Issız Ada’da Tek Başına 29 Yıl

Kimileri için çılgınlık, kimileri için hayal. Issız bir ada da yalnız başına yaşamak. Japonya’lı Nagasaki 29 yıldır tek başına adada yaşıyor. Sizin için hangisi ?

Japonya’nın Robinson’u

Japonya’lı Masafumi Nagasaki Tropikal bir ada olan Sotobanari adasına ilk olarak 1989 yılında gelmiş ve  ada’da 29 yıldır tek başına yaşıyor.

Sotobanari adası yerli halkın ve balıkçıların nadiren uğradığı yerlerden birisi. 2012 yılına kadar Nagasaki’nin varlığından kimsenin haberi yoktu.  Ada kaplumbağalarının belgesel çekimi için Sotobanari adasına giden ekip Nagasaki ile karşılaşır,  belgesel yapımcısı 5 gün Nagasaki ile birlikte kalmıştır  ve onun ile de bir röportaj yaparlar.  Ropörtajın yayınlanması ile birlikte tüm dünya tarafından Japonya’nın Robinson’u olarak duyulur. Modern zaman tarzanı veya çıplak keşiş diyenler de olmuştur.

 

Japonyanın robinsonu
Masafumi Nagasaki

 

Çıplak Keşiş

Tek başına bir ada hayatını seçen Nagasaki, İlk Adaya geldiği zamanlarda bazen balıkçı teknelerinin kıyıya yaklaştığını ve bu zamanlarda üzerine bir şeyler giydiğini, bir tayfun sonrasında elbiselerini kaybettikten sonra bir daha elbise giymediğini söylüyor.

İçme suyu bile olmayan Adadan sadece ayda birkaç kez ayrılarak yakınlardaki bir kasabaya gidiyor. Yemek ve içme suyu alarak geri döndüğünü ve yaptığı alışverişin ödemesini de ailesinin yaptığını söylüyor.

Evli ve iki çocuk sahibi olduğunu belirtiyor ama ailesi ile ilgili konuşmak istemiyor.

Adaya nasıl geldiği hakkında kesin bilgi vermiyor, mesleği ile ilgili konuşmak istemiyor.

Ada da yaşamaya başladıktan sonra değişmeye başladığını ve bu değişimden şikayetçi olmadığını söylüyor.

Son yıllarda farkına bile varmadan değiştiğini , balıklara üzüldüğü için balık tutmayı bırakıyor. Ada’da yumurtlayan kaplumbağaların yumurtasını da artık yemediğini ‘Bebek kaplumbağaların yumurtadan çıktıktan sonra denize doğru ilerleyişini her gördüğümde tüylerim diken diken olur ve bu bana hayatın ne kadar harika olduğunu düşündürür’ diyor.

Modern yaşamın en kullanışlı aracının ne olduğu ? sorusuna Çakmaklar diye cevap veriyor ve her kullanışında şükrettiğini söylüyor.

Modern yaşamın en kötü yanının ne olduğu ? sorusuna Para ve Din diye cevap veriyor. Bu ikisi dünyayı mahvediyor diyor.

29 yıllık ada hayatında hiç yalnızlık hissetmediğini, hiç sıkılmadığını, ölmekten korkmadığını ve modern yaşama asla dönmeyeceğini söylüyor.

82 yaşındaki Nagasaki ada’yı cennet olarak görüyor, bu ada’yı hayatı pahasına koruyacağını söylüyor ve son nefesini de burada vermek istiyor.

çıplak keşiş
Masafumi Nagasaki

Sizin için bu bir hayal mi? – çılgınlık mı ?

Yorum kısmına yazabilirsiniz…

 

(Video POPÜLER BİLGİ TV kanalından alınmıştır.

20 Paylaşımlar

One thought on “Issız Ada’da Tek Başına 29 Yıl

  • 10 Kasım 2018 tarihinde, saat 18:09
    Permalink

    Hayal kurarken güzel oluyor da , mantıklı düşününce çılgıncaaaa 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.