DoğaGezi Rehberi

Saklıkent Kanyonu

Binlerce yıl önce oluştuğu tahmin edilen Saklıkent Kanyonu ‘nda harika doğa manzaraları içerisinde keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu Hakkında Bilgi

Binlerce yıl önce jeolojik çatlama ile oluştuğu tahmin edilen kanyonun yaklaşık uzunluğu 18 km dir. Doğa harikası turizm merkezlerinden olan kanyonun duvar yüksekliği 200 – 600 metre arasında değişmektedir.

Eşen Çayı’nın kollarından birisi olan Karaçay‘ın fay çatlaklarından geçerek aşındırması ile oluşan kanyon bazı yerlerde gökyüzünün görülemeyeceği kadar daralmaktadır. 1996 yılında Saklıkent Kanyonunu da içine alan bölge Milli Park ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır.

Kanyon içerisinde bulunan mağaraları gezip görmeniz çok zor olsa da tespit edilen 16 adet mağara vardır. Burada bulunan 7 mağarada binlerce yıl öncesinden yaşam izlerine rastlanmış ancak tam anlamıyla keşif yapılamamıştır, Kanyonun ismi de buradan gelmektedir.

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu’na Ne Zaman Gidilir?

Bir çoban tarafından bulunduğu bilinen kanyonu gezmek için en iyi zaman yaz aylarıdır. Yaz sıcağından bunalanlar için buz gibi suları, doğası ve manzarası ile serin ve güzel zamanlar geçirebilirsiniz.

Fazla kalabalık olmasın biraz sessiz ve sakin olsun isterseniz de hafta içi gidin. Özellikle hafta sonları ve tatil günlerinde çok kalabalık oluyor.

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu’nda Neler Yapılabilir?

Öncelikle hazırlıklı gitmelisiniz; mayo, havlu ve kaymaz ayakkabınız mutlaka yanınızda olsun.

Sıcaktan bunaldıysanız kanyonun buz gibi suyu içerisinde keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Birçok yerli ve yabancı turistin yaptığı gibi rafting yapabilirsiniz.

Şifalı olduğu söylenen çamur havuzu içerisinde, çamur banyosu yapabilirsiniz, tercih edenler için tabii ki 🙂

Adrenalin sevenler Ziplene ve Bungee Jumping yapabilirler.

Harika manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

Bölgede bulunan yürüyüş rotalarında treeking yapabilirsiniz. İki tane yürüyüş rotası bulunuyor bunlardan bir tanesi yaklaşık 16 km ve diğeri de yaklaşık 14 km.

Piknik için düzenlenen özel alanlarda piknik yapabilirsiniz.

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Milli Parkında Neler Var?

Kanyonun girişinde Eşen Çayı üzerinde demir iskeleye döşenen ahşap merdivenlerin üzerinden yürürken altınızdan tertemiz su akmaktadır. İskele üzerinde biraz ilerledikten sonra buz gibi su ile buluşabilirsiniz.

Milli Park içerisinde çeşme, otopark, wc, günübirlik kullanım alanları, mescit ve seyir terası bulunmaktadır. Kanyon içerisinde irili ufaklı birçok şelale bulunmaktadır.

 

Saklıkent Kanyonu Geçişi

Profesyonel anlamda kanyon geçişi yapmıyorsanız yada tecrübeniz yoksa kanyonun bir kısmını gezebilirsiniz.

Kanyon içerisinde yürüyüş yapacaksanız kaymaz ayakkabınız olmasına dikkat edin.

Kaymaz ayakkabınız yok ise çevrede bulunan işletmelerden satın alabilir yada kiralayabilirsiniz. Kanyona gelmeden önce ayakkabınızı ayarlamanızı tavsiye ederiz. Deniz ayakkabısı da olabilir.

Kanyonun tamamını geçmek için gerekli malzeme, ekipman ve donanıma sahip olmanız gerekli. ( Daha önce kanyon geçişi yapmış bilgi ve tecrübesi olan kişiler ile hareket etmenizi tavsiye ederiz. )

Kanyon geçişi buz gibi su içerisinde biraz aksiyon biraz macera dolu olacak.

(Kanyon geçişi yapacaklar yanlarına en az ;  kask, mayo, havlu, kaymaz ayakkabı, su geçirmez çanta ve yedek elbiseler almalıdır. )

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Nerede?

Muğla ve Antalya illerinin sınırları içeresinde kalan Saklıkent Milli Parkının en fazla bilinen yeri milli parka da ismini veren Saklıkent Kanyonudur.

Kanyon Antalya’ya yaklaşık 190 km, Fethiye ilçe merkezine 44 km, Kaş ilçe merkezine yaklaşık 65 km uzaklıktadır.

Muğla ili, Fethiye ilçesinin Kayadibi köyünü geçtikten sonra kanyon girişine ulaşıyorsunuz. Burada aracınızı bırakıp keyifli zamanlar geçirmek için yürüyüşe başlayabilirsiniz.

 

Saklıkent Kanyonu Konaklama ve Kamp

Kanyon içerisinde tabii ki konaklama imkanınız yok ama çevrede bulunan bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Kamp yapmak isteyenler için özel işletmelerin kamp alanları bulunmaktadır. Milli Park içerisinde de kamp için uygun yerler bulunmaktadır.

Saklıkent Kanyonu
Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Giriş Çıkış Saatleri

Milli Parka giriş saat 08:00 da başlıyor ve akşam saat 20:00 de bitiyor.

(Bazen Milli Parklara giriş için müze kart geçerli olup olmadığı ile ilgili sorular geliyor. Bildiğimiz kadarıyla hiçbir Milli Park girişi için Müzekart geçerli değildir.)

 

Saklıkent Kanyonu Giriş Ücreti

Kişi başı         7 TL

İndirimli      3,5 TL

Bisiklet           7 TL

Otomobil     21 TL

Minibüs       63 TL

Otobüs      168 TL

(*2018 Giriş Ücretleri)

Saklıkent Milli Parkı
Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu Ulaşım

Fethiye otogarının yakınından kalkan Saklıkent dolmuşları ile de yaklaşık bir saat süren yolculuk sonrası ulaşabilirsiniz.

Şahsi aracınızla Fethiye – Antalya kara yolundan Kemer ilçesi yönüne doğru devem ederek ulaşabilirsiniz. Yol üzerinde çok sayıda kır gazinosu bulunuyor eğer acıkırsanız buralarda gözleme ve ayran ile açlığınızı yatıştarabilirsiniz 🙂

 

Saklıkent Kanyonu Yol Tarifi

 

Zamanınız varsa ve daha önce gitmediyseniz Kelebekler Vadisi ‘ni de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

78 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.