesinden 1050 metre yüksekte bulunan gölün yaklaşık genişliği 80 metredir ve en derin yeri yaklaşık 25 metre civarındadır.

 

Boraboy Gölü Tarihi

Boraboy gölü ismini Boraboy Köyünden almaktadır. Boraboy köyünün halkı da Türklerin Orta Asya’dan göç ettikleri Bora Boyundan geliyor. Boraboy ismi de buradan geliyor ama genel olarak göl borabay gölü olarak söyleniyor 🙂

 

Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Taşova ilçe sınırları içinde yer alan doğal bir set gölüdür. 03.09.2013 tarihinde Boraboy Gölü Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir.
Birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan park yaklaşık 255 hektar alan büyüklüğündedir.
Göl çevresinde sarıçam ve meşe ormanları, göl içerisinde yayın, sazan vb. tatlı su balıkları bulunmaktadır.
Boraboy Gölü ve çevresi Amasya’nın en önemli endemik bitki alanıdır, birçok bitki ve ağaç çeşidini bir arada görebilirsiniz.
Tabiat parkı alanında kurt, tilki, sincap, karaca gibi yaban hayvanlarının varlığı bilinmektedir. Bu memelilerin yanı sıra göl birçok göçmen kuşa da ev sahipliği yapmaktadır.

borabay gölü amasya taşova
Boraboy Gölü ve Tabiat Parkı

Boraboy gölünde ne yapılır

Tabiat parkı içerisinde mesire alanları , piknik yerleri ve yürüyüş yollarının yanı sıra, kamp alanları bulunmakta ve konaklamak isteyen ziyaretçiler için bungalov tipi evler mevcuttur.

Burada çadır kurabilir kamp yapabilir, doğanın keyfini doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ziyaretçiler burayı piknik yapmak, doğa yürüyüşü yapmak, doğa da keyifli zaman geçirmek, kamp ve manzara için tercih etmektedir.

Orman içerisinde yürüyüş yaparken temiz havayı bol bol ciğerlerinize doldurup, gölün zümrüt yeşilini ölümsüzleştirmek için sevdikleriniz ile birlikte bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Hafta içi genellikle çevre ilçe ve köylerden ziyaretçiler geldiği için çok fazla kalabalık olmamaktadır. Rahat rahat gezip, temiz hava alayım, ormanın ve gölün keyfine varayım diyorsanız mümkünse hafta için gitmenizi tavsiye ederiz.
Hafta sonu yakın çevre ile birlikte komşu illerden de ziyaretçilerin gelmesi ile oldukça kalabalık olmaktadır. Muhteşem manzarası ile gittiğinize kesinlikle pişman olmayacağınız harika bir yer.

Sonbahar da gittiğinizde renk cümbüşü ile karşılaşacaksınız, bu da ayrı bir güzellik 😉

 

Boraboy Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Yaya Girişi:     3 TL

Motosiklet:    6 TL

Otomobil:      9 TL

Çadır Yeri:     15 TL

 

Boraboy Gölü Nerede?

Amasya ili , Taşova ilçesine bağlı Boraboy köyü sınırları içerisinde kalan Tabiat parkının il merkezine olan uzaklığı 62 km, ilçe merkezine olan uzaklığı da 17 km dir.

 

Boraboy Gölüne Ulaşım

Buraya gelen ziyaretçiler genellikle özel araçları ile ulaşım sağlamaktadır. Aracı olmayan ziyaretçiler için Taşova ilçesinden hergün düzenli aralıklarla Boraboy gölüne belediye araçları çalışmaktadır.

 

Boraboy gölü yol tarifi

 

16 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.