DoğaGezi Rehberi

Adana’da Gezilecek Yerler -2

Adana’da gezilecek yerler listemize sizlerden gelen mesaj ve yorumlarla yenilerini ekledik, hepside birbirinden harika bu yerleri mutlaka görmelisiniz.

Bizim işimiz doğa ile doğayı seviyoruz, her fırsatta doğaya çıkıyoruz. Her bireyin de doğayı sevmesini, doğaya ile iç içe olmasını ve doğaya saygı duymasını istiyoruz.

 

Adana’da Doğa Güzellikleri

 

Adana Merkez Parkı
Adana Merkez Parkı

 

Adana Merkez Parkı

Ülkemizin büyük parklarından bir tanesi olan Adana Merkez Parkı yılında açılmıştır. Güneyinde Sabancı Merkez Cami bulunan park 33 Hektarlık alana kurulmuş olup, parkın içerisinden Seyhan nehri geçmektedir.

 

 

akçatekir yaylası
akçatekir yaylası

 

Akçatekir Yaylası

Pozantı ilçe sınırları içerisinde kalan yaylayı, Adana ve Mersin de yaşayanlar yazın bunaltıcı sıcağından kaçmak için tercih ediyorlar. Doğal güzelliği ve serinliğinden dolayı yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor.

akyatan gölü (lagünü)
Akyatan Gölü – Lagünü

 

 

Akyatan Gölü (Lagünü)

Karataş ilçe sınırları içerisinde bulunan göl Çukurova’nın en büyük lagünüdür, Adana merkeze yaklaşık 48 km uzaklıkta bulunmaktadır. Akdeniz’in önemli kuş alanlarından olan lagün, barındırdığı kuşların yanı sıra farklı canlı türlerinin yaşamı için de önemli bir yere sahip.

ali nihat gökyiğit aromatik bitkiler bahçesi
ali nihat gökyiğit aromatik bitkiler bahçesi

 

 

Ali Nihat Gökyiğit Botanik Parkı

Bahçenin kurulma amacı Adana ve çevresinde bulunan aromatik ve tıbbi bitkilerin koruma altına alınması ve canlı bir koleksiyonunun oluşturulmasıydı. Bununla birlikte de bölge halkına bu bu bitkilerin tanıtılması amacıyla Çukurova Üniversitesi Balcalı Kampüsünde yaklaşık 8 buçuk dekarlık bir alana kurulmuştur ve 2016 yılında hizmete açılmıştır.

Adana Atatürk Parkı
Adana Atatürk Parkı

 

 

Adana Atatürk Parkı

Seyhan ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkezde yer aldığı için her tarafı binalarla çevrelenmiş durumda. Yemyeşil ağaçları ve rengarenk çiçekleri ile her gün bir çok ziyaretçisi olmaktadır.

Belemedik Tabiat Parkı
Belemedik Tabiat Parkı

 

 

Belemedik Tabiat Parkı

Pozantı ilçe sınırları içerisinde bulunan park Adana’ya 116 Pozantı’ya 10 km uzaklıktadır. Bitki örtüsü, iklimi, faunası ve doğal güzelliği oldukça güzel olan belemedik, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 2014 yılının sonunda Tabiat Parkı statüsüne kavuşmuş.

belemedik vadisi adana
Adana Belemedik Vadisi

 

 

Belemedik Vadisi

Özellikle sonbahar aylarında gittiğinizde renk cümbüşü ile karşılaşırsınız. Pozantı ilçesi sınırında bulunmaktadır. Fotoğrafçılar ve doğa severlerin sık ziyaret ettiği yerlerden birisi belemedik.

çakıt vadisi adana
Adana Çakıt Vadisi

 

 

Çakıt Vadisi

Pozantı ilçesinin Belemedik köyü ile Hacıkırı ve kuşcular arasında bulunan vadi de 1900 lü yıllarda yol yapımında almanların çalıştığı bilinmektedir. Burada bulunan Tazdurmaz mevkisinden dolayı çakıt vadisi Taşdurmaz vadisi olarak ta söylenmektedir.

Dağılcak tabiat parkı
Dağılcak tabiat parkı

 

 

Dağılcak Tabiat Parkı

Kozan ilçesi sınırları içerisinde bulunan parkın çevresi kızılçam ormanları ile çevrilidir. Yöre halkı mesire alanı olarak tatil günlerinde günübirlik burayı ziyaret etmektedir. 2011 yılında Tabit Parkı ilan edilmiştir ve 2.5 hektar alanı kaplamaktadır.

dilberler sekisi adana dilberler parkı
Adana Dilberler Sekisi – Dilberler Parkı

 

 

Dilberler Sekisi

Seyhan nehri kenarına kurulmuş olan Dilberler Sekisi nehir manzarası ve yeşili ile serinlemek isteyen bölge halkının tercih ettiği yerlerden bir tanesi. Sabah erken saatlerde koşu yada yürüyüş yapanlar ile karşılaşmanız da mümkün.

 

 

Daha önceki yazımızda bulunan Adana’da gezilecek yerler listemize Buradan ulaşabilirsiniz…

 

Adana da bulunan ve doğa güzelliği olan tüm alanları sizin için listelemeye çalıştık, yine de bizim bilmediğimiz yada unuttuğumuz doğal güzelliği olan başka yerler de var ise lütfen onları da yorum kısmına yazın.

Hem bizleri, hemde diğer doğa sever arkadaşlarımızı doğanın farklı güzelliklerinden mahrum etmemiş olursunuz.

1 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.