DoğaGezi Rehberi

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Muhteşem tabiatıyla dört mevsim eşsiz güzellikler sunan Ilgaz Dağı Milli Parkı ‘nı gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Ilgaz Dağı Milli Parkı Hakkında Bilgi

Kastamonu ve Çankırı illeri sınırında bulunan park 02 Haziran 1976 tarihinde Milli Park ilan edilmiştir. Kış mevsiminde özellikle kayak yapmak için tercih edilen park 1.088 hektar alana sahiptir.

1800 metre rakımda çam ormanları içerisindeki park Ankara’ya en yakın kayak merkezi olduğu için Ankara da yaşayanların genellikle tercih ettiği yerdir.

Ilgaz Dağı’nın jeomorfolojik yapısı genellikle volkanik kayaçlar ve serpantinler, arazi yapısı vadiler, sırtlar ve doruklardan meydana gelmektedir.

Zengin flora ve fauna çeşitliliğine sahip olan milli parkta genellikle göknar, karaçam, sarıçam ve ardıç ağaçları bulunmaktadır. Zengin bitki örtüsüne sahip parkta bahar aylarında yeşilin bin bir tonunu görebilirsiniz. Birçok endemik türe ev sahipliği yapan park ve çevresi yaban hayatı popülasyonu bakımından da oldukça zengindir; ayı, kurt, karaca, tilki, geyik, yaban domuzu ve tilki gibi memeliler. Şahin, karatavuk, kerkenez, siyah leylek gibi kuşlar ve yeşil kertenkle, avusturya yılanı, duvar kertenkelesi, su yılanı gibi sürüngenlere ev sahipliği yapmaktadır.

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı
Ilgaz Dağı Milli Parkı

 

Ilgaz Dağı Milli Parkında Neler Yapılabilir

Kış aylarında gidiyorsanız tabii ki ilk yapılabilecek olan şey kayak yapmak. Snowboard yada kızak ta yapabilirsiniz. Kış sporları için Aralık ay’ı başından Mart ay’ı sonuna kadar olan zaman en uygun zamanlardır.

Yaz-kış harika doğa manzaraları eşliğinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Park içerisinde 13 km uzunluğunda yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

Milli park içerisinde ateş yakmak yasak olduğu için dumansız piknik yapabilirsiniz diyelim 🙂

Dağcılık, oryantiring ve bisiklet turu yapabilirsiniz.

Manzara seyir noktalarından harika orman manzarasını izleyebilirsiniz.

Gördüğümüz muhteşem manzaraları fotoğraflamadan da olmaz tabii ki.

Olta takımınız yanınızdaysa Karasu deresinde balık tutabilirsiniz.

Yorgunluk ve stres atmak için otellerde kalabilir veya çadır kurup kamp yapabilirsiniz.

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı
Ilgaz Dağı Milli Parkı

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Neler Var

Otel, Misafirhane, Sosyal tesisler, çeşme, telesiyej, teleferik, otopark alanı, piknik alanları, otopark alanı, wc, kamp alanı, koşu parkuru, seyir terası, kayak pisti, seyir noktası ve gözetleme kulesi bulunmaktadır.

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Kayak Pistleri

Kayak merkezinde başlangıç, orta ve ileri seviye olmak üzere 3 adet pist ve alıştırma sahası bulunmaktadır. İki adet telesiyej ve teleski tesisi çalışmaktadır.

Başlangıç seviyesi pist uzunluğu 200 metre.

Orta seviye pist uzunluğu 800 metre.

İleri seviye pist uzunluğu 1400 metre.

Otellerin kendisine özel alıştırma pistleri bulunmaktadır.

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Kayak Pisti
Ilgaz Dağı Milli Parkı Kayak Pisti

 

Ilgaz Dağı Konaklama

Ilgaz dağında 8 adet özel ve kamuya ait otel, sosyal tesis ve misafirhane bulunmaktadır. Kış sezonunda yer bulmak zor olabilir, bu yüzden öncesinden rezervasyon yaptırmanız faydalı olacaktır.
Çadırınız ile gelip kamp yapabilirsiniz.

 

Ilgaz Dağı Kamp

Yaban hayatı varlığından dolayı çadırınızı orman içine kurmayın. Tesislere yakın yerlerde çadır kurabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Çadır kurmadan önce Jandarma’ya bilgi vermeniz gerekiyor.

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Tesisler
Ilgaz Dağı Milli Parkı Tesisler

 

Ilgaz Dağı Balık Avı

Milli park sınırları içerisinde bulunan Karasu Deresi üzerinde alabalık üretim tesisleri ve avlanma göletleri bulunmaktadır. Sportif olta balıkçılığına 15 Haziran – 15 Eylül tarihleri arasında izin verilmektedir. Balık tutamazsanız üzülmeyin 🙂 üretim tesislerinde balık satışı yapılmaktadır 😉

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Giriş Cıkış Saatleri

Özellikle kış sporları için tercih edilen Milli Park’a günübirlik ziyarete gelenler için giriş saati 08:00 ve çıkış saati 22:00 olarak belirlenmiştir.

 

Ilgaz Dağı
Ilgaz Dağı

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Giriş Ücreti

Kişi Başı 4 TL

İndirimli 2 TL

Bisiklet ile giriş 4 TL

Otomobil 12 TL

Otobüs 60 TL

Motosiklet 8 TL

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı Nerede

Kastamonu ve Çankırı illerinin sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kastamonu il merkezine 38 km, Çankırı il merkezine 74 km, ılgaz ilçe merkezine 27, Ankara’ya 206 km uzaklıkta bulunmaktadır.

 

Ilgaz Dağı Yol Tarifi

2 Paylaşımlar

One thought on “Ilgaz Dağı Milli Parkı

  • farketmez

    Erzurum kayak merkezinin pistlerinin üzerine pist tanımam .

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.