DoğaGezi Rehberi

Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya’da gezilecek yerler listemizde Amasya’da bulunan birçok doğa güzelliğini sizler için sıraladık, buraları halen görmediyseniz gezi listenize mutlaka ekleyin.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı

Taşova ilçe sınırları içinde yer alan doğal bir set gölüdür. 2013 yılında Tabiat parkı ilan edilmiştir. Birçok bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan park yaklaşık 255 hektar alan büyüklüğündedir. Göl çevresinde sarıçam ve meşe ormanları, göl içerisinde yayın, sazan vb. tatlı su balıkları bulunmaktadır. Ziyaretçiler burayı piknik yapmak, gezi, kamp ve manzara için tercih etmektedir. Muhteşem manzarası görülmeye kesinlikle değer.

Boraboy Gölü Tabiat Parkı ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz…

boraboy-golu-ve-tabiat-parki
Boraboy Gölü Tabiat Parkı

 

Yedi Kuğular Kuş Cenneti

Terkasan Çayı’nın bir kanal ile taşınarak kurulmuş olan Yedikır barajı çevrenin en büyük sulama barajıdır.
Göl’ün yapımından kısa süre sonra pek çok kuşun konaklama alanı haline gelmesiyle, göl 1989 yılında Yaban Hayatı Koruma Sahası ve Sit Alanı ilan edilmiştir.
Baraj çevresinde bulanan yürüyüş parkuru, sosyal tesisleri, balık üretim çiftiliği ve amatör balıkçılık için uygun olmasından dolayı önemli piknik alanlarından birisidir.

Yedi Kuğular Kuş Cenneti ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yedikugular-kus-cenneti
Yedi Kuğular Kuş Cenneti

 

Terziköy Kaplıcaları

Amasya-Zile yolu yakınlarında bulunan kaplıcalar, termal suları ile bölgenin en önemli sağlık merkezleri arasında bulunmaktadır. Kaplıca sularının Romatizma, sinir sistemi ve mide, böbrek, safra, kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
Sodyum, kalsiyum ve bikarbonatlı kaplıca suyunun sıcaklığı 37 derece ve ph değeri 6.7 dir. Tarih ve doğanın iç içe olduğu kaplıcaların şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 36 km dir.

terzikoy-kaplicalari-amasya
Terziköy Kaplıcaları

 

Yeşil Yenice

Amasya – Taşova yolunun 15. kilometresinde bulunan Yenice-Gölbaşı tesisleri içerisinde 800 yıllık çınar ağacı, buz gibi suyu ve havuzu bulunmaktadır. Şehrin sıcak havasından bunaldığınızda, ferahlamak istediğinizde, piknik yapmak için ve buz gibi doğal kaynak suyunda serinlemek için uğramalısınız.

yesil-yenice-golbasi
Yeşil Yenice (Gölbaşı)

 

Pirler parkı

Amasya il merkezinde bulunan park içerisinde Pir Sücaeddin İlyas Türbesi de bulunmaktadır. Yukarı Pirler Türbesi adıyla da bilinmektedir, 1486 yılında Gümüşlüzade Ahmet bey tarafından yaptırılan türbede Pir İlyas’ın damadı Pir Celaleddin Abdurrahman, torunu Pir Hayreddin, Hızır Çelebi ve bunların ailelerinin mezarları bulunmaktadır. Tarihi çevresi ve doğal yeşilliği ile dikkat çeken park içerisinde restourant bulunmaktadır. Yeşiller içerisinde yemeğinizi yedikten sonra semaver keyfi yapabilirsiniz.

pirler-parki-amasya
Pirler Parkı

 

Kapaklı Mesire Yeri

Suluova ilçe sınırları içerisinde bulunan mesire yeri 25 hektar alana sahiptir. Meşe ve karaçam ağaçlarının yoğun olarak bulunduğu ormanlık alan mesire ve piknik yeri olarak kullanılmaktadır. Amasya il merkezine 36 km, suluova ilçe merkezine 12 km uzaklıkta bulunmaktadır.

kapakli-mesire-alani-amasya
Kapaklı Mesire Yeri

 

Şarlayık Mesire Yeri

Gümüşhacıköy ilçesi Doluca köyü sınırları içerisinde bulunan mesire yeri piknik ve dinlenme amaçlı kullanılmaktadır. Havuzu, şelalesi ve doğal güzelliği ile ziyaretçilerine huzur veren bir atmosferi var. Mesire alanı içerisinde restaurant bulunmaktadır.

sarlayik-mesire-yeri
Şarlayık Mesire Yeri

 

Kızkayası Kanyonu

Merzifon ilçe sınırları içerisinde bulunan kanyon çaybaşı köyü ile balgöze köyleri arasındadır. Tarihte Milattan Önce 15. yy ile 20. yy arasında bu bölgede İskitlerin ve daha sonra da Amazonların yaşadığı tahmin edilmektedir. Kanyon yaklaşık 3 km uzunluğundadır, kanyonun çıkışında bulunan köprünün de Roma dönemine ait olduğu tahmin edilmektedir. Kanyon boyunca tapınaklar, değirmenler ve kireç ocakları bulunmaktadır. Merzifon ilçe merkezine yaklaşık 17 km mesafededir.

kizkayasi-kanyonu-amasya
Kızkayası Kanyonu

 

Yedikır Barajı

Yeşilırmak Nehri’nin bir kolu olan Terkasan Çayının bir kanal ile taşınarak kurulmuş olan Yedikır barajı çevrenin en büyük sulama barajıdır , yedikır mevkisinde 1985 yılında sulama amaçlı olarak oluşturulmuş suni bir gölettir. Piknik alanı bulunmaktadır.

yedikir-baraji-piknik-alani
Yedikır Barajı Piknik Alanı

 

Derinöz Kanyonu

Suluova ilçe sınırları içerisinde bulunan kanyon Akdağ’ın eteklerindedir. Kanyonun yaklaşık uzunluğu 4 km civarındadır, bazı yerlerde genişliği 1 metreye kadar düşen kanyonun yüksekliği de bazı yerlerde 45 – 50 metreyi bulmaktadır. Mevsim ve yağışlara bağlı olarak değişmekle birlikte, kanyonun büyük bir kısmında su içerisinden ilerliyorsunuz ve şelalelerden geçiyorsunuz.

derinoz-kanyonu-amasya
Derinöz Kanyonu

Amasya da gezilecek diğer yerler

Amasya’da gezilecek yerler listemizde bulunmayan ama burada yaşıyorsanız ve buraları halen görmediyseniz, bilmiyorsanız mutlaka gidin görün dediğimiz. Amasya’ya yolunuz düşürse listemizde bulunan gezilecek yerlerin dışında buraları da görmek isteyebileceğiniz yerlerin listesi.

Çakallar Tepesi

Amasya’yı kuş bakışı ayaklarınızın altında hissederek izleyebileceğiniz yaklaşık 250 metre yükseklikte bulunan seyir terası.

Çamlık Piknik Alanı

Atatürk Ormanı içerisinde yer almaktadır, piknik alanları, yürüyüş parkurları, seyir terası ve yeme içme alanları bulunmaktadır.

Sultangazi Mesire Yeri

Göynücek ilçe sınırları içerisinde bulunan mesire alanı ilçe halkı tarafından kullanılmaktadır.

Omarca

Gümüşhacıköy sınırları içerisinde bulunan Omarca Çamlığı olarak bilinen ormanlık bir alandır. Mesire alanı ve piknik için bölge halkı kullanmaktadır.

Kuştepe Piknik Alanı

Hamamözü ilçe merkezinde bulunmaktadır. Piknik alanı ve mesire yeri olarak ilçe halkı tercih etmektedir.

Yeniköy Sulama Göleti

Hamamözü ilçesi Yeniköyde bulunmaktadır. 350 hektar alan sulama kapasitesi olan gölet 1986 yılında sulama amaçlı işletmeye açılmıştır. Genellikle balıkçıların tercih ettiği yerlerdendir.

Güloluk Piknik Alanı

Merzifon ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Orman arazisi içeresinde bulunmakta ve bölge halkı tarafından ziyaret edilmektir.

Esençay Şahin Yaylası

Taşova ilçesi Esençay köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şahin yaylası 2000 yılında Köy hizmetleri tarafından yapılan sulama göleti ile birlikte ön plana çıkmaya başlamıştır. Daha sonra piknik masaları ve kamelyalar yerleştirilerek yöre halkı için güzel bir mesire alanı ve piknik yeri olmuştur.

Uluköy Barajı

Taşova ilçe sınırları içerisinde bulunan baraj 1978 yılında Devlet Su İşleri tarafından sulama amaçlı olarak yaptırılmıştır. Rakım az olmasına rağmen yaz aylarında serin olmaktadır, serin havasından dolayı piknikçiler, balıklardan dolayı da avcılar tercih etmektedir. Taşova ilçe merkezine 9 km mesafede bulunmaktadır.

Çamlıtepe Mesire Yeri

Taşova ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Herizdağ eteklerin de bulunan mesire alanı 93 dönümlük bir alanı kaplamaktadır. Mesire alanı içerisinde piknik masaları, kamelyalar, park, lokanta, mescid ve seyir terası gibi alanlar bulunacak, bunların bazıları tamamlanmış bazılarının yapımına devam edilmektedir.

Tekke Gölü

Taşova ilçesi Tekke köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Tekke köye uzaklığı yaklaşık 2 km dir. Bölge halkı genel olarak piknik için burayı tercih etmektedir. Göl çevresinde piknik masaları ve kamelyalar bulunmaktadır.

Durucasu Kanyonu (Vadisi)

Yeşilırmak üzerinde bulunan vadi yaklaşık 18 km uzunluğundadır. Merkeze bağlı Kuzgeçe köyünden başlayıp , Taşova ilçesinin Çambükü Köyünde biter.

Baraklı Şelalesi

Taşova ilçesi özbaraklı köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Şelale en güzel İlkbahar aylarında izlenebilir, 8 metre yükseklikten düşmektedir, su yoğunluğu fazla olduğu için nisan – mayıs aylarında daha fazla ziyaret edilmektedir. Taşova ilçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Amasya Kent Ormanı

Merkez Yuvacık köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Birçok bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin gürültü ve kalabalığından kurtulup, biraz dinlenmek için ideal yerlerden birisi.

1 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.