Doğa

Salda Gölünde Festivale İzin Yok

Birçok doğa severinde bölgenin ekosistemine zarar verileceği için karşı çıktığı Salda Gölünde festivale izin yok . 

Salda Gölünde Festivale İzin Verilmedi

Salda gölü kıyısında önümüzdeki günlerde düzenlenmesi planlanan festivale valilik izin vermedi.
3 gün sürecek olan festivale 30 bin katılımcı olacağı ve 10 bin çadır kuruması planlanıyordu.
Doğal sit alanı olan bölgede etkinlik yapmak için Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Komisyonundan izin alınması gerekiyor.

Festivalin göle ve göl ekosistemine olumsuz ve zararlı etkileri olacağı için birçok doğa sever bu festivalin yapılmasının doğru olmadığını söyleyerek bu durumu gündeme getirmişti.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 6. Bölge Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri 3 gün sürecek festivalle ilgili yaptıkları değerlendirmelerin ardından. Burdur Valiliği tarafından festivale izin verilmediği bildirildi.

Burdur Valiliği Tarafından Yapılan Bilgilendirme

Yeşilova İlçesi Salda Gölü Belediye Halk Plajında Yeşilova Belediyesi ile bir Organizasyon Firması tarafından. 29 Haziran – 2 Temmuz 2018 tarihleri arasında Salda Gençlik Festivali adı altında bir festival düzenlenmek istenilmiştir.

Yeşilova Kaymakamlığınca konu ile ilgili başvurunun Valiliğimize intikal ettirilmesi üzerine ilgili kurumların görev alanlarına ilişkin mevzuat hükümleri kapsamında yerinde yapılan tespit ve değerlendirmeler neticesinde., Salda Gölü Kıyısında yapılması talep edilen festival mahallinin 2. derece doğal sit alanı ve turizm merkezi sınırları içerisinde kaldığı, ayrıca Salda Gölü Sulak Alan Koruma Bölgeleri (Hassas Ekolojik – Tampon Koruma Bölgesi) içerisinde yer aldığı, etkinliğin özelikle hassas koruma bölgesi olarak tanımlanan plaj – sahil bölümü sınırlarına olumsuz etkileri olabileceği ve tampon bölge olarak adlandırılan alanda gerçekleştirilecek faaliyetlerin de genel olarak Salda Gölü Sulak Alan Koruma Bölgesine olumsuz ve zararlı etkilerinin olacağı değerlendirilmiştir.

Mahallinde yapılan tespit ve değerlendirmeler göz önüne alınarak, festival düzenlenmesi talep edilen alanın statüsü, kapasitesi, ilgili mevzuat hükümleri ve diğer açıklanan gerekçeler birlikte değerlendirildiğinde, belirtilen yerde söz konusu festivalin düzenlenmesi Valiliğimizce uygun görülmemiştir.

0 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.