Adıyaman’da Gezilecek Yerler

Adıyaman’da gezilecek yerler den doğa güzelliği olan yerleri sıraladık, yolunuz düşerse buraları mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Adıyaman’ın Doğa Güzellikleri

Biz doğa güzelliği olan yerleri inceliyor, araştırıyor, gidiyor ve geziyoruz. Adıyaman ilinde bizim bilmediğimiz yada unuttuğumuz doğa güzelliği olan başka yerler var ise lütfen yorum kısmından bize ulaştırın.

su gözü mesire alanı besni
su gözü mesire alanı besni

Su Gözü ( Değirmen Çayı )

Besni ilçesi sınırları içerisinde kalmaktadır ve ilçe merkezine yaklaşık 10 km, on dakikalık mesafededir. Yeni yapılan çevre düzenlemesi, wc, mescit, çeşme, bank, mangallık, otopark ve çocuk oyun alanları ile çok daha güzel bir hal almıştır. Bölge sakinleri ve çevre illerden de ziyaretçileri bulunan su gözü , tatil günlerinde oldukça kalabalık. Alkol kullanımının da yasaklandığı mesire alanında giriş ücreti alınmıyor.

gölbaşı gölleri tabiat parkı
gölbaşı gölleri tabiat parkı

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Gölbaşı ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır, bölgede bulunan göllerden en büyüğü olan Gölbaşı gölü ilçeye de adının vermektedir. İnekli ve azaplı gölleri de tabiat parkının içinde bulunmaktadır. Pek çok kuş türü için yumurtlama, yavru çıkarma ve mevsimlik yaşam alanıdır. Kuşların gözlemlenmesi için kuş gözlem kulesi ve kuş gözlem evi bulunmaktadır. Yürüyüş yolları, piknik alanları, seyir terası ve çocuklar için oyun alanları bulunmaktadır.

gerger kanyonu
gerger kanyonu

Gerger Kanyonu

Gerger ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Fırat Nehri ile Atatürk Barajının birleşme noktasında bulunan kanyon çok fazla bilinmemekle birlikte son yıllarda yapılan projeler ile turizme kazandırma çalışmaları yapılmaktadır. İçerisinde birçok kanyon bulunduran gerger kanyonu, doğal güzelliği ile ziyaretçilerini hayran bırakmaktadır.

çat barajı yüzen adalar
yüzen adalar

Çat Barajı ( Yüzen Adalar)

Çelikhan ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Binlerce yılda oluştuğu bilinen Yüzen adalar da Çat barajında bulunmaktadır, adaların ortalama genişliği 5 metre. Kuraklık nedeniyle yüzen adaların yok olma tehlikesi var, su seviyesinin düşük olması ve rüzgarında etkisi ile yüzen adalar kıyıya vurup parçalanıyor.

cendere köprüsü
cendere köprüsü

Cendere Köprüsü

Kahta ilçesi sınırlarında, Burmapınar köyünde bulunmaktadır. En eski kemerli köprülerden bir tanesi olduğu bilinen köprünün uzunluğu 120 metre ve genişliği yaklaşık 7 metredir. İsmini altından geçen çaydan alan köprüde hiç çimento kullanılmamış olması da en büyük özelliğidir. Yöre halkı yaz aylarında piknik yapmak ve akarsu da serinlemek için köprü yakınlarını tercih ediyor.

karadağ ormanı adıyaman
Karadağ Kent Ormanı

Karadağ Kent Ormanı ve Mesire Alanı

Adıyaman merkezde bulunan Kent ormanı, il merkezinden yaklaşık 2 km uzaklıktadır. 57 hektar büyüklüğüne sahip olan ormanda piknik alanları ve manzara seyir terasları bulunmaktadır. Atatürk barajının gözlemlendiği seyir terası ile birlikte çocuklar için oyun parkları da mevcut.

alidağ mesire alanı
alidağ mesire alanı

Alidağ Mesire Alanı

Adıyaman merkez ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır ve il merkezine yaklaşık uzaklığı 7 km dir. Yaklaşık 233 hektar alan üzerinde ormanlık alan içerisinde bulunmaktadır. Piknik alanları mevcuttur , merkeze yakın olması nedeniyle özellikle hafta sonları çok kalabalık olmaktadır.

karagöl kırkpınar mesire alanı karagöl adıyaman
karagöl kırkpınar mesire alanı karagöl adıyaman

Karagöl- Kırkpınar Mesire Alanı

Gerger ilçesi Kütüklü köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Yaklaşık 64 hektar büyüklüğüne sahiptir, göl suyunun şifalı olduğu bilindiğinden çevre illerden de ziyaretçiler göl suyu için gelmektedir. Mesire alanında piknik masaları mevcuttur ve gölün güzel manzarasını buradan izleyebilirsiniz.

 

19 Paylaşımlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.