DoğaGezi Rehberi

Ağrı’da Gezilecek Yerler

Ağrı’da gezilecek yerler listemizde, Ağrı’nın doğa güzelliği olan yerlerini sizler için sıraladık. Buraları görmediyseniz gezilecek yerler listenize mutlaka Ağrı’nın bu güzel yerlerini de ekleyin.

Ağrı’nın Doğal Güzellikleri

Ağrı ilinde doğal güzelliği olan bizim unuttuğumuz yada bilmediğimiz yerler olabilir. Lütfen bildiğiniz doğal güzelliği olan yerler var ise yorum kısmından bize iletin.

Doğanın güzelliklerini görmek için geç kalmayın…

 

Ağrı Balık Gölü
Ağrı Balık Gölü

Balık Gölü

Türkiyenin en yüksek rakımlı göllerinden birisi olan göl 2250 m rakımda bulunmaktadır. Taşlıçay ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır, ilçe merkezine olan uzaklığı yaklaşık 28 km dir. Yakınındaki yerleşim yerlerine içme suyu sağlayan bir lav seti gölüdür, en derin yeri 37 metredir. Kızıl Alabalık ve sazan balığı barındıran göl yaklaşık 34 km2 lik yüzölçümüne sahiptir.

 

 

meteor-cukuru
Ağrı Meteor Çukuru

Meteor Çukuru

1892 yılının eylül ayında düşen göktaşının oluşturduğu çukurun çapı 35 metre ve derinliği 60 metredir. Büyüklük olarak Alaskada bulunan göktaşı çukurundan sonra dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Gürbulak sınır kapısının 2 km kuzeyinde bulunmaktadır. Doğubeyazıt ilçe sınırlarında bulunan çukur ilçe merkezine de yaklaşık 35 km uzaklıktadır. Koruma telleri TSK tarafından yaptırılmış ve doğal haliyle koruması için de TSK görevlidir.

 

 

diyadin-kaplicalari
Ağrı Diyadin Kaplıcaları

Diyadin Kaplıcaları

Diyadin ilçe sınırları içerisinde bulunan kaplıca ilçe merkezine 5 km uzaklıkta bulunmaktadır. Suda bulunan klorür, sülfat, kalsiyum ve bikarbonat gibi maddelerin varlığından dolayı birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Dünyada sayılı şifalı sular içerisinde bulunmaktadır. Çevresinde Yılanlı, Davut, Köprü ve Tunca Kaplıcaları da bulunmaktadır.

 

 

agri-dagi
Ağrı Dağı

Ağrı Dağı

Türkiyenin en yüksek dağı olan Ağrı, 5137 metre yüksekliğe sahiptir. Sönmüş bir volkan olan ağrı dağının güneydoğusunda yine sönmüş olan küçük ağrı dağı 3896 metrede bulunmaktadır. Ağrı dağının üzerinde yüzlerce metre kalınlığında buzul vardır. Avrupanın en yüksek zirvesi olan dağ yerli ve yabancı tüm dağcıların ilgisini çekmektedir. Ağrı dağına ilk çıkış 1829 yılında yapılmıştır, tırmanış için Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları en uygun zamanlardır.

 

 

nuhun gemisi
Ağrı Nuh’un Gemisi

Nuh’un Gemisi

Nuh tufanı sonrası , Nuh’un gemisinin karaya oturduğu yer olarak bilinmektedir. Gerçekten öylemidir bilinmez tabii ki ama burada gemi biçiminde bir iz bulunmaktadır. Yabancı ve Türk bilim insanları tarafından birçok bilimsel inceleme yapılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1987 yılında doğal sit alanı ve açık hava müzesi olarak koruma altına alınmıştır.

 

 

agri-dagi-milli-parki
Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı

Doğubeyazıt ilçe sınırlarında yer alan milli parkın doğusundan Küçük Ağrı Dağını da görebilirsiniz. Yaklaşık 88 hektar alana sahiptir ve 2004 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Zengin bir flora ve fauna çeşitliliğine sahiptir. Doğubeyazıt ilçesine yaklaşık 10 km , Ağrı il merkezine de yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

1 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.