Etkinlikler

Abanoz Yaylası – Killik Gölü – Kozağacı Yaylası

Toslaklar Koyu Deniz Etkinliği, Abanoz Yaylası – Killik Gölü Doğa Yürüyüşü faaliyeti Mersin Doğa Sporları Kulübü – MDK tarafından gerçekleştirilmektedir.*

Abanoz Yaylası – Killik Gölü – Kozağacı Yaylası Doğa Yürüyüşü

16.06.2019

Pazar sabahı yola çıkarak Taşucu’nda çay molası verdikten sonra Toslaklar Koyu‘na ulaşacağız. Mersin sahillerinin en güzel koylarından olan bu yerde vereceğimiz uzunca molada fotoğraf çekme ve yüzme imkanı bulacağız.
Ardından Abanoz Yaylası‘na hareket edeceğiz. Abanoz Yaylası – Killik Gölü – Kozağacı Yaylası çevresinde yapacağımız pek zor olmayan 5-6 km lik doğa yürüyüşünden sonra sahil yoluna göre epey kısa olan Bardat Yaylası, Gülnar yolu üzerinden Mersin’ e döneceğiz.

 

Program

07.00 Hareket (MDK)
08.30 Taşucu (Çay-kahvaltı molası)
11.30 Bozyazı-Toslaklar Koyu
14.00 Anamur Abanoz Yaylası
16.30 Mersin’e dönüş için hareket

Açıklamalar

•Katılımcılar yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını kendileri karşılayacaktır. (Sabah saatlerinde gidiş yolumuz üzerinde bulunan Taşucu‘da çay kahvaltı molası verilecektir. Ayrıca mola vereceğimiz Toslaklar Koyu’nda yer alan tesiste bulabileceğimiz yiyecek seçenekleri ve fiyat bilgisi gün içinde duyuruya ilave edilecektir.

•Yürüyüş için uygun ayakkabı, yedek giysi, şapka, koruyucu krem ile mayo, havlu unutulmamalıdır.

•Yürüyüş parkuru kolay olsa da yürüyüşün yapılacağı bölge 1650 m rakımlı ve sık ağaçlı ormanlık alandır. Bu nedenle özellikle Killik gölü civarında havanın serin olacağı öngörülmektedir.

•Programda verilen süreler tahminidir, etkinliğin seyrine göre küçük değişiklik gösterebilir.

•Etkinlik süresince zamanın verimli kullanılması ve grupça hareket edilmesi esastır. Yürüyüşler sırasında tehlike yaratacak davranışlardan kaçınılması rehberin uyarıları dışına çıkılmaması ve grup disiplinine uyulması temel kurallarımızdandır.

Rezervasyon ve Bilgi İçin

(15.06.2019 Cumartesi günü 17:00’a kadar) :

Feyruz İSTANBULLU : 532 642 02 03

Harun KARA : 555 561 24 32

H.Eylül US : 533 651 33 47

Mail : feyist@hotmail.com

ULAŞIM BEDELİ: Katılımcı sayısına göre belirlenmekle birlikte tahminen 80 TL olacaktır.

ANAMUR ABANOZ YAYLASI

Anamur Abanoz Yaylası Anamur-Ermenek Karayolunun 52. kilometresinde yer almaktadır. Bu yaylada yerleşim yeri iki kesimden oluşmaktadır. Şehir ve köy kesimi. Ancak eskiden Abanoz yaylasının giriş ve çıkış kısmında Çukurabanoz ve Boğuntu köylüleri oturmakta iken yaylanın genişlemesi ve ilginin artması ile bütün yayla bir bütün haline gelmiştir. Yaylada Anamur’un her köyünden insana rastlamak mümkündür. Eskiden Kaş yaylasına göçen Kaşdişlen köylüleri de bu yaylaya çıkmaktadırlar.

Karşılıklı iki dağın ortada boşluk vermesi giriş ve çıkışta birbirine yaklaşması ile oluşmuş oval bir yayladır. Orta kesiminde düzlükler yer alır. Bu düzlükler kışın Abanoz düden gölü dediğimiz suyla kaplanmaktadır. Suyu bol bir yayladır. Evlere kadar borularla su gelmektedir. Modern binalar ve villalar yer alır. Yaz mevsiminde sayfiye yeri olarak çıkılmaktadır. Yayla Abanoz ve Küçük Abanoz adlı iki bölümden oluşur. Yayla girişinden önce önemli bir geçit olan Sualmaz geçidinden geçilerek Abanoza ulaşılır. Yükseklik 1680 metredir. Sualmaz geçidi Mersin’i İçanadolu’ya bağlayan ve Toroslarda önemli bir geçit olan Sertavul geçidinden daha yüksektir.

Yayla köknar, sedir, ardıç, andız, şimşir ağaçları ile kaplıdır. Her evin önünde de meyve, sebze süs ağaçları ve bitkileri yetiştirilmektedir. Anamur’ da yaz boyu çalışacak olanların gidiş-dönüş yapabildiği bir yerdir. Yayla köknar, sedir, ardıç, andız, şimşir ağaçları ile kaplıdır. Her evin önünde de meyve süs ağaçları yetiştirilmektedir.

Yaylada su kaynakları boldur. Kışın ovada birken sular düdenlerle yeraltına akar.
Yaylada her türlü ihtiyacın karşılanabildiği işyerleri ve lokantalar mevcuttur. Cuma günleri sebze-meyve alışveriş pazarı kurulur.

Yaylada Sandık taş, kaya mezarları ve antik yerleşim alanları(Kaltepe kale kalıntısı) da vardır. Bicikli mağarası diye anılan mağara Abanoz’dadır.


*( Bu Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Mersin Doğa Sporları Kulübü – MDK tarafından sağlanmaktadır.)

2 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.