DoğaGezi Rehberi

Dumanlı Yaylası

Sonbaharın rengarenk güzelliklerini bir arada bulabileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi de Dumanlı Yaylası.

Dumanlı Yaylası Hakkında Bilgi

Ülkemizin dört bir yanı her mevsim ayrı güzelliklerle doludur. Bu güzelliklerin bilinenleri kadar , bilinmeyen yerleri de var. Bu güzel yerlerden birisi de Amanos Dağları ’nın zirvesinde bulunan Dumanlı Yaylasıdır.

Dört mevsim farklı güzelliği olan Dumanlı Yaylasının sonbaharda büründüğü muhteşem renk harmonisi ile sis’in buluşmasını mutlaka görmelisiniz.

Yaylanın muhteşem güzelliğine hayran kalmamak elde değil. Burayı ziyarete çevre iller ve ülkemizin birçok yerinden doğa severler, doğa sporları yapanlar ve fotoğrafçılar gelmektedir.

Doğa yürüyüşçüleri ve Fotoğrafçılar özellikle sonbahar da sunduğu renk cümbüşünü fotoğraflamak ve muhteşem manzara eşliğinde yürüyüş yapmak için tercih ediyorlar.

Yaklaşık 1000 mt ile 1500 mt arasında arasında bulunan bir çok yürüyüş parkuru bulunmaktadır, parkurlar 6 ile 12 km arasında değişmektedir. Yürüyüş esnasında sislerin içerisinde kalabilir veya yaylanın adına yakışan Dumanlı görüntüyü görüp fotoğraflayabilirsiniz.

Doğa ile baş başa kalmak istediğiniz zaman alın çantanızı ve kendinizi doğanın kucağına bırakın.

Yayla genellikle serin olduğu için hazırlıklı gitmenizde fayda var özellikle sonbahar aylarında (üşümemek için) , yazın serinlemek istediğinizde de en güzel yerlerden birisi.

Ormanları genellikle ardıç, köknar, ladin, gürgen ve sedir ağaçlarının sizin için hazırladığı bol oksijen ile doludur.

 

duzici-dumanli-yaylasi-osmaniye
Düziçi / Dumanlı Yaylası

 

Dumanlı Yaylası Kamp

Harika sis ve doğa manzarası içerisinde, temiz hava ve bol oksijen eşliğinde kamp yapmak isterseniz burası tam size göre.

Yaylanın istediğiniz her yerinde kamp kurabilirsiniz. Özellikle yaylanın yakınlarında zirvenin alt kısımlarında kamp yapmak için uygun düzlükler bulunmaktadır.

 

Dumanlı Yaylası Nerede

Osmaniye İl’i , Düziçi ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Osmaniye den Düziçi ilçesi yaklaşık 30 km dir. Düz içi ilçesinden Dumanlı yaylası da yaklaşık 15 km dir.

osmaniye-dumanli-yaylasi-duzici
Dumanlı Yaylası ( Sonbahar)

Dumanlı Yaylası Nasıl Gidilir

Şahsi aracınız yoksa; Osmaniye Otogarından birçok Firma Düziçi ilçesine gitmektedir, Şehirler arası otobüsler ile yarım saatlik bir yolculuk sonrası ilçeye ulaşabilirsiniz.

Yine Adana otogarından da Şehirler arası otobüsler ile yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuk sonrası ilçeye ulaşabilirsiniz.

İlçeden yaylaya ulaşımı sadece taksi ile sağlayabilirsiniz.

 

Dumanlı Yaylası Yol Tarifi


Buraya kadar gelmişken yakınlarda bulunan Karatepe – Aslantaş Milli Parkını da ziyaret edebilirsiniz.

2K Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.