DoğaGezi Rehberi

Cennet Kanyonu

Osmanlı kaynaklarında da Cennet Kanyonu ismiyle geçtiği bilinen kanyon kısa bir süre önce keşfedildi ve muhteşem güzellikler barındıran kanyon geçişleri başladı.

Cennet Kanyonu Hakkında Bilgi

Uzunluğu yaklaşık 6 km olan kanyon, Yenişehir ilçesine bağlı olan Yarhisar ve Günece köyleri arasında bulunmaktadır.

Kanyon boyunca birçok şelale ve göl bulunmaktadır, bazen şelaleleri tırmanmak zorunda olduğunuz, bazı yerlerde kayaların geçiş alanını çok fazla daraltığı, bazen 4 – 5 metre derinlikte suya girdiğiniz, kimi zaman da yüzmeniz gereken oldukça keyifli ve eğlenceli zaman geçireceğiniz bir o kadar da zorlu ve güzel bir parkur.

Özellikle sıcak yaz aylarında gittiğinizde buz gibi su ile serinleyip buranın güzelliklerini görmek ayrı bir heyecan verecektir.

Burası bölge halkı tarafından uzun zamandır hep biliniyordu fakat efsaneler yüzünden buraya kimse girmeye cesaret edemiyordu.

cennet-kanyonu-bursa

 

Cennet Kanyonu Efsanesi

Efsaneye göre Kanyon girişinde bulunan ‘Girdaplı göl‘ olarak isimlendirilen küçük göl insanı yutuyordu. Bu söylentiler dilden dile yayılmasıyla herkes buna inanır olmuştu.  Efsane yüzünden de bölge halkı kanyona girmeye korkuyordu. Uzun yıllar bu efsane yüzünden kanyon keşfedilememişti.

Cennet Kanyonu İlk Kez Görüntülendi

2014 yılında Bursa da bulunan Yenişehir Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği (YENDAK) üyeleri  kanyonu geçerek buradaki güzellikleri ilk kez görüntülediler. Bu ilk kanyon geçişi ile birlikte kanyonun bugüne kadar bilinmeyen güzelliklerini ortaya çıkardılar. Sonrasında bölgedeki bir çok dağcılık ve doğa sporları kulübü de Cennet kanyonunu geçtiler ve kanyon daha fazla bilinmeye başladı.

bursa-cennet-kanyonu-yenisehir

Cennet Kanyonuna Büyük İlgi

2014 yılındaki ilk geçişten sonra paylaşılan fotoğraflar ve yapılan haberler ile birlikte Cennet Kanyonu ilgi görmeye ve merak edilmeye başlandı. Çevre illerden ve kanyonu duyup güzelliğini merak eden doğa severler, dağcılar ve kanyon severler tarafından sıklıkla ziyaret edilen popüler bir yer haline geldi.

Kanyon Geçişleri İçin Tavsiyeler

Kanyon geçişleri zor ve tehlikelidir, bu yüzden kanyon geçişi yapmayı düşünüyorsanız mutlaka kanyonu ve bölgeyi bilen birileri ile gidiniz.

Tüm kanyon geçişleri için gideceğiniz kanyonu daha önce geçmiş tecrübeli kişiler ile geçiş yapmanızı ve asla yalnız hareket etmemenizi tavsiye ederiz.

Yüzme biliyor olmanız sizin için iyi olacaktır. Can yeleğiniz var ise yanınıza almanızda faydalı olacaktır.

cennet-kanyonu-efsane

Kanyon geçişi için gerekli malzemeler

Kanyon geçişi yapacaksanız bu malzemeleriniz olmadan kesinlikle gitmeyin.

Su içerisinde giyebileceğiniz, kaymayan, bileğinizi koruyan ve kavrayan ayakkabı. ( Kısa bot olabilir)

Sırt çantası, su geçirmez çantanız var ise onu almanız daha iyi olur ama yoksa da mutlaka bir sırt çantası alın.

Atıştırmalık bir şeyler yanınıza alın ve bunları çantanıza koyun. Çantanız su geçirmez çanta olsa bile her ihtimale karşı siz tüm koyduğunuz malzemelerinizi bir poşet içerisine koyarak ağızlarını sıkıca kapattıktan sonra çantanıza koyun.

Su içerisinde rahat hareket edebileceğiniz giysiler, şort ve tişört olabilir. (Tercih sizin)

Yedek kıyafetlerinizi ve havlunuzu almayı da unutmayın.

Tüm kanyon geçişlerinde mutlaka güzel manzaralarla karşılaşacaksınız, bu mükemmel güzellikleri ölümsüzleştirmek için Fotoğraf makinenizi olarak hazırlayın. ( Su’dan etkilenmemesi için kılıfını almayı unutmayın yada su geçmemesi için hazırlıklı olun)

Sürekli hareket halinde olacağınız için fotoğraf makineniz elinizde olmamalı bunun için ve hareket halinde iken sağa sola çarpmayıp sabit kalması için tedbirinizi alın.

bursa-cennet-kanyonu

 

Cennet Kanyonuna Nasıl Gidilir

Kanyona giriş genellikle Yarhisar köyü tarafından yapılamakta ve günece köyü tarafında sona ermektedir. Yarhisar köyüne ulaştıktan sonra 15 – 20 dakikalık bir yürüyüş sonrası kanyon girişine ulaşabilirsiniz. Kanyona giriş Yarhisar şelalesi yakınlarından yapılmaktadır. (Daha önce bu kanyonu geçmiş kişiler ile geçiş yapmanız daha uygun olacaktır.)

 

Cennet Kanyonu Nerede

Bursa ili, Yenişehir ilçesi, Yarhisar ve Günece köyleri arasında bulunmaktadır. Bursa il merkezine 75 km, Yenişehir ilçe merkezine 18 km mesafededir.

 

Cennet Kanyonu Yol Tarifi

2 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.