Etkinlikler

Kösehoroz ve Şapçı Şelalesi

Kösehoroz ve Şapçı Şelalesi doğa yürüyüşü Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından gerçekleştirilmektedir.*

19.08.2018 Pazar günü

KOZA DAĞCILIK rehberliğinde “MUSTAFAKEMALPAŞA / KÖSEHOROZ KÖYÜ / KÖSEHOROZ ŞELALESİ+ŞAPÇI ŞELALESİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ” yapılacaktır.

Bursa’dan hareketle; Mustafakemalpaşa / Kösehoroz köyü / Kösehoroz şelale girişine gidilip, burada araçlardan inilecek ve Kösehoroz şelalesine çantasız (sadece içme suyu alınabilir) gidilip-gelinecektir. Mesafe gidiş-geliş 5 Km.dir.

Şelale dönüşünde tekrar araçlara binilip; Tırnavo köyüne gidilecek. Burada araçlardan inilip; traktör yolundan Şapçı şelaleye gidilecektir. Mesafe 9 Km. kadardır. Bu kısımda 600 m. kadar, ormaniçi patikasız yürüyüşle Şapçı şelalesine iniş vardır.
Şapçı şelale sonrası 3 Km. kadar yürüyerek, Şapçı köyü üstlerinde yürüyüşümüz sona erecektir. Araçlarımızla Şapçı köyüne gidip, burada günün yorgunluk çaylarını içip, alış-verişlerimizi yaptıktan sonra araçlarımıza binip, Bursa’ya dönüşe geçeceğiz.

Rota uzunluğu toplamda 17 Km.dir.

Yürüyüşümüzün tamamı orman içinde geçecektir. Orman genelde kayın ve gürgen araçları ile kaplıdır. Hava güneşli olsa bile yüksek ağaçların yolu kaplayan yaprakları sayesinde rahatsız olmayacağımız bir yürüyüş yapmış olacağız.

Şelalelere girmek isteyenler uygun kıyafet getirmeliler. Bilekli ayakkabı giyilmesinde yarar vardır. Yürüyüş esnasında ara molalarımızda yapacağımız enerji takviyesi için atıştırmalıkları (Fındık, badem, ceviz, hurma, incir, kuru üzüm…gibi) unutmuyoruz. Öğle yemeği ve yedek kıyafet de unutulmamalıdır.

Güzergahta su mevcut olsa da en az 1 lt su ile yola çıkılmalıdır. Öğle molası, içme suyu olan bir noktada verilecektir. Hava müsait olursa ateş yakılabilecektir.

Gününüz aydın olsun.


*(Faaliyet ile ilgili tüm detaylar Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü Derneği tarafından sağlanmaktadır.)

** Koza Dağcılık, Kültür Sanat ve Spor Kulübü tarafından daha önce İznik Sansarak Kanyonu faaliyeti düzenlenmiştir.

0 Paylaşımlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.