DoğaGezi Rehberi

Karacabey Longoz Ormanı

Doğanın güzelliklerini görmek istiyorsanız, ender rastlanan ekosistemlerden birisi olan Karacabey Longoz Ormanı ‘nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Longoz Ormanları Nasıl Oluşur?

Subasar olarakta bilinen longozlar bir çeşit orman ekosistemidir.

Denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda oluşturduğu set’in dere ağzını kapatması sonucu akarsuyun biriktiği yerlerde oluşan farklı ve özel bir ekosistemdir.

Mevsim yağışlarıyla birlikte longozlardaki su miktarı da artmaktadır, yaz ve sonbahar aylarında önceki aylara oranla su miktarı daha az olacaktır. Su seviyesinin çok fazla azalması longoz ekosisteminin özelliğini kaybetmesine neden olacaktır. Yani longoz ekosisteminin devamlı olabilmesi için en temel ve gerekli koşul, bol suyun devamlı olarak var olmasıdır.

Longoz ekosistemi içerisinde birçok ağaç, bitki ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır, bunlardan bir çoğu da endemik türlerdir. Kuş türlerinin bir çoğu da longoz ormanlarında bulunmaktadır.

Bitki ve kuş çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan Karacabey Longoz Ormanı el değmemiş doğası ile ülkemizdeki nadir yerlerden birisi.

Karacabey Longoz Ormanları
Karacabey Longoz Ormanları

Karacabey Longozu Hakkında Bilgi

Ülkemizde bulunan longoz ormanları içerisinde en az bilineni Karacabey Longoz Ormanı ‘nda yılın büyük bir bölümü orman su içerisinde kalmaktadır. İlk bahar ay’ı geldiğinde bölge içerisinde bulunan gölcüklerde Nilüfer çiçekleri de açmaya başlar.

Karacabey ilçesine bağlı Yeniköy yakınlarında Susurluk ırmağının oluşturduğu kocaçay deltasında meydana gelen longoz , Susurluk ırmağının Marmara denizi ile buluştuğu noktada oluşmaktadır. Bölge göl, bataklık, delta, kumul ve subasar orman ekosistemlerinden meydana gelmektedir.

Zengin bir flora ve faunaya sahip olan bölgeyi doğa severler, fotoğrafçılar, kuş gözlemcileri ile birlikte araştırmacılar ziyaret etmektedir.

Alanda tespit edilen 217 kuş türü vardır. Bunlardan bazıları ; Ak Pelikan, Çamur Çulluğu, Kuğu, Sülün, Yeşil Ağaçkakan, Yalı Çapkını, Sürmeli Kum Kuşu ve Yılan Kartalı gibi nadir görülen türlerdir. Kara Leylek, küçük balaban, gri balıkçıl, kuğu, macar ördeği, sumru, ve poyraz kuşu gibi birçok kuş türü burada üremektedir. Bu kuş türleri ile birlikte çeşitli sürüngenlere ev sahipliği yapmaktadır.

Zengin bitki çeşitliliğine sahip ormanda ağırlıklı olarak dişbudak, söğüt ve kızılağaçlar bulunmaktadır.

Yaklaşık 22 yıl öncesine kadar Meksikadan Türkiye’ye göç eden yılan balıklarının üreme merkezi durumunda olan göllerde deniz ve tatlı su balıkları yaşayabilmektedir.

(Yakın zamanda çekilen ‘Recep İvedik 6‘ filmi ile biraz dikkatleri çekse de, gelen ziyaretçiler sadece filmin çekildiği yerleri görmek amaçlı geliyordu, yağışlar sonrası bungalov evler de yıkıldı.)

Karacabey Longoz Ormanları (Recep İvedik 6 Filmi için yapılan seti)
Karacabey Longoz Ormanları (Recep İvedik 6 Filmi için yapılan seti)

Karacabey Longozunda Neler Yapılır?

Doğa güzellikleri içerisinde sessiz sakin kafa dinlemek için güzel bir yer.

Hazırlıklı gelerek burada güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra gezmeye başlayabilirsiniz.

Bitki ve kuş çeşitliliği bakımından oldukça zengin olan longozda keyifli bir doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Piknik yapabilirsiniz, ama bizim size tavsiyemiz erken saatlerde gidip kahvaltı ile burada güne başlamanız olacaktır.

Kamp yapmayı seviyorsanız çadırınız ile gelip kamp yapabilirsiniz.

Longoz’un iç kısımlarında bulunan Kuş Gözlem Kulesi’ne giderek Longoz ormanlarında alanı tepeden izleyebilirsiniz.

Bisikletiniz ile de burada gezintiye çıkabilirsiniz. (Dağ bisikleti tercihen)

Harika manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

Karacabey Longoz Ormanlarına Gitmeden Bunları Mutlaka Dikkate Alın;

İçeride ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir yer bulunmuyor. Bu yüzden yiyecek ve içeceğinizi önceden hazırlayın. Çeşme ve Wc bulunmuyor.

Karacabey Longoz Ormanı ( Kuş Gözlem Kulesi )
Karacabey Longoz Ormanı ( Kuş Gözlem Kulesi )

Karacabey Longozu Gezi Rehberi

Longozun olduğu alan genel olarak çitlerle çevrili, içeriye girdiğinizde çokça koyun, keçi, inek ile karşılaşabilirsiniz.

Araba ile içeri girebilirsiniz ama çok fazla içerilere gitmemenizi tavsiye ediyoruz, her yerde olmasa da bazı yerlerde bulunan çamurlara aracınız saplanabilir ve bozuk yollarda aracınız zarar görebilir. Aracınız dört çeker, yüksek veya offroad aracı ise keyifli yolculuklar size 🙂

Karacabey Longoz Ormanı
Karacabey Longoz Ormanı

Karacabey Longoz Ormanında Kamp

Longoz içerisinde istediğiniz yerde kamp kurabilirsiniz. Çadır kurmak için uygun birçok yer mevcut.

Alanda alış veriş yapacağınız bir yer yok, wc ve su da yok bunlara dikkat ederek gitmeniz faydalı olacaktır.

Lütfen! Ender görülen bu ekosistemi korumak adına hiçbir şey alana bırakmayalım ve alandan da hiçbir şey almayalım…

Gezdiğimiz yerlerde sadece ayak izimiz kalsın ve oradan sadece çektiğimiz fotoğraflar bizimle gelsin…

 

Karacabey Longozu Giriş Ücreti

Şuan için giriş için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. (Ender bulunan bu yer koruma altına alınmış ama gerekli yeterli yatırım yapılarak daha fazla korunmalı ve daha fazla tanıtılmalı diye düşünüyoruz.)

Karacabey longozu
Karacabey Longoz Ormanları

Karacabey Longoz Ormanları Nerede?

Bursa ili, Karacabey ilçesi Bayramdere köyü yakınlarında bulunmaktadır. Bursa il merkezine 85 , Karacabey ilçe merkezine 23 km mesafededir.

 

Karacabey Longoz Ormanına Nasıl Gidilir?

Longoza birçok yerden giriş bulunmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz, Uludağ Üniversitesi metro istasyonunun yanından YeniköyBoğaz dolmuşlarına binerek boğaz mahallesinde inerek gidebilirsiniz.

Bayramdere mahallesinden de longoza giriş bulunmaktadır.

Şahsi aracınızla il merkezinden yaklaşık 85 km lik bir yolculuk sonrası Longoza ulaşabilirsiniz.

 

Karacabey Longoz Ormanı Yol Tarifi

2 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.