DoğaGezi Rehberi

Abanoz Yaylası

Toroslar’ın eşsiz manzarası eşliğinde yapılan yolculuk sonrası orman ve mis gibi yayla havası sizi bekliyor Abanoz Yaylası ‘nda.

Abanoz Yaylası Hakkında Bilgi

Orman içerisinde küçük bir yayla olan Abanoz yaylası Anamur – Ermenek kara yolu üzerinde, Toros dağlarının eşsiz güzelliklerini barındırıyor. Yaylaya çıkarken harika deniz manzarasını da izleyebileceğiniz yerler var.

Anamur’un en bilinen yaylası olan Abanoz 1680 Metre yükseklikte tertemiz yayla havası ile karşılıyor sizi. İki tepe yamacına kurulu olan yayla ardıç, sedir ve köknar ağaçları ile çevrili.

Yaylada Anamur’un bir çok köyünden insan bulunmaktadır. Yaz aylarında çevredeki yaylalara göre nüfusun en yoğun olduğu yayladır. Yaz aylarında yaylanın nüfusu 5 – 10 bin arasında değişirken kış aylarında 200 kişi civarında olmaktadır.

Yaylanın orta kısmında düzlük bulunmaktadır, yayla evleri bu düzlüğün etrafında bulunmaktadır. Bu düzlükte yağışların başlaması ile ve kış aylarında gölete dönüşmektedir (Bu düzlüğe yayla halkı Abanoz düden gölü demektedir.), düzlüğün etrafındaki evlerin temelleri de bu yüzden yüksek yapılmıştır.

Son yıllarda nüfusun artması ile birlikte yerleşim de düzensizleşmiş. Ahşap ve taştan yapılan evlerin yanı sıra modern binalar ve villalar da yapılmaya başlanmıştır.

 

Abanoz Yaylası Evleri
Abanoz Yaylası Evleri

 

Yaylada temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal ve fırın bulunmaktadır. Ayrıca cuma günleri pazar kurulmaktadır. Yaylada elektrik ve su bulunmaktadır, telefon şebekeleri de çekmektedir.

Yaz aylarında yaylaya ulaşım minibüsler ile sağlanmaktadır.

Yaylada su kaynakları boldur, yaylanın içme suyunun büyük bir kısmını karşılayan bicikli mağarası yaylanın en önemli değerlerindendir.

Mersin Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği 5. Geleneksel Karakucak Güreşleri bu yıl 24 Ağustos  Abanoz yaylasında yapılmıştır.

Yayla halkı genel olarak misafirperver ve cana yakınlar.

Yaylada tarihi değerler de bulunmaktadır. Bunlar; Kaltepe Kalesi kalıntıları, kaya mezarları ve bicikli mağarasıdır.

 

Abanoz Yaylası
Abanoz Yaylası

 

Bicikli Mağarası

Abanoz yaylası sakinlerinin içme suyunun büyük bir kısmı buradan karşılanmaktadır. Mağaranın 700 metre uzunluğunda ve yedi kısımdan oluştuğu bilinmektedir. İçerisinde sarkıtlar bulunmaktadır.

 

Abanoz Yaylası Konaklama ve Kamp

Yaylada şuan için herhangi bir otel yada konaklama tesisi bulunmamaktadır. Çadırınız ile buraya gelerek kamp yapabilirsiniz. Hali hazırda bir kamp alanı bulunmamaktadır. Bu yüzden kamp yeri seçimi size kalıyor. Temel ihtiyaçlarınızı bakkal ve fırından karşılayabilirsiniz.

 

Abanoz Gölü (Abanoz Düden Gölü)
Abanoz Gölü (Abanoz Düden Gölü)

 

Abanoz Yaylası Nerede

Toroslar’ın muhteşem manzaralarını izleyerek gidebileceğiniz Abanoz yaylası Mersin il’i , Anamur ilçe’si sınırları içerisinde bulunmaktadır. Mersin il merkezine 24 km, Anamur ilçe merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır.

 

Abanoz Yaylası
Abanoz Yaylası

 

Abanoz Yaylası Nasıl Gidilir

Şahsi aracınızla Anamur ilçe merkezinden Akdeniz caddesinden Anamur – Ermenek kara yolunu takip ederek çeltikçi, kaşdişlen, karalarbahşiş köylerinden geçiyorsunuz, Anamur çayı üzerindeki Alaköprü‘yü geçtikten 36 km sonra yaylaya ulaşmış olacaksınız. Anamur ilçe merkezinden yayla 52 km mesafededir.  Yolları genel olarak virajlı ve dağlık olduğu için ulaşım 1 saati geçmektedir.

Yaz aylarında otogardan yaylalara giden minibüsler ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Abanoz Yaylası Yol Tarifi

2 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.