DoğaGezi Rehberi

Bursa Kent Ormanı

Ülkemizdeki en güzel Kent Ormanlarından bir tanesi de Uludağın eteklerinde bulunan Bursa Kent Ormanı.

Bursa Kent Ormanı denince akla ilk Nilüfer de bulunan Atatürk Kent Ormanı geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi orası Atatürk Kent Ormanı, asıl olan Bursa Kent Ormanı  Hamamlıkızık köyü ( Hamamlıkızık mah.) sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Çok fazla bilinmeyişinin sebebi ise Atatürk kent ormanına oranla biraz daha küçük olması, gerekli tanıtımın yapılmaması, gereken özenin gösterilmemesi ve bakım olmaması diyebiliriz.

Genellikle burayı bu bölgeye yakın olan kimseler biliyor ve tercih ediyor. Birde buradan kürekli şelalesine gidilebiliyor, bu yüzden dağcılar da burayı bilir ve genel olarak buradan yürüyüşe başlayıp şelaleye giderler.

Çok fazla bilinmemesine rağmen tatil günlerinde ve hafta sonlarında yoğun bir kalabalık oluyor. Burası Hamamlıkızık Kent Ormanı olarak ta bilinmektedir.

Kent ormanının girişinde de yazdığı gibi “Orman Genel Müdürülüğünün Bursa Halkına Armağanıdır.”

Bursa Kent Ormanı Mesire Alanı

Kent ormanına giriş yaptıktan sonra istediğiniz yerde piknik yapabilirsiniz. Ağaçların üzerine yapılmış küçük ağaç evler ve teraslar buraları da kullanabilirsiniz.

Araç ile Kent ormanının içine girebiliyorsunuz ama en güzeli galiba alabalık tesislerinin orada aracı bırakmak.

Çocuklar için oyun alanları mevcut. Kondisyon aletleri bulunuyor, temiz havada spor yapmak isteyenler için.

Büfe gibi bir yer yapılmış ama gerekli önem oraya da verilmediği ve istenilen rağbeti görmediği için galiba hiç açılmamış ve atıl vaziyette duruyor.

Piknik için veya gezinti için geldiğinizde ihtiyaçlarınızı mutlaka buraya gelmeden karşılayın. Yakınlarda market veya alış veriş yapacak herhangi bir yer bulamazsınız köylere yada şehre gitmek zorunda kalabilirsiniz.

Bursa Kent Ormanı Nerede?

Bursa- Osmangazi ilçesinin Hamamlıkızık köyü ( Hamamlıkızık mah.) sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Bursa merkeze yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Bursa Kent Ormanına Nasıl gidilir?

Ankara yolu üzerinden Cumalıkızık yol ayrımından geçerek isterseniz önce Cumalıkızık’ı gezdikten sonra hamamlıkızık köyüne devam edip köyü geçtikten sonra aral alabalık tesislerine kadar devam ederek ulaşabilirsiniz. Yada Cumalıkızık yol ayrımına girince sulama kanalına paralel olarak şehitler caddesini takip ederek ulaşabilirsiniz, Alabalık çiftliğinin hemen yanından geçerek Kent ormanına ulaşabilirsiniz.

 

Bursa Kent Ormanında Nereler Gezilebilir?

Kent ormanının yanında dere akıyor dereye girebilir yada ayaklarınızı sokup serinleyebilirsiniz ama ilk bahar aylarında , nisan veya mayıs ta bu biraz daha mümkün. Yaz aylarında suların azalması, tesislere ve depolara suyun alınması nedeniyle kuru bir dere ile karşılaşmanız mümkün.

Orman içerisinde yürüyüşe çıkabilirsiniz, asma köprüden karşıya geçtiğinizde patika yol mevcut. Bu yol sizi kürekli dere şelalesine kadar götürecektir, bu patika yolu takip ederek şelaleye kadar gidebilirsiniz.

 

Bursa kent ormanında ne yenir?

Girişte bulunan alabalık tesislerinde balık yada köfte yiyebilirsiniz. Kapalı mekan soğuk ve yağışlı havalar için güzel olsa da , sıcak havalarda çınar ağaçlarının altında serin serin oturup yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Bizim tercihimiz piknik için keyfinize göre alış veriş yapıp hazırlıklı gelmeniz ve kent ormanı içerisinde kendin pişir kendin ye olmalı.

Bursa kent ormanı giriş ücreti

Kent ormanı girişinde herhangi bir ücret alınmıyor. Kent ormanından biraz daha aşağıda özel olan piknik alanları var oralar ücretli.

Bursa kent ormanı ulaşım

Bursa kent ormanına ulaşım için tek seçeneğiniz özel aracınız olmalı. Köylere minibüs yada otobüsler ile giderek buralardan da ulaşım sağlayabilirsiniz ama bu çok zor ve meşakkatli olacaktır. Tek yol özel araç diyebiliriz.

Bursa Kent Ormanı Yol tarifi

11 Paylaşımlar

Bursa Kent Ormanı” için 2 yorum

  • Muhammed doğan

    güzel olmuş elinize sağlık

    Yanıtla
  • murat

    piknik için geliyorlar iyi hoşta sonra çöplerini ortalık yerde bırakıp gidiyorlar çok yazık

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.