Kız Kalesine Yolculuk

Kız kalesine yolculuk ; Onunla ilgili anlatılan destansı hikaye ve denizin içerisinde oluşu bir çok insanı etkilediği gibi beni de çok etkilemişti, gidip görmeliydim ve bu destansı kaleyi fotoğraflamalıydım. Bunun için yola çıktığımda oldukça heyecanlıydım. Yolda kalenin hikayesi gözümde canlanmıştı, Bir babanın kızına olan sevgisi.

Mersin, Silifke, Kız Kalesi ( Kız Kalesine Yolculuk )

Vakti zamanında Mersine hakim olan bir Bey Yeni doğan kızını bir kahine götürür ve onun geleceğini öğrenir. Kahine göre Beyin kızı 19 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öldürülecektir. Bey bunu öğrenince kızını korumak için işte bu muhteşem kaleyi denizin içine yaptırır, artık hiçbir yılan kızına ulaşamayacaktır.. Ancak kadere kim karşı koyabilmiş ki Bey koyabilsin.. Kız 19 yaşına geldiğinde kalede bir doğum günü eğlencesi düzenlenir. Davetlilerden bir kadın genç kız için üzüm getirecektir fakat üzümleri koyacağı sepetin içerisinde bir yılan gizlenmiştir ve kadın bunu fark etmez. Artık kaleye yılan gelmiştir. Üzümleri çok seven genç kız onları görür görmez odasına çıkartır, gece herkes gittiğinde üzümleri yiyecektir. Gece genç kız odasına geldiğinde üzümleri yemek isterken yılan tarafından sokularak öldürülür..
İşte denizin içine yaptırılan bu kale , kaderden kaçırılmaya çalışırken kaderine götürülen bir kızın hikayesine sahipti.

0 Paylaşımlar

2 thoughts on “Kız Kalesine Yolculuk

 • 14 Haziran 2017 tarihinde, saat 14:58
  Permalink

  Etkileyici bir hikayesi varmış. Bende gidip gördüm burayı ama hikayesini şimdi öğrendim teşekkürler paylaşım için.

  Yanıtla
 • 15 Haziran 2017 tarihinde, saat 22:53
  Permalink

  muhteşem bir hikaye ve etkileyici

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.