DoğaGezi Rehberi

Türkiye’deki Milli Parklar

Türkiye’deki Milli Parklar Listemiz ile doğası, tabiatı ve kültürel değerleri ile ülkemizin farklı bölgelerinde bulunan Milli Parkları sizler için listeledik. Her biri farklı güzellik barındıran bu yerleri mutlaka görmelisiniz.

Türkiye’de Bulunan Milli Parklar Listesi

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün 05.02.2018 tarihinde Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı ilanı ile Türkiye’deki Milli Parklar ‘ın sayısı 43 olmuştur.

Türkiye’deki Milli parklar listemiz milli park ilan edilme tarihine göre sıralanmıştır.  İlk milli park ilan edilen Yozgat Çamlığı Milli Parkı ile başlayan listemiz 2018 de en son milli park ilan edilen Malazgirt Meydan Muhaberesi Tarihi Milli Parkı ile bitmektedir.

Tüm milli parklar ile ilgili kısa bilgiler de yazımızın içerisinde.

 

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Türkiye’nin ilk Milli Parkı olan Yozgat Çamlığı 5 Şubat 1958 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Yozgat Merkez sınırları içerisinde bulunan park 267 hektar alana sahiptir. Yozgat il merkezine yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

Yozgat-camligi-milli-parki
Yozgat Çamlığı Milli Parkı

 

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı

Türkiye’nin ikinci ve en büyük parkı olarak 29 Mayıs 1958 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Osmaniye ilinin Kadirli ilçesi sınırlarında bulunan park 4.145 hektar alana sahiptir. Kadirli ilçe merkezine yaklaşık 22 km uzaklıktadır.

Karatepe - Aslantaş Milli Parkı
Karatepe – Aslantaş Milli Parkı

 

Soğuksu Milli Parkı

19 Şubat 1959 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 1.187 hektar alana sahiptir. Ankara il merkezine yaklaşık 80 km uzaklıktadır.

soguksu-milli-parki-kizilcahamam
Soğuksu Milli Parkı

 

Kuş Cenneti Milli Parkı

27 Temmuz 1959 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Balıkesir ilinin Bandırma ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 24.047 hektar alana sahiptir. Balıkesir il merkezine 83 ve Bandırma ilçe merkezine yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

Bandırma Kuş Cenneti Milli Park
Bandırma Kuş Cenneti Milli Parkı

 

Uludağ Milli Parkı

20 Eylül 1961 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Bursa ilinin Osmangazi ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 12.762 hektar alana sahiptir. Marmara bölgesinin en yüksek noktası olan Uludağ’ın Bursa il merkezine yaklaşık uzaklığı 35 km dir.

uludag-milli-parki
Uludağ Milli Parkı

 

Yedigöller Milli Parkı

29 Nisan 1965 yılında Milli Park ilan edilmiştir. İçerisinde Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olmak üzere 7 göl bulunduran park 2.019 hektar alana sahiptir. Bolu İline yaklaşık uzaklığı 42 km dir.

Bolu-yedigoller-milli-parki
Bolu Yedigöller Milli Parkı

 

Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası 19 Mayıs 1966 yılında – Büyük Mederes Deltası 1994 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Yarımada ve delta toplamda 27.598 hektar alana sahiptir. Aydın il merkezine 70, Kuşadası ilçesine yaklaşık 26 km uzaklıktadır.

Dilek-Yarimadasi-Buyuk-Menderes-Deltasi-Milli-Parki
Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

 

Spil Dağı Milli Parkı

22 Nisan 1968 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Manisa ve İzmir il sınırları içerisinde bulunan park 6.860 hektar alana sahiptir. Manisa il merkezine 24, İzmir il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıktadır.

sipil-dagi-milli-parki
Spil Dağı Milli Parkı

 

Kızıldağ Milli Parkı

09 Mayıs 1969 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Isparta ili Şakirkaraağaç ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 55.105 hektar alana sahiptir. Isparta il merkezine 120, Şakirkaraağaç ilçesine yaklaşık 5 km uzaklıktadır.

kizildag-milli-parki
Kızıldağ Milli Parkı

 

Güllük Dağı – Termessos Milli Parkı

3 Kasım 1970 yılında Milli park ilan edilmiştir. Toros dağlarının eteklerinde, Antalya ili Korkuteli ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 6.700 hektar alana sahiptir. Antalya il merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır.

gulluk-dagi-milli-parki
Güllük Dağı – Termessos Milli Parkı

 

Kovada Gölü Milli Parkı

3 Kasım 1970 yılında Milli park ve 1992 yılında 1. derece doğal sit alanı olarak ilan edilmiştir. Isparta ili Eğidir ilçe sınırları içerisinde bulunan park 6.550 Hektar alana sahiptir. Isparta il merkezine uzaklığı 84 km, Eğirdir ilçe merkezine uzaklığı da yaklaşık 23 km dir.

Kovada-golu-milli-parki
Kovada Gölü Milli Parkı

 

Munzur Vadisi Milli Parkı

21 Aralık 1971 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Tunceli il merkezi ile Ovacık ilçesi arasında yer alan park 62.674 hektar alana sahiptir. Günübirlik etkinliklerin yanında su ve doğa sporları için büyük potansiyeli bulunan vadi flora ve faunasıyla da oldukça dikkat çekicidir. Tunceli il merkezinden 8 km sonra başlamakta ve Munzur dağlarına kadar uzanmaktadır.

munzur-vadisi-milli-parki
Munzur Vadisi Milli Parkı

 

Beydağları Sahil Milli Parkı

16 Mart 1972 tarihinde Milli park ilan edilmiştir. Antalya ili Kemer ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 31.165 hektar alana sahiptir. Antik kentleri, limanı, sahili, ormanı ile birçok güzelliği içerisinde bulundurmaktadır. Likyanın sönmeyen ateşi olarak bilinen Yanan Taşı da burada görebilirsiniz. Antalya il merkezine uzaklığı 48 km , kemer ilçe merkezine uzaklığı 5 km dir.

olimpos-beydaglari-sahil-milli-parki
Olimpos Beydağları Sahil Milli Parkı

 

Köprülü Kanyon Milli Parkı

12 Aralık 1973 tarihinde Milli park ilan edilmiştir. Isparta ili Sütçüler ilçesinden başlayan Köprüçay vadisi Antalyada denize dökülmektedir. 35.719 hektar alan büyüklüğüne sahip olan park içersindeki kanyon 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ve 14 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birisidir. Köprüçay ülkemizdeki en popüler rafting alanıdır. Antalya ili Manavgat ilçesi sınırları içerisinde bulunan park, Antalya il merkezine 83 km, Manavgat ilçe merkezine 42 km uzaklıktadır.

koprulu-kanyon-milli-parki
Köprülü Kanyon Milli Parkı

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı

02 Haziran 1976 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında bulunan park 1.117 hektar alana sahiptir. Milli park kış aylarında özellikle kayak faaliyeti için tercih edilmesiyle birlikte, diğer zamanlarda doğa yürüyüşleri, piknik, botanik turlar ile birlikte yaban hayatı ve kuş gözlemi için tercih edilmektedir. Kastamonu il merkezine 38 km uzaklıkta bulunmaktadır.

ilgaz-daglari-milli-parki
Ilgaz Dağı Milli Parkı

 

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

08 Kasım 1981 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Afyon, Kütahya ve Uşak illerinin sınırları içerisinde bulunan parkın toplamı 34.833 hektar alandır. Ulusal Kurtuluş Savaşımızın en önemli bölümlerinden olan , 26 Ağustos’ta başlayan Büyük Taarruzun ve 30 Ağustos’ta başlayan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin geçtiği bölgelerdir. Birçok şehitlik, anıt ve müzeyi içerisinde bulundurmaktadır.

baskomutan-tarihi-milli-parki
Başkomutan Tarihi Milli Parkı

 

Göreme Tarihi Milli Parkı

25 Kasım 1986 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Nevşehir ili sınırları içerisinde bulunan park 9.614 hektar alana sahiptir. Dünyada eşi bulunmayan bu jeomorfolojik yapılar Hasan Dağı ve Erciyes dağının volkanizmalarının lav ve tüflerinin rüzgarlar ve yağışlarla aşınması sonucu oluşmuştur. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan bölge Kapadokya bölgesi olarak da bilinmektedir.

goreme-tarihi-milli-parki
Göreme Tarihi Milli Parkı

 

Altındere Vadisi Milli Parkı

09 Eylül 1987 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Trabzon ili Maçka ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 4.468 hektar alana sahiptir. Flora ve faunası ile önemli bir yere sahip olan park jeomorfolojik yapısı ile de dikkatleri çekmektedir, park içerisinde “Meryem Ana Manastırı” genel bilinen ismi Sümela Manastırı bulunmaktadır. Trabzon il merkezine 50 km , Maçka ilçe merkezine 19 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Altindere-vadisi-milli-parki
Altındere Vadisi Milli Parkı

 

Boğazköy – Alacahöyük Milli Parkı

21 Eylül 1988 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Çorum ili Boğazkale ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 2.600 hektar alana sahiptir. Anadolu’nun en eski uygarlıklarından olan Hitit’lere başkentlik yapmış olan Hattuşaş Antik Kenti ve çeşitli tarihi eserler park içerisinde bulunmaktadır. Çorum il merkezine yaklaşık 85 km uzaklıkta bulunmaktadır.

bogazkoy-alacahoyuk-milli-parki
Boğazköy – Alacahöyük Milli Parkı

 

Nemrut Dağı Milli Parkı

07 Aralık 1988 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Adıyaman ili Kahta ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 13.827 hektar alana sahiptir. Arkeolojik kalıntılardan Komagene krallığına ev sahipliği yaptığı bilinmektedir. Dev heykelleri ve metrelerce uzunluktaki kitabeleriyle 1987 yılında UNESCO Dünya Kültür Miras Listesine alınmıştır. Adıyaman il merkezine yaklaşık 73 km uzaklıkta bulunmaktadır.

nemrut-dagi-milli-parki
Nemrut Dağı Milli Parkı

 

Beyşehir Gölü Milli Parkı

20 Şubat 1993 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Konya ili Beyşehir ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 88.750 hektar alana sahiptir. Beyşehir ile Isparta arasında bulunan Türkiye’nin ikinci büyük gölü (en büyük tatlı su gölü) üzerinde irili ufaklı 33 adet ada bulunmaktadır. Denizden yüksekliği 1.115 metredir ve 2 bin metreyi aşan dağlarla çevrilidir. Konya il merkezine yaklaşık 120 km uzaklıkta bulunmaktadır.

beysehir-golu-milli-parki
Beyşehir Gölü Milli Parkı

 

Kazdağı Milli Parkı

17 Nisan 1994 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Balıkesir ili Edremit ilçesi sınırları içerisinde bulunan dağ 20.935 hektar alana sahiptir. Çanakkale ve Balıkesir illeri arasında bulunan dağ İda dağı olarak ta bilinmektedir. Kazdağı Göknarı başta olmak üzere birçok endemik türe ev sahipliği yapan dağ zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Balıkesir il merkezine 130 km Edremit ilçe merkezine yaklaşık 21 km uzaklıktadır.

kazdagi-milli-parki
Kazdağı Milli Parkı

 

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

31 Ağustos 1994 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Antalya ili, İbradı ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 1.147 hektar alana sahiptir. Mağara adını üst kısmında bulunan Altınbeşik Tepesi’nden almaktadır. Mağara üç bölümden oluşmaktadır, üst seviye sürekli kurudur, alt ve orta kısımlar mevsimsel yağışlarla birlikte 15 metreyi bulan derinlikte su olabilmektedir. Antalya il merkezine 132 km , İbradı ilçe merkezine 9 km uzaklıkta bulunmaktadır.

altinbesik-magarasi-milli-parki
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

 

Hatila Vadisi Milli Parkı

31 Ağustos 1994 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Artvin il sınırları içerisinde bulunan park 16.944 hektar alana sahiptir. Vadi 170 metre yükseklikten başlayarak 3225 metre yüksekliğe kadar çıkmaktadır. Zengin bitki örtüsü ile birlikte birçok endemik tür bölgede bulunmaktadır. Türkiyenin en yüksek cam seyir terası da park içerisinde bulunmaktadır. Artvin il merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır.

hatila-vadisi-milli-parki
Hatila Vadisi Milli Parkı

 

Karagöl – Sahara Milli Parkı

31 Ağustos 1994 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Artvin ili Şavşat ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 3.251 hektar alana sahiptir. Karagöl ve Sahara yaylası olmak üzere iki sahadan oluşmaktadır. Bitki örtüsü ve faunasıyla önemli bir yere sahiptir. Geleneksel yaylacılık faaliyetleri park sınırları içerisinde devam etmektedir, her yıl sahara bölümünde Pancar Şenlikleri düzenlenmektedir. Artvin il merkezine 94 km, Şavşat ilçe merkezine 35 km uzaklıkta bulunmaktadır.

karagol-sahara-milli-parki
Karagöl – Sahara Milli Parkı

 

Kaçkar Dağları Milli Parkı

31 Ağustos 1994 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 52.970 hektar alana sahiptir. Kaçkar dağının bir bölümü de Artvin ili sınırları içerisindedir. 3932 metre yüksekliği ile Karadeniz bölgesinin en yüksek dağıdır. Buzullar, buzul gölleri, şelaleleri, gölleri, dereleri, ormanları, florası ve faunasıyla çok çeşitli güzellikleri bir arada bulundurmaktadır. Rize il merkezine 116 km, Çamlıhemşin ilçe merkezine 17 km uzaklıkta bulunmaktadır.

kackar-daglari-milli-parki
Kaçkar Dağları Milli Parkı

 

Aladağlar Milli Parkı

21 Nisan 1995 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Niğde il sınırları içerisinde bulunan park 55.065 hektar alana sahiptir. Aladağların bazı bölümleri Adana ve Kayseri illeri sınırları içerisinde kalmaktadır. Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine Aladağlar sahiptir. Buzul gölleri ve Kapuzbaşı şelalerininde bulunduğu Aladağlar jeolojik yapısı bakımından da farklı bir yapıya sahiptir. Yurtiçi ve Yurt dışından birçok dağcının sıklıkla ziyaret ettiği yerlerdendir. Niğde il merkezine 62 km, Çamardı ilçe merkezine 14 km uzaklıkta bulunmaktadır.

aladaglar-milli-parki
Aladağlar Milli Parkı

 

Marmaris Milli Parkı

08 Mart 1996 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Muğla ili Marmaris ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 29.206 hektar alana sahiptir. Milli park içerisinde doğal sit alanı statüsünde Harabeler ve Antik kentler de bulunmaktadır. Zengin bitki örtüsü ile birlikte flora ve faunasıyla önemli doğal değerleri içerisinde barındırmaktadır. Sığla ağacı yöresel endemik bir türdür. Muğla il merkezine 70 km, Marmaris ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

marmaris-milli-parki
Marmaris Milli Parkı

 

Saklıkent Milli Parkı

06 Haziran 1996 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Muğla il sınırı ile Antalya il sınırı içerisinde bulunan park 1.644 hektar alana sahiptir. Eşen Çayının kollarından bir tanesinin üzerinde bulunan Saklıkent Kanyonu jeomorfolojik olarak ilginç özellikleri ile birlikte parkın önemli değerlerindendir. Kanyonun uzunluğu 18 km dir, yüksekliği 200 metreyi bulan kanyonun en dar yeri 2 metre kadardır. Antalya il merkezine 191 km , Muğla il merkezine 159 km uzaklıkta bulunmaktadır.

saklikent-milli-parki
Saklıkent Milli Parkı

 

Troya Tarihi Milli Parkı

07 Kasım 1996 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Çanakkale ili, Ezine ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 13.517 hektar alana sahiptir. M.Ö 5 binli yıllardan 20. yüzyıla kadar uzanan birçok tarihsel ve arkeolojik kalıntıyı barındırmaktadır. Homeros’un epik eserleri Iliada ve Odysseia ile dünyaca bilinen Troya Antik Kenti dir . Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer almaktadır. Çanakkale il merkezine 30 km , Ezine ilçe merkezine 29 km uzaklıkta bulunmaktadır.

troya-tarihi-milli-parki
Troya Tarihi Milli Parkı

 

Honaz Dağı Milli Parkı

21 Nisan 1998 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Denizli ili, Honaz ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 9.429 hektar alana sahiptir. 2.571 rakımı ile Eğe bölgesinin en yüksek noktasıdır. Bitki çeşitliliği ve yaban hayatı açısından zengin olan parkta 3 endemik bitki türü bulunmaktadır; Ballıbaba, sığırkuyruğu ve safran. Denizli il merkezine 21 km, Honaz ilçe merkezine 2 km uzaklıkta bulunmaktadır.

honaz-dagi-milli-parki
Honaz Dağı Milli Parkı

 

Küre Dağları Milli Parkı

07 Temmuz 2000 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Kastamonu ve Bartın illeri sınırları içerisinde kalan park 37.753 hektar alana ve tamamen bir plato karakterine sahiptir. Küre dağları Bartın Çayı’ndan başlayıp 300 km lik uzunluğuyla Kızılırmak’a kadar uzanır. Flora ve faunası ile önemli bir yere sahip olan bölgede zengin bitki çeşitliliği ve endemik türler de mevcuttur. İçerisinde birçok kanyon, şelale, hamam ve mağara bulunmaktadır.

kure-daglari-milli-parki
Küre Dağları Milli Parkı

 

Sarıkamış-Allahuekber Dağları Milli Parkı

19 Ekim 2004 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Erzurum ili ve Kars’ın Sarıkamış ilçesi sınırları içerisinde bulunan 22.520 hektar alana sahiptir. Park Allahuekber Dağları ile Sarıkamış Ormanlarını kapsamaktadır. Allahuekber dağlarında 1914 – 1915 yıllarında Sarıkamış harekatında 90 bin Türk askerinin donarak öldüğü Şehitlik abideleri bulunmaktadır. Erzurum iline 135 km, Kars iline 50 km, Sarıkamış ilçesine 2 km uzaklıkta bulunmaktadır.

sarikamis-milli-parki
Sarıkamış – Allahuekber Dağları Milli Parkı

 

Ağrı Dağı Milli Parkı

17 Kasım 2004 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Büyük bir kısmı Iğdır ilinde olan dağın bir bölümü de Ağrı ili sınırlarında bulunmaktadır. Park 88.014 hektar alanda bulunmaktadır. Türkiyenin en yüksek dağı olması ve Türkiyenin en büyük buzulunu barındırdığı için de ulusal ve uluslararası da öneme sahiptir. Bir çok efsaneyi de içerisinde bulunduran Ağrı dağında Dünyanın ikincu büyük meteor çukuru da bulunmaktadır.

agri-dagi-milli-parki
Ağrı Dağı Milli Parkı

 

Gala Gölü Milli Parkı

05 Mart 2005 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Edirne ili, Enez ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 6.087 hektar alana sahiptir. Bir kısmı da İpsala ilçesi sınırları içerisinde kalan parkın 3.087 hektarlık alanı sulak geri kalan kısmı da ormanlık alandan oluşmaktadır. Türkiye’nin önemli bitki ve kuş alanlarından bir tanesidir. Birçok kuş ve balık türüne ev sahipliği yapmaktadır. Edirne il merkezine 150 km, Enez ilçe merkezine 7, İpsala ilçe merkezine 24 km uzaklıkta bulunmaktadır.

gala-golu-milli-parki
Gala Gölü Milli Parkı

 

Sultan Sazlığı Milli Parkı

17 Mart 2006 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Kayseri ilinin Yahyalı, Develi ve Yeşilhisar ilçelerinin oluşturduğu üçgen içerisinde kalmaktadır. Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir bir ekosistemdir. Yüzlerce kuş türünün beslenme, barınma ve kuluçka alanıdır. Turna, Kaşıkçı, Akbalıkçıl ve Flamingo kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek alan olarak önemli bir yere sahiptir. Zengin flora ve faunasıyla birlikte birçok endemik türe de ev sahipliği yapmaktadır.

sultan-sazligi-milli-parki
Sultan Sazlığı Milli Parkı

 

Tek Tek Dağları Milli Parkı

29 Mayıs 2007 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Şanlıurfa ili sınırları içerisinde bulunan park 19.335 hektar alana sahiptir. Park içerisinde Şuayıp Şehri Harabeleri,Han-el Ba’rur Kervansarayı, Senem Mağarası ve Soğmatar Harabelerinin arkeolojik kalıntıları bulunmaktadır. Şanlıurfa il merkezine 59 km, Akçakale ilçe merkezine 45 km mesafede bulunmaktadır.

tek-tek-daglari-milli-parki
Tek Tek Dağları Milli Parkı

 

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

13 Kasım 2007 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Kırklareli ili, Demirköy ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 3.155 hektar alana sahiptir. Parkın Kuzey bölümünde Erikli gölü , Güney bölümünde Deniz gölü, Saka gölü, Hamam gölü, Mert gölü ve Pedina gölü bulunmaktadır. Bu göllerin etrafında sazlık alanlar ile birlikte longoz ormanları bulunmaktadır. Kırklareli il merkezine 94 km, Demirköy ilçe merkezine 27 km mesafede bulunmaktadır.

igneada-longoz-ormanı-milli-parki
İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

 

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

06 Aralık 2008 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Adana ili, Yumurtalık ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 16.980 hektar alana sahiptir. Lagünler Yumurtalık Körfezi ile Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü nokta arasında kalmaktadır. Park içerisinde sazlıklar,lagünler, ıslak çayırlar, kumullar, tatlı ve tuzlu bataklılar ve Halep çamı bulunmaktadır. Adana il merkezine 57, Yumurtalık ilçe merkezine 29 km mesafede bulunmaktadır.

yumurtalık-lagunu-milli-parki
Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

 

Nene Hatun Tarihi Milli Parkı

06 Haziran 2009 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Erzurum ili, Yakutiye ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 387 hektar alana sahiptir. 1877 – 1878 Osmanlı Rus Savaşı döneminde Aziziye ve Mecidiye tabyalarınındaki mücadele ordu halk bütünleşmesinin de en güzel örneği olmuştur. Gösterdiği kahramanlık ile adını tarihe yazdıran Nenehatun’un ismi verilen parkın içerisinde Nenehatun’un kabri bulunmaktadır.

Nene-hatun-tarihi-milli-parki
Nene Hatun Tarihi Milli Parkı

 

Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı

08 Şubat 2015 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Ankara ili, Polatlı ve Haymana ilçeleri sınırları içerisinde bulunan park 13.850 hektar alana sahiptir. Sakarya Meydan Muhaberesinin yapıldığı bölgede halen anıtlar, siperler, şehitlikler ve lojistik üsler bulunmaktadır.

sakarya-meydan-muharebesi-tarihi-milli-parkii
Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı

 

Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli Parkı

15 Kasım 2016 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Bayburt ve Erzurum illeri sınırları içerisinde bulunan park 6.335 hektar alana sahiptir. 100 yıl önce Osmanlı-Rus Savaşı’nın yaşandığı dağda halen muhaberenin izleri mevziler, şehitlikler, anıtlar ve siperler bulunmaktadır. Endemik kelebek türlerinin bulunduğu Türkiye’nin en zengin kelebek alanlarından birisidir.

kop-dagi-mudafaasi-tarihi-milli-parkii
Kop Dağı Müdafaası Tarihi Milli Parkı

 

Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı

17 Mart 2018 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Muş ili Malazgirt ilçesi sınırları içerisinde bulunan park 70 bin metrekarelik alana sahiptir. 1071 Malazgirt Meydan Muhaberesi’nin yapıldığı saha içerisinde namazgah, etnospor alanı, anıt, tanıtım merkezi ve müze gibi alanlar bulunmaktadır. Muş il merkezine 129 km, Malazgirt ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır.

malazgirt-meydan-muharebesi-tarihi-milli-parki
Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı
14 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.