DoğaGezi Rehberi

Yedikuğular Kuş Cenneti

Göl manzarası, ormanı, mesire alanları ve kuş çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Bu kuş çeşitliliği ile birlikte yürüyüş parkurları, basketbol sahaları ve tenis kortları gibi sportif faaliyetler için alanlar bulunmaktadır.

Yedikuğular Kuş Cenneti alanı içerisinde Yedikır Barajı Piknik Alanı ve Yedikır baraj gölü bulunmaktadır.

Yedikır Barajı

Yeşilırmak Nehri’nin bir kolu olan Terkasan Çayının bir kanal ile taşınarak kurulmuş olan Yedikır barajı çevrenin en büyük sulama barajıdır , yedi kır mevkisinde 1985 yılında sulama amaçlı olarak oluşturulmuş suni bir gölettir.

Baraj sahasında DSİ tarafından işletilmekte olan Yedikır balık üretim tesisleri bulunmaktadır, burada üretilen balıklar göle bırakılmaktadır ve gölde olta balıkçılığına izin verilmektedir.

Göl’ün yapımından kısa süre sonra pek çok kuşun konaklama alanı haline gelmesiyle, göl 1989 yılında Yaban Hayatı Koruma Sahası ve Sit Alanı ilan edilmiştir. Koruma sahası ilanıyla birlikte, göle Amasya Valiliği tarafından “Yedikuğular Kuş Cenneti” adı verilmiştir.

Yedikugular kus cenneti göl
Yedikuğular Millet Bahçesi (Kuş Cenneti)

Yedi kuğular Kuş Cenneti

Yedikuğular Millet Bahçes (Kuş Cenneti) olarak koruma altına alınan Yedikır Gölü onlarca kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bazı kaynaklara göre 100’den fazla kuş türü Yedi kuğular Kuş Cennetinde yaşamaktadır. Yeşilbaş, çamurcun, karabatak ve büyük karabaş martı gibi türler alanda kışlamaktadır. Akkuyruklu kartal ve kır baykuşu da alanda görülen diğer türlerdendir.

Türkiye’nin önemli sulak alanlar listesinde bulunan Yedikır barajı üreme dönemi haricinde kalan aylarda burada konaklayan çok sayıda angıt kuşu ile de Önemli Kuş Alanı stütüsü kazanmaktadır.

Bununla birlikte yaklaşık 900 hektar alanı kaplayan sahanın 600 hektar alanı göl oluşturmaktadır.

Yedikır Barajı Piknik Alanı
Yedikır Barajı Piknik Alanı

Yedikır Barajı Piknik Alanı

Baraj çevresinde bulanan yürüyüş parkuru, sosyal tesiseleri, balık üretim çiftiliği ve amatör balıkçılık için uygun olmasından dolayı önemli piknik alanlarından birisidir.

İçerisinde piknik masaları, kamelyalar ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır.

Piknik için tüm hazırlıklarınızı yapıp geldiyseniz problem yok tabi ki ama unuttuklarınız yada ufak tefek ihtiyaçlarınızda olabilir. Bunun için alan içerisinde bulunan tesisleri kullanabilirsiniz.

Bu tesisler belediye tarafından işletilmektedir, küçük bir büfe bulunmaktadır, ufak tefek ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz. Veya Piknik için mangalınız yoksa işletmeden ücret karışılığında mangal kiralayabilirsiniz, semaver çay da burada satılmaktadır.

 

Yedikuğular Kuş Cenneti Nerede?

Amasya’nın Suluova ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Amasya il merkezine yaklaşık 35 km, Suluova ilçe merkezine yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Merzifon ilçe merkezine 17 km uzaklıktadır.

Yedikugular kus cenneti
Yedikır Barajı

Yedi Kuğular Millet Bahçesi

Mesire alanı Suluova belediyesi tarafından millet bahçesi olarak düzenlenmiştir. Artık Yedi Kuğular Millet Bahçesi olarak isimlendirilmektedir.

Yedikır Barajı Piknik Alanı Giriş Ücreti

Yaya girişlerinden ücret alınmamaktadır.

Araç giriş ücreti 5 TL dir.

Milet Bahçesi olması ile birlikte de Araç Park parası olarak alınan Ücret’te kaldırılmıştır.

Bundan sonra , bunun sonucu olaraktan artık tüm girişler şimdilik ücretsizdir diyebiliriz.

 

Yedikuğular Kuş Cennetinde Neler Yapılabilir?

Alan içerisinde bulunan ormanlık alandaki çam ağaçlarının içerisindeki yürüyüş yolunda yürüyüş yaparak bol oksijen depolayabilirsiniz. Veya yürürüş yapmak bana göre değil derseniz mesire alanında oturup temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Kamp için hazırlıklı geldiyseniz tabii ki kampta yapabilirsiniz. Kamp için herhangi bir hazırlığınız yoksa da günübirlik buranın keyfini çıkarın.

Ya da kuşları gözlemleyebilir farklı kuş türlerini görebilirsiniz.

Hazırlıklı geldim oltam yanımda derseniz, hiç vakit kaybetmeden balık tutabilirsiniz.

 

Yedi Kuğular Millet Bahçesi (Kuş Cenneti) Yol Tarifi

1K Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.