Etkinlikler

Saimbeyli Obruk Şelalesi

Saimbeyli Obruk Şelalesi faaliyeti Mersin Doğa Sporları Kulübü – MDK tarafından gerçekleştirilmektedir.*

Saimbeyli Obruk Şelalesi Doğa Yürüyüşü

Detaylar

13 Mayıs 2018 Pazar

Bu hafta Adana‘dayız. Mersin‘den epeyce uzaklarda ki Adana’nın Saimbeyli ilçesi yakınlarında yer alan Obruk Şelalesine kadar uzanan bir gezi yapıyoruz.

Önceki yıllara göre daha coşkulu akan şelalenin etrafında gezip, mükemmel fotoğraflar çekme imkanımız olacak. Saimbeyli’nin yemyeşil doğası belli mevsimlerde ortaya çıkan bir çok kelebek türüne ev sahipliği yapıyor. Özellikle oraya özgü bir tür olan mavi renkli kelebek her yıl birçok doğaseverin ilgisini çekmektedir.

Bu etkinlikte ayrıca yolumuz üzerinde yer alan Göksu Baraj Gölü, Kozan Baraj Gölü ve Dağılcak Mesire yerinde fotoğraf molaları verilecektir. Ayrılabilecek zaman ölçüsünde Saimbeyli ve Feke‘de ilçe merkezlerini de kısa süreli de olsa gezip görme imkanı olacaktır.


PROGRAM :

07.00 Hareket (MDK)
07.40 Tarsus
08.30 Adana
09.30 Dağılcak
11.30 Obruk Şelalesi
14.00 Saimbeyli
15.00 Feke
16.00 Göksu Baraj Gölü ve Mersin’e hareket
19.45 Mersin


AÇIKLAMALAR :

• Bu etkinlik Kulübümüzün hem bir kültür gezisi hem de Spor – Doğa Yürüyüşü Etkinliği özelliğindedir.

• Etkinlik içerisinde Saimbeyli, Feke ve Kozan ilçe sınırlarında yer alan Obruk Şelalesi ve göller gezilip görülecektir.

• Yiyecek-İçecek:

Sabah kahvaltısı için durağımız Kozan yakınlarındaki Dağılcak Mesire Yeri olacaktır. Burada çay ve birçok yiyecek seçeneği bulunmakla birlikte katılımcılara önerebileceğimiz 15 TL karşılığında serpme kahvaltı bulunacaktır. Ayrica dileyen kendi yiyeceğini getirebilecektir. Öğle yemeği ise Obruk Şelaşesi‘nin gezilmesi sonrasında bölgenin güzel mekanlarından birinde vereceğimiz molada alınacaktır. (Yemek Menüsü: Adana kebap /kuşbaşı /tavuk +salata+içecek 22 TL olacaktır.)

• Mevsim ve yürüyüş parkuru göz önüne alınarak her etkinlikte olduğu gibi yürüyüşe uygun ayakkabı yedek giysi, şapka vs alınmalıdır.

• Etkinlikte zorlu yürüyüş bulunmamakla birlikte gezilecek yerlerde yinede rahatlık ve güvenlik için yürüyüş ayakkabısı tercih edilmelidir.

• Programda verilen süreler tahminidir, etkinliğin seyrine göre değişiklik gösterebilir.

REZERVASYON VE BİLGİ:

(13.05.2018 Cumartesi 16:00’a kadar) :

MDK
Feyruz İSTANBULLU : 532 642 02 03
Harun KARA : 555 561 24 32
H.Eylül US : 533 651 33 47
Pelin DEMİR : 553 644 13 04

Mail : feyist@hotmail.com
mdkmersin@hotmail.com

(Ulaşım Bedeli : Katılımcı sayısına göre belirlenmekle birlikte tahmini 55 TL olacaktır.

 

SAİMBEYLİ VE OBRUK ŞELALESİNİ ANLATAN BİR YAZI (Alıntıdır..)

Obruk Şelalesi (SAİMBEYLİ)
Adana”nın şirin ilçesi Saimbeyli’deyiz. Saimbeyli, Adana”ya 157 km uzaklıkta, Göksu çayı kıyısında kurulmuştur.18 Mart 1920″de Yüzbaşı Doğan Bey ve Saim Beyin önderliğinde Ermenilere karşı bağımsızlığına kavuşan ilçemiz, ismini bu kahramanlardan yani 1922″de verilen bir kararla Saim Beyden almıştır. Özellikle obruk şelalesini görmek ve gezmek için geldiğimiz obruk şelalesine hayran kaldık. Saimbeyli’ye uzaklığı yalnız ve yalnız 4 km.Bizler çok uzaklardaki güzelliklere hayran kalırız da burnumuzun dibindeki güzellikleri göremeyiz.

Örneğin Antalya”daki Düden şelalesi ya da Tarsus şelalesi bize çok cazip gelmişti ve çok hoşumuza gitmişti. Ama Obruk şelalesini görünce neden daha önceleri bu güzelliği görmediğim için hayıflandım doğrusu.
Yüksek dağların eteklerinden bir gelin gibi süzülerek çağlayan su, serin bir hava ve dört dörtlük tesisler… O kadar nezih ve temiz bir ortam var ki, kendinizi su sesiyle birlikte yemyeşil bir atmosferin içerisinde buluyorsunuz. Dinlenmek için çok uygun bir mekân.
Dikkati çeken en önemli bir özelliği söylemeden geçemeyeceğim. Bu güzel tesisleri oluşturanlar devletin üç kurumu. Saimbeyli Belediyesi, Orman İşletmesi ve Karayolları. Yani gerçekten çok önemli bir özellik, neden mi? Çünkü devlet kurumları arasındaki koordinasyonun ve işbirliğinin en güzel örneğini burada görmek mümkün. Su”yun soğukluğunu anlatan tabirde çok enteresan doğrusu.””karpuz çatlatan””Karpuz getirmemiştik ama ayaklarımızın soğuktan çatladığına tanık olduk doğrusu.

O güzelliğin içerisinde 4–5 Turist… Acaba ne konuşuyorlar görevliyle diye yanlarına yaklaştığımda, görevliden neden buralarda konaklama yerlerinin olmadığını söylediklerini öğreniyoruz. Hem de hiçbir tanıtım olmadan bu turistler burayı nasıl bulmuşlardı? Bunu cevabını kısa dönemde öğreniyoruz. İnternetten öğrenmişler Obruk”un güzelliklerini ve hiç üşenmeden onca yolu tüketip gelmişler. Ne güzel değimli? Ama benim üzüldüğüm şey, bu güzelliklerden yakın çevrede yaşayan çoğu insanlarımızın haberi olmaması. Böyle güzel yerlerin tanıtımının iyi yapılması ve bu güzelliklerden bütün halkımızın yararlanması en içten dileğim.

Şimdi, bütün yakın çevre insanlarımıza sesleniyorum. Güzel ve serin bir gezi yeri arıyorsanız sakın ha sakın Obruk Çağlayan‘ını unutmayınız. Göksu nehri kıyısınca serin suların eşlik ettiği, yemyeşil bir ormanlık alanda kıvrım kıvrım Obruk şelalesine doğru giderken bu yazıyı okuyanların bana mutlaka hak vereceklerine inanıyorum. Adnan DENİZ )

MDK TÜRKİYE ORYANTİRİNG FEDERASYONU VE TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU ÜYESİDİR


*(Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Mersin Doğa Sporları Kulübü – MDK tarafından sağlanmaktadır.)

0 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.